Ülkelere Göre Yapılan Koronavirüs Testi Sayısı

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Türkiye şu an koronavirüs testi sayısına göre sıralamada 14. sırada.
(Alttaki listede 13. olarak gözüküyoruz ama Çin veri girmemiş. Bu yüzden 14. sıradayız.)
Screenshot_20200406_183424.png

En çok testi Amerika, Almanya ve hasta sayısı az olmasına rağmen Rusya yapmış. Zaten test yaparak önü alınabilen bu hastalıkta testin önemini böylece bir kez daha anlamış olduk.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Test sayısı önemli tabii. Test sonucu pozitif olanlar hastalığın seyrine göre artık ya evde tecrit altında olacaklar, sosyal mesafeyi koruyacaklar vesaire vesaire ya da -gerek görülüyorsa- hastanede tedavi görecekler. Testlerle pozitif çıkanların bağlantıları bulunuyor, virüsün yayılma hızı yavaşlıyor. Ama aynı zamanda burada test sonucu negatif çıkanların tutumları da belirleyici. Ola ki bu kişiler "Virüs bana bulaşmadı, bulaşmaz" gibi bir rehavete düşmeleri durumunda, işte o zaman "bizim tedbirlerimiz virüsten daha güçlü olamaz."

Ülkeleri test sayılarına göre karşılaştırma yapmak için 1 milyona düşen toplam test sayılarına göre sıralama yapıp ona göre değerlendirmek daha anlamlı. Çünkü her ülke, aynı nüfusa sahip değil, test sayılarını populasyon ile ağırlaştırmak anlamlı olur.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Test sayısı önemli tabii. Test sonucu pozitif olanlar hastalığın seyrine göre artık ya evde tecrit altında olacaklar, sosyal mesafeyi koruyacaklar vesaire vesaire ya da -gerek görülüyorsa- hastanede tedavi görecekler. Testlerle pozitif çıkanların bağlantıları bulunuyor, virüsün yayılma hızı yavaşlıyor. Ama aynı zamanda burada test sonucu negatif çıkanların tutumları da belirleyici. Ola ki bu kişiler "Virüs bana bulaşmadı, bulaşmaz" gibi bir rehavete düşmeleri durumunda, işte o zaman "bizim tedbirlerimiz virüsten daha güçlü olamaz."

Ülkeleri test sayılarına göre karşılaştırma yapmak için 1 milyona düşen toplam test sayılarına göre sıralama yapıp ona göre değerlendirmek daha anlamlı. Çünkü her ülke, aynı nüfusa sahip değil, test sayılarını populasyon ile ağırlaştırmak anlamlı olur.
Sitede Tests/1M pop dersek o mu oluyor acaba? ?

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
Sabahtan beri total case i test sanıp oranlıyorum . İçimden bitmişiz biz diyorum ve ardından bir aydınlanma geliyor...