UEFA'nın Sitesinde Türkçe Seçeneği Olmaması Kafalarda Soru İşareti Bırakıyor.

Bu konuyu okuyanlar

janissary.ihg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AVRUPA FUTBOL FEDERASYONLARI BİRLİĞİ UEFA'NIN YAYIN ORGANI UEFA.COM İNTERNET SİTESİ HER GÜN MİLYONLARCA KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLİYOR.

FUTBOLLA İLGİLİ HER TÜRLÜ GELİŞMENİN DAKİKASI DAKİKASINA OKUYUCULARA İLETİLDİĞİ SİTENİN 10 DİLDE YAYIN YAPMASINA RAĞMEN BU DİLLER ARASINDA TÜRKÇE'NİN BULUNMAMASI İSE KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR..

UEFA'nın resmi yayın organı uefa.com sitesi hergün milyonlarca kez tıklanıyor. Dünya futbolunun nabzını tutan, gelişmeleri anında okuyucularına duyuran site içerik olarak da oldukça etkileyici. Avrupa ve dünya futbolunun önde gelen isimleri bu siteye açıklamalarda bulunuyor.
es..
Ancak 10 dilde yayın yapan sitede Türkçe yayın yok. Sitenin yayın yaptığı diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Çince, Japonca ve Korece. Türkçe yok. Evet 1962 yılından beri, 46 yıldır UEFA'nın üyesiyiz ancak sitede Türkçe yayın yok. Bir dünya üçüncülüğü olan Türkiye üstelik bu yıl üçüncü kez Avrupa Şampiyonası'na katılacak. İşin asıl ilginç yanı ise Avrupa futbolunu temsil eden bu büyük organizasyonun , Çince, Japonca ve Kore dillerine yer verip asli üyesi olan Türkiye'nin konuştuğu Türkçeye yer vermemiş olması.
es..
Sitenin öncelikli amacı başka ülkelerdeki gelişmeleri okuyuculara kendi dillerinde aktarmak. Durum böyleyken, Türkiye'de uefa'nın yayın yaptığı 10 dili de bilmeyen binlerce insan bulunuyor.
es..
Burada medya ve futbol federasyonuna önemli görevler düşüyor. Asbaşkanlığını bir türkün yaptığı Avrupa'nın en önemli futbol organizasyonunun sitesinde Türkçe yayın yapılmaması önemli bir eksiklik. Başta futbol federasyonu ve medya bu eksikliğin telafi edilmesi için zaman kaybetmeden uefa'ya şikayetlerini iletmeli.

kaynak:http://spor.samanyoluhaber.com/ShowNews.aspx?NewsId=24380

janissary.ihg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca arkadaşlar inglizcesi iyi olan arkadaşlarımız bir metin hazırlayıp uefa gibi Türkçe seçeneği olmayan sitelerin iletişim yada şikayet bölümlerine gönderebiliriz...

maxxdump

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
unuttum abi :) uyarayım dedim.... (A)

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Diğer bahsi geçen diller Türkçe'den çok daha fazla konuşuluyor (belki Korece daha azdır). Daha fazla kişiye ve dünyaya hitap etmek için böyle bir uygulama yapılması olağan. Türkçe bilen kişi sayısı taş çatlasa 120 milyon.

Burada bir liste bulabilirsiniz.

trauma

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İtalyanca ve Korece'den fazla Türkçe konuşuluyor listeye göre,20. sırada Türkçe 22. sırada Korece 24. sırada İtalyanca,

Eğer en çok kullanılan dilleri gözönüne alarak yapıldıysa bu iş, Türkçe seçeneği olmalı sitenin...

janissary.ihg dedi ki:
Ayrıca arkadaşlar inglizcesi iyi olan arkadaşlarımız bir metin hazırlayıp uefa gibi Türkçe seçeneği olmayan sitelerin iletişim yada şikayet bölümlerine gönderebiliriz...

Bence güzel bi fikir, sonuçta arz-talep meselesi gibi bişe değilmi bu işler. İngilizcem pek iyi sayılmaz anlıyorum fakat konuşamıyorum diyenlerdenim kısmen. :) Forumda ingilizcesine güvenen birisinden rica edebiliriz

janissary.ihg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hatalarım için özür daha dikkatli olacağım.

şu ingilizce metin işinide biri görsede yazsa şuraya.ingilizce bilen çoktur biri lütfen böyle birşey yazsın...

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
bugüne kadar tavırları çok doğruydu da Türkçe dil seçeneği koymamışlar bunu mu sorun yapacağız 1,5 ay içinde alırız kupayı onlarda utançlarından koyarlar o dil seçeneğini rezilliklerini kapatırlar

erol_1982

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
İlla kupamı almak gerekiyor dil seçeneğini koymak için?

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
yaptıklarına en güzel cevap o olur yoksa yazı yazıpda bizim dil seçeneğini niye koymadınız diye şikayet etsek ne değişecek ronaldo gibi dallamalar çıkacak hiç tanımıyorum diyecek ama kadiköyde fener onlara atarken 3 tane tanıyorlardı boşuna kürek çekiliyor bence haa şunuda dile getireyim yazanlara kesinlikle saygılıyım ben yazmam şahsen onların seviyesine inmem çünkü bununla bizi yıldıracaklar ya akıllarınca

janissary.ihg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne alaka yıldırmakla felan.tamam sen seviyelerine felan inme |) bizim istediğimiz ingilizcesi iyi olan birinin buraya bir şikayet metni yazması...sadece uefa için değil genel bir şikayet metni olacak ve uefa gibi Türkçe dil seçeneği olmayan sitelere bizler gönderebileceğiz...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Arkadaşlar çok büyütüyorsunuz herşeyi. Tüm dünyanın bizi pohpohlamasını, süper güç olduğumuzu söylemesini, kendiliklerinden bize boyun eğmelerini, hatta tüm diğer ülkelerin bize hariçten vergi ödemelerini beklemiyorsunuz umarım?

Berkin hocam gayet güzel söylemiş olayın sebebini. Türkçe bir çok dilden fazla konuşuluyormuş gibi görünebilir gözünüze. Ancak her yerdeki Türkçe bildiğiniz Türkçe değil. Burada söz konusu olan "Türkiye Türkçesi"dir. Dolayısıyla konuşulma oranlarını buna göre değerlendirin.

Konuda ayrıca hedef kitle kriteri de vardır. Olması iyi olabilirdi, ama bu olayı "Türkün Türkten başka dostu yoktur" gibi ırkçı ayrımlara doğru sürmek çocukluktur.

Ayrıca bu konuda bir ülkenin 3ncü olması onun dilinde yayın yapılmasını farz kılan bir kriter değildir. Nice üçüncüler ikinciler oldu bugüne kadar, acaba kaç tanesinin dilinde yayın yapıyor UEFA?

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
O zaman siz ingilizce öğrenin daha kolay olur ve size de yararı olur ileride :)

erol_1982

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ben dilimi kullanmasını bilmedikten sonra, uefa oraya koysa bizler okusak ne fark edecek oraya koyması için bizler önce dilimizi tam anlamıyla kullanmamız gerekir diye düşünüyorum.