Uefa Euro 2020: Türkiye - İtalya

Türkiye-İtalya karşılaşması nasıl sonuçlanır?

• Kullanılan toplam oy
    13
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, bugün Türkiye ile İtalya arasında oynanacak açılış maçıyla başlıyor. Şampiyonada A Grubu'nda İtalya'nın yanı sıra İsviçre ve Galler'le mücadele edecek olan A Millî Takımımız, ilk sınavını Roma Olimpiyat Stadı'nda TSİ 22.00'de İtalya karşısında verecek.

Zorlu mücadele TRT 1'den canlı olarak yayınlanacak.

A Millî Takımımızın 26 kişilik EURO 2020 kadrosunda şu futbolcular yer alıyor:

Türkiye_kadro.JPG

2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Fikstür ve Puan Cetveli:

puan_fiskstür.JPG

Türkiye - İtalya maçları:

türkiye-italya.JPG

8'i resmi, 5'i özel maç olmak üzere toplam 13 defa İtalya ile karşılaşan ve henüz galibiyeti bulunmayan A Millî Takımımızın İtalya önünde ilk galibiyetini alacağını düşüyor musunuz? Bu maça ilişkin yorum ve tahminlerinizi alalım. :)

Kaynak:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bugün güçlü bir rakiple oynuyoruz 1-1 biter diyorum ben. Umarım yanılırım da 1-0 yeneriz.

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Zor olacak. Karşı da çok güçlü takım var. Ama bu kadro ile Fransayı yendik. Ya da Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı, Zeki Çelik tek başlarına Lille'i şampiyon ettiler. Ve Fransa Liginde Monaco ve PSG dışında şampiyon olmak çok zor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Olası kadrolar:

Türkiye: Uğurcan Çakır; Zeki Çelik, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Umut Meraş; Okay Yokuşlu, Ozan Tufan, Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, Kenan; Burak Yılmaz

İtalya: Donnarumma; Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Locatelli; Berardi, Immobile, Insigne

Kaynak: Turkey vs Italy UEFA EURO 2020 preview: where to watch, team news, form guide

????

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Milli takım iyi bir ivme yakaladı. Gayet iyi de oynadıklarını düşünüyorum. Biraz zorlasada tek farkla kazanırız diye düşünüyorum. İnşallah rahat bi galibiyet alıp EURO 2020' ye güzel başlarız. ??

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, bugün Türkiye ile İtalya arasında oynanacak açılış maçıyla başlıyor. Şampiyonada A Grubu'nda İtalya'nın yanı sıra İsviçre ve Galler'le mücadele edecek olan A Millî Takımımız, ilk sınavını Roma Olimpiyat Stadı'nda TSİ 22.00'de İtalya karşısında verecek.

Zorlu mücadele TRT 1'den canlı olarak yayınlanacak.

A Millî Takımımızın 26 kişilik EURO 2020 kadrosunda şu futbolcular yer alıyor:

Ekli dosyayı görüntüle 155534

2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Fikstür ve Puan Cetveli:

Ekli dosyayı görüntüle 155536

Türkiye - İtalya maçları:

Ekli dosyayı görüntüle 155537

8'i resmi, 5'i özel maç olmak üzere toplam 13 defa İtalya ile karşılaşan ve henüz galibiyeti bulunmayan A Millî Takımımızın İtalya önünde ilk galibiyetini alacağını düşüyor musunuz? Bu maça ilişkin yorum ve tahminlerinizi alalım. :)

Kaynak:
Berabere biter bence.Takımımız ne kadar iyi olsada ''İtalyan defansı' denen bir tabir var.Ve İtalya A-Milli Futbol Takımımıza göre daha profosyonel.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Türkiye'deyiz, tabii ki çoğunluk Türkiye kazanır der. Başka ülke kazanır demezler. İyi ve başarılı olan kazansın. Ben taraf tutmam. İtalya da kazanabilir. Belli olmaz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Neyse ki kalemizde gol görmeden ilk yarıyı tamamladık. Uğurcan Çakır kalede güven verdi. Danny Makkelie maçı şimdiye kadar iyi yönetti. İtalyanlardan puan ya da puanlar alırsak hakemin vermediği penaltı İtalyan basınında gündem olacak. :)

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Neyse ki kalemizde gol görmeden ilk yarıyı tamamladık. Uğurcan Çakır kalede güven verdi. Danny Makkelie maçı şimdiye kadar iyi yönetti. İtalyanlardan puan ya da puanlar alırsak hakemin vermediği penaltı İtalyan basınında gündem olacak. :)
Aynen öyle.
Şimdi bakalım 2.yarı da İtalyanlar alamadıkları penaltı için hala agresif bir şekilde ileri hatlarda oynayabcak mı?
Yoksa Türkiye'nin ataklarından bir kontra atak mı bekleyecekler?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Çok berbat oynadık ya bu kadar korkak oynanmaz kanat hücümu sıfırdı ne araya kaçırma ne duran top organizasyonu vs hiç birşey yapamadık adamlar resmen bizim yarı sahada oynadılar oyunu 90 dk

Biraz daha geriye yaslansak heralde türkiyeye dönerdik

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Uğurcan olmasa daha fazla yiyeceğimizi düşünüyorum. Takım olarak tüm ruhu kaybettiğimizi anladım. Takımın her bir adamı "Zaten yenileceğiz." kafasındaydı.. Doğru düzgün bir tane bile pozisyonumuz olamaz mı?

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
764
Dün nasıl oynadığımızı çözemedim işin kötü yanı spikerlerde çok kötüydü.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Her ne kadar bizi 53. dakikaya kadar idare etmiş olsa da bence oyun anlayışı ve uygulamaya çalıştığımız taktik vasatın altındaydı. Kadromuz, dün akşamki performansından iyisini ortaya koyabilirdi. İlk yarım saatlik süreçte İtalya milli takımının bir şekilde gol atacağı ve bizim gol bulamayacağımız az çok belliydi. Aslında Cengiz hamlesi ilk yarıda gelmeliydi. İkinci yarının başlarında Cengiz'le iki atak geliştirdik, bu ataklar tüm oyunumuza bedeldi. Özellikle bir pozisyon vardı ki... 48. dakikada Burak'ın pasıyla içeri girmeye çalışan Cengiz'e Di Lorenzo'nun yaptığı müdahale nizami değildi, tamamen oyuncuya yönelikti, orada bariz bir engelleme vardı; bence orada serbest vuruş verilebilirdi. Her şeye rağmen kendi kalemize attığımız o talihsiz gol olmasaydı belki şu an çok farklı bir skoru konuşuyor olurduk.

Topa sahip olamadan çok koştuk, yorulduk ama İtalyanlar bizden daha çok koşmuşlar. Bu da maça ilişkin bir veri olsun.

performans.JPG

Reaksiyon puanı
8,008
Fenerli olduğum için demiyorum ama Uğurcan yüzünden ne hallere geldik. Trabzonspor satacak para kazanacak diye Şenol Güneş inatla oynatıyor. Tamam Uğurcan kötü bir kaleci değil fakat Euro 2020 turnuvasında Altay oynamalı Uğurcan reklamı yapılmamalı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
* Maç boyunca Uğurcan'ın kullandığı uzun toplar pek isabetli olmadı. Bilemiyorum, uzun pas girişimleri belki Şenol Güneş'in bir taktiğiydi veya belki de Uğurcan'ın kendi seçimiydi. Bilemiyorum.
* Kaleye çekilen şutların bazılarını Uğurcan ceza alınana sektirdi ve bu durum bazen rakip için yine pozisyon yarattı.
Bu iki tespit belki Uğurcan'ın eksi hanesine yazılabilir. Uğurcan'ın ilk golde yapacağı pek bir şey yoktu. İkinci gol (66. dakika) öncesi çekilen şutu tamam Uğurcan ön tarafa sektiriyor ve bu, bir hata olarak değerlendirilebilir ama o pozisyonda Immobile'yi kontrol eden veya önünü kapatan bir oyuncu da yoktu. Bunu da değerlendirmeye almak gerekir.
* Ancak İtalyanların bulduğu üçüncü gol öncesi Uğurcan'ın bariz bir hatası söz konusu ki kaleci topu rakibe hediye ediyor ve akabinde gol geliyor. Eğer Uğurcan eleştirilere konu olacaksa, 79. dakikada yediğimiz üçüncü gol ile gündeme gelebilir, eleştirilebilir. Ancak tüm maçın faturası bir tek Uğurcan'a kesilemez.
79. dakikadaki hatalı gol, yediğimiz ilk gol olsaydı, yine kaleci eleştirilebilirdi, hatta Uğurcan daha çok gündeme gelebilirdi hem de taraflı tarafsız her kesim tarafından. Alpay niye oynatılmadı diye de bir eleştiri yapılabilir ve yorumlar olabilir. Bu konular sporun içinde olan şeyler ama yine bunlar sonucu değiştirmeyecek. Olan oldu. Şu var ki: Şenol Güneş'in Altay yerine Uğurcan seçimini, Trabzonspor'un çıkacarına olduğu için yaptığını düşünmüyorum. Eğer bu yönde herhangi bir iddia varsa, Şenol Güneş'in geçmiş kariyerindeki tüm Türkiye maçlarındaki Trabzonspor'lu oyuncular gündeme getirilmeli ve bu bağlamda karşılaştırmalar yapılmalıdır. Bir maç üzerinden -niyet okuyarak- yakıştırma yapılmasını çok yanlış buluyorum. Hiçbir teknik direktör sadece bir takım çıkarını milli takımdan daha üstün görmez. Bunu dayanaksız bir şekilde ortaya koyan ve bu yönde algı oluşturan varsa ya art niyeti vardır ya da çok duygusal davranıyordur.

Reaksiyon puanı
8,008
* Maç boyunca Uğurcan'ın kullandığı uzun toplar pek isabetli olmadı. Bilemiyorum, uzun pas girişimleri belki Şenol Güneş'in bir taktiğiydi veya belki de Uğurcan'ın kendi seçimiydi. Bilemiyorum.
* Kaleye çekilen şutların bazılarını Uğurcan ceza alınana sektirdi ve bu durum bazen rakip için yine pozisyon yarattı.
Bu iki tespit belki Uğurcan'ın eksi hanesine yazılabilir. Uğurcan'ın ilk golde yapacağı pek bir şey yoktu. İkinci gol (66. dakika) öncesi çekilen şutu tamam Uğurcan ön tarafa sektiriyor ve bu, bir hata olarak değerlendirilebilir ama o pozisyonda Immobile'yi kontrol eden veya önünü kapatan bir oyuncu da yoktu. Bunu da değerlendirmeye almak gerekir.
* Ancak İtalyanların bulduğu üçüncü gol öncesi Uğurcan'ın bariz bir hatası söz konusu ki kaleci topu rakibe hediye ediyor ve akabinde gol geliyor. Eğer Uğurcan eleştirilere konu olacaksa, 79. dakikada yediğimiz üçüncü gol ile gündeme gelebilir, eleştirilebilir. Ancak tüm maçın faturası bir tek Uğurcan'a kesilemez.
79. dakikaki hatalı gol, yediğimiz ilk gol olsaydı, yine eleştirilebilirdi. Alpay niye oynatılmadı diye de eleştiri ve yorumlar yapılabilir. Bu konular sporun içinde olan şeyler ama sonucu değiştirmeyecek. Olan oldu. Şu var ki: Şenol Güneş'in Altay yerine Uğurcan seçimini, Trabzonspor'un çıkacarına olduğu için yaptığını düşünmüyorum. Eğer bu yönde herhangi bir iddia varsa, Şenol Güneş'in geçmiş kariyerindeki tüm Türkiye maçlarındaki Trabzonspor'lu oyuncular gündeme getirilmeli ve bu bağlamda karşılaştırmalar yapılmalıdır. Bir maç üzerinden -niyet okuyarak- yakıştırma yapılmasını çok yanlış buluyorum. Hiçbir teknik direktör sadece bir takım çıkarını milli takımdan daha üstün görmez. Bunu dayanaksız bir şekilde ortaya koyan ve bu yönde algı oluşturan varsa ya art niyeti vardır ya da çok duygusal davranıyordur.
Şenol Güneşin Fenerbahçe düşmanlığını herkes biliyor. Milli takım maçının bir tanesi Ülker FB Stadyumuna verilmişti o maçta bordo mavi kravat ile gelmişti ve sorulduğunda sırıtarak cevap vermişti. Bu sezon kim ne derse desin Altay 1 2 gömlek üstündü Uğurcandan. Yabancı basında bunu doğrular nitelikte haberler yayımladı zamanında araştırabilirsiniz.

Bu maçta 2 bariz hata , geçenlerde 3-0 yendiğimiz maçta 3-3 yapması gibi hatalar var bu liste uzar gider. Ben Uğurcan kötü mötü demiyorum tamam iyi kaleci fakat Altay varken oynamamalı. Çok basitçe hatalar yapıyor. Altayın bu seneki kurtarışlarını izlesen eminim ki yorumunu silersin , saygılarımla.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Maçları izlememiş olsam neden yorum yapayım ki, hem yapmış olduğum yorum beni bağlar, neden sileyim ki.
(Altay yerine *Alpay yazmışık, düzeltilecek bir yarsa orası var.)
Fenerli olduğum için demiyorum ama Uğurcan yüzünden ne hallere geldik.
Tamam Uğurcan kötü bir kaleci değil fakat Euro 2020 turnuvasında Altay oynamalı

Bir yandan Uğurcan iyi kaleci diyorsun diğer yandan Uğurcan yüzünden bu hale geldik diyorsun.
Altay daha iyi olabilir ve onu oynatsa daha sağlam dururduk, diyebilirsin. Ancak Şenol Güneş üzerinden bir tartışma yaratıp mağlubiyeti Uğurcan'ın üzerine yıkmak hiç adil değil. Bu maçta ilk eleştirilecek nokta neden atak sayımız az, neden rakip sahada tehlike yaratamadık, neden gol atamadık olmalı. Gol olmadan kazanamazsın. Sistem eleştirilebilir, oyun eleştirilebilir, vesaire.

"Şenol Güneş Fenerbahçe düşmanı", "sırf Trabzonspor satıp gelir elde etsin diye Uğurcan oynatıldı" vb. tartışmaların yeri bu konu değildir. Eğer yine de bu yönde bir tartışma yapmak istiyorsan başka bir konu açarsınız.
geçenlerde 3-0 yendiğimiz maçta 3-3 yapması gibi hatalar var bu liste uzar gider.
Milli takım maçının bir tanesi Ülker FB Stadyumuna verilmişti o maçta bordo mavi kravat ile gelmişti ve sorulduğunda sırıtarak cevap vermişti.

3-0'dan 3-3 biten hangi maçtı? Ben hatırlayamadım. Eğer konusunu açarsanız bu bilgiyi de paylaşırsınız. Taktığı kravatın rengiyle, imalarla uğraşmak yerine sayısal, elle tutulur bilgiler üzerinden diğer tüm maçlara ilişkin verilerinizi paylaşırsanız düşüncelerinizi değerlendirebiliriz.

Reaksiyon puanı
8,008
asas.png

EGnzSHQWsAYIuwc.jpg

Şenol Güneşin Fenerbahçe düşmanlığı yok diyorsanız bende Amerikan Futbolu ülkemizde çok popüler diyorum. İkisi de hatalı bir düşünce çünkü.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Takımın bu kadar korkak oynamasını beklemiyordum. Hatalı bir ilk 11 çıktı. Bu tip turnuvalara tecrübeli futbolcular önderlik eder. Yaşları yüksek olsa da en azından Caner sol bekte olmalıydı. Umut'un iki hatasından gol yedik.

Uğurcan'a gelince. Bana göre hem Uğurcan hem de Altay gereğinden fazla pohpohlanıyor. Volkan Demirel'in son zamanlarını çıkarırsak aynı yaştayken daha iyiydi ikisinden de. Keza Onur Kıvrak'da öyle. Uğurcan dün çok hareketsizdi. Hamsik'in şutuna yatmamak ne demek ya? Ayrıca bu çocuklar hiç vuruş çalışmıyor mu kaç tane taca top attı Uğurcan, böyle kaleci mi olur?

Euro 2008'deki kadronun tecrübesi ve kalitesi şimdiki kadronun en az 5 gömlek üstünde. Bu yüzden geri dönüş, bi kere yaptık bi daha yaparız diye bir olay yok.

Şenol Güneş ofansif kadro çıkarması gerekirken Mancini'nin oyununa düştü ve haklı bir yenilgi aldı. Maalesef Şenol hoca kadronun 2002 Dünya Kupası'ndaki kadar kaliteli olduğunu sanıyor. Burada da görmüş olduk ki Şenol Güneş, temeli hazırlanmış takımlarda iş yapıyor. ( 2002 Dünya Kupası ve Fatih Terim'in son döneminde başlattığı genç jenerasyon)

Maçın dışına gelirsek, TRT'nin acilen spikerlerini değiştirmesi lazım. Zaten saçma sapan bir futbol oynuyoruz, Erdoğan Arıkan yok topla tüfekle girdik, yok bu vatan için çok şey yaptın sen diye zırvalıyor. Kıraç'ın yazdığı şarkıyı söylemiyorum bile. Maalesef bu turnuvada bu gidişle umduğumuzu bulamayacağız gibi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

Bu maçta 2 bariz hata , geçenlerde 3-0 yendiğimiz maçta 3-3 yapması gibi hatalar var

Bir düzeltme yapayım: o maç 3-0'dan 3-3 olmadı.

1-0 KENAN KARAMAN,2.dk (F)
2-0 HAKAN ÇALHANOĞLU,33.dk (F)
2-1 ROBERTS SAVALNIEKS,35.dk (F)
3-1 BURAK YILMAZ,52.dk (P)
3-2 ROBERTS ULDRIKIS,58.dk (F)
3-3 DAVIS IKAUNIEKS,79.dk (F)

Fenerbahçe düşmanı bir teknik direktör olsa, her türlü bunu gösterir, değil mi? Bu anlaşılabilir ve her kesim tarafından kabul görürdü, değil mi? Peki neden o bahsettiğiniz 3-3'lük Letonya maçı kadrosunda üç Fenerbahçe'li futbolcu var ve ikisi de üstelik ilk 11'de başlıyor? Bunu bir takım düşmanlığı üzerinden açıklayabilir misiniz? Fenerbahçe düşmanı olmadığını göstermek için kadrodaki tüm Fenerbahçe'li oyuncuları oynatması mı gerekirdi?

Letonya kadro.JPG

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=03zcX-AAhsM

Çok basitçe hatalar yapıyor.

Peki bu karşılaşmadaki yenilen hangi golde Uğurcan'ın basit hatası vardı?

İlk golde rakip sol açıktan iyi sızıyor ve sıfıra inmeden paralel hafif içe kavisli bir pasla uzak kale diğerine doğru koşu yapan arkadaşına veriyor. Uğurcan bu pozisyonda ne yapabilecek ki?

İkinci golde sağ iç çaprazdan havadan gelen topu ceza sahasının sol iç çaprazındaki Letonyalı oyuncu topu penaltı noktasındaki arkadaşına indiriyor. Top aynı doğrultuda bile gelmiyor. Ceza sahası kalabalık iken Uğurcan'ın ne tarafa doğru hamle yapmasını beklerdin ki?

Üçüncü gol öncesi takım ofsayt diye duraksıyor gibi oluyor, rakip oyuncu topu içe doğru çekiyor kalecinin önü kapanıyor. Görüp müdahale edesiye kadar geç kalıyor. Gol yaklaşık 11 metreden köşeye düzgün bir vuruşla geliyor.

Bir düşüncenin hatalı olması için aksinin ispatlanması gerekir.

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=m7IlGSTXpek

Dip Not:
Altay'ın rekleksleri iyi olabilir ve Altay'ı Uğurcan'a pek tabii yeğeleyebilirsiniz. Buna sözüm yok ancak bir teknik direktörün bir takım düşmanı olmasını söylemek, kadroyu buna göre düzenlediğini ima etmek ve teknik direktörün bir başka takımı, milli takımdan üstün gördüğünü ve bu söz konusu takımdan sırf bir oyuncusunun önünü açmak, takımının satışını sağlamak amaçlı olarak oynatıldığını söylemek son derece yanlış bir düşüncelerdir. Lütfen yorum yaparken tüm bunları dikkate alarak değerlendiriniz. Selamlar.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,008
Her maç saçma sapan hatalar yapınca daha kötü ne olabilir ki diyoruz, daha kötüsü oluyor. Övdüğünüz kaleciyi sanırım Trabzonsporda izliyorsunuz Milli maçlarda değil.

1623505381837.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
UEFA'nın resmi web sitesinde yer alan pas dağılımları çizelgesine göre Uğurcan'ın İtalya maçında hedefe ulaşmayan başarısız paslarının toplamı 20. Totalde başarı oranı ise 25/45=0.56 Yani attığı iki toptan biri başarılı olacak. Topu takım arkadaşları ile buluşturmada çok kötü bir performans.

pas_dagılımı_Türkiye.JPG

TP: Oynanan süre
PA: Denenen paslar
PC: Tamamlanan (veya hedefe giden başarılı) paslar
%: Başarılı pas yüzdesi
Long: Uzun paslar
Medium: Orta mesafeli paslar
Short: kısa paslar

Kaynak: https://www.uefa.com/newsfiles/EURO/2020/2024447_tpd.pdf

@Sıradan Kullanıcı
Konuda farklı yorumlar var ve "Övdüğünüz kaleciyi" diye bir cümleyi Uğurcan'ı öveme konusunu kim ya da kimler için yazdın anlamadım. Ben ve @Creative dışında kaleci hakkında bu konuda iyi bir şeyler yazmış olan biri yok. :) Devre arası değerlendirmemde "Uğurcan için güven verdi" yazdım. Gerçekten de ilk yarıda yaptığı pas hataları bu denli göze batmıyordu. Ki aksi halde Uğurcan'ı övmüş olsaydım devam eden mesajlarımda yaptığı hatalara değinmezdim. Bu maçtan birilerini övmek yerine nerelerde hata yaptık, hataları nasıl çözebiliriz üzerine düşünmemiz lazım. Yoksa bizim bu oyun anlayışı ile EURO 2020'de başarılı olmamız çok zor.