Ubuntuda Fazla RAM Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Bundan yaklaşık iki ay kadar önce Acer 4920G model dizüstü bilgisayarımın ram miktarını 2GB tan 4GB a yükseltme kararını aldım. Çankaya’da küçük bir gezintiden sonra TechnoMy (Benim Teknolojim diye türkçeleştirmişler
icon_smile.gif
) isimli bir firmadan 2 adet 2GB lık Kingston marka DDR2 667 MHZ lik ram almaya karar verdim. İki ramin ücreti toplamda 100 liraya mal oldu bana. Daha sonra dizüstü bilgisayarımdan çıkma 2 adet 1GB lık Samsung marka ramleri gittigidiyorda açık artırma sonucu 51 liraya sattım, kargoladım.
Artık sistemde 4GB ram vardı, ancak sistem kararlı çalışmayı sürekli reddediyordu. Sistemi yeniden başlattığım zaman manual olarak diskleri kontrol etmemi, birden fazla dosya sistemi hatasıyla karşılaşıldığını yazıyordu. Dosya sistemlerini kontrol ettirdikten sonra bir sürü veri kaybının oluştuğunu ve sistemin açılamadığını görüyordum. Olan benim home dizinindeki filmlerime olmuştu.
icon_smile.gif
Sonra sistemi tekrar kurdum, bir sonraki yeniden başlatmamda yeniden çöktü, bu yeniden kurma işlemini birkaç farklı cd ile bir kaç farklı yöntem deneyerek, defalarca tekrarladım. Ubuntu’nun hem ingilizce forumlarında hem türkçe forumlarında bu konuda bana yardım edebilen çıkmadı. Acaba ramlerde mi bir sorun var diye düşünüp memtest+ yazılımını çalıştırdım. Hiç hata bulamadı. Artık gün aşırı sistem kurmaktan bıkmıştım, ve acı bir dönüş yaşayarak sistemime Vista kurdum. Servis paketi 2 ile birlikte Vista beklediğimden daha stabil bir şekilde karşıladı beni. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum sorunsuz bir şekilde ve bu bana gerçekten garip gelmeye başladı.
icon_smile.gif
Ancak tabi ki de içimde ki özgür olma arzusu, tekrardan linux’a dönmeye teşvik ediyor beni. Bu arzuyu bastıramadığım anlardan birinde, ubuntu’nun geliştiricileriyle, kullanıcıları arasında oluşturulan bir posta listesine kayıt oldum. Orada sorunumu ayrıntılarıyla anlattım. 64 bit ubuntu 9.04 kullandığımı belirttim ve bir geliştiriciden ilginç bir yanıt geldi.
Bu sorunun, ubuntu 9.04 ün bilinen ama kapatılmamış bir kernel (çekirdek) hatasından kaynaklandığını, kendisinin dell marka dizüstü bilgisayarında da aynı sorunu yaşadığını, çözümünün de ya ubuntu’nun geliştirilmekte olan 9.10 sürümünü kullanmak ya da 9.04 kurduktan sonra hatasız güncel bir kernel ile kernel’ı değiştrmek olduğunu söyledi. Böyle bir hatanın olduğundan habersizdim ve bu bana epey bir zamana mal oldu. Bende ubuntu’nun 9.10 alpha 5 sürümünü indirdim. Ancak ne zaman kuracağıma karar vermedim, şimdilik windows’ta keyfim yerinde, ama fazla uzun süreceğini sanmıyorum…
icon_smile.gif

Kaynak : Ömer Faruk Ak

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
İlginç. Ben birkaç dağıtım denedim ama hiç biri Ubuntu kadar az ram kullanmıyor. Şimdi Allah kısmet ederse Arch'ı deneyeceğim.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
İlginç. Ben birkaç dağıtım denedim ama hiç biri Ubuntu kadar az ram kullanmıyor. Şimdi Allah kısmet ederse Arch'ı deneyeceğim.

Zaten sorunum az veya çok kullanması değildi. Sadece kapatıp çtığımda çökmese, hiçbir sorunum yoktu. :)

Son mesajlar