Üç Katman HD DVD

Hem katman sayısının artması hem de katman başına depolanan veri miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan depolama ortamı Blu-Ray ile yarışabilecek düzeyde.

Düzeltiyoruz, 200 GB'lığı üzerinde çalışılan Blu-ray teorik olarak hâlen önde. Diğer taraftan o kadar veriyi bir optik sürücüye emanet etmek herhalde ucuz DVD'lerden ağzı yanan bizleri çok da rahat ettirmeyecektir. Tabii teknoloji bu ve sürekli gelişip ilerliyor. Her ne kadar depolama açısından diskler çok güvenli olmasa da yayıncıların içerikleri sunması açısından önemli bir adım.

En yeni güncellemeyle üç katmanlı HD DVD'lerin barındıracağı sığa, katman başına 15 GB'tan 17,5 GB'a çıkıyor. Bu şekilde üç katman bir araya geldiğinde 50 GB'ı aşkın bir değer elde ediliyor. Üç katmanlı disklerin okunması konusunda ilk HD DVD biçimi tanımlandığında bahsedilen bir konu olduğu için ilk okuyucuların bile üç katmanı okumakta sorun çıkarmayacağını düşünmek yanlış olmaz.

SDN - http://shiftdelete.net
 

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Eğer gerçekten teknoloji ve son kullanıcı düşünülüyor olsaydı, çok rahat bir şekilde koruma kılıflı optik diskler üretilebilir ve böylece sözde 50 yıllık disk ömrünün gerçek bir anlamı olurdu. Örneğin manyetik sürücü olan disketler veya zip diskler korumalı kılıflarla geliyorlar ve ortam hiç bir şekilde zarar görmüyor. Hatta daha da geliştirilerek optik ortamın dışa açılmasının kapağı kırmadan mümkün olmaması optik ortamda veri saklanmasını çok daha popüler, kullanışlı ve güvenli hale getirecektir.
 

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
pesimist dedi ki:
Bluray teorik olarak değil hakkaten üstün olmuyor mu bu konuda? :)

Teorik olarak, çünkü henüz o da geliştirme aşamasında ve başarımlar çoğunlukla varsayım durumunda. Yoksa 500 GB'a kadar veri saklayabilmenin planları hala yapılıyor Blu-Ray ve HD DVD ortamlarında.
 
Üst