Ubuntu, Yahooyu Varsayılan Arama Motoru Olarak Seçti

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
ubuntu-300x290-150x150.png

Ubuntu dağıtımı, uzun süredir Google’ı varsayılan arama motoru olarak belirlemişti. Fakat bu gelecek versiyonda değişecek. Lucid Lynx versiyonu ile Yahoo otomatik arama motoru olacak. Canonical, Yahoo ile kar paylaşımı anlaşmasını imzaladıktan sonra bu değişiklik yapıldı.

Değişiklik, Ubuntu e-posta listesinde, Rick Spencer tarafından duyuruldu. Firefox’un açılış sayfasında, Google yerine Yahoo görünecek. Ama birkaç ufak ayar değişikliğiyle yine eski ayarlara dönülebilir.

Canonical’ın yaptığı anlaşma, bu değişikliğin önemli bir etkeni olduğu kesin. Bu anlaşmaya Ubuntu geliştiricileri ve innovasyon çalışmaları için daha çok kaynak bulunabilicek. Ayrıca Yahoo’nun arama bilgilerini saklamaması da büyük bir avantaj. Google’un kullanıcı bilgilerini ne yaptığı konusu hala önemli bir tartışma konusu olarak önümüzde. Firefox her zaman kullanıcıların seçimlerine önem veriyor. İsteyenler Google’ı rahatça kullanabilecek.

Kaynak

habertux.com

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Acaba diğerleride Bing'le falan anlaşma yapıp fon sağlarlar mı? :D Merak ettim doğrusu...
Google bu hamlenin altında kalmaz onu söyleyeyim...

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
linux bing le anlaşacak eger anlaşsın linuxtan vaz gecerim ben :) yahooyla anlaşması cok mantıklı

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
simdi benim kafam tümden karisti simdi firefox youtubeye giremeyecekse biz ne yapcaz :) sorun degil opera kullaniriz ;) ama bunun sonucu ne olacak

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
İlginç bir bilgi daha veriyim.Bu işten en karlı Microsoft çıkacak.

Sebebi; Microsoft,Yahoo ile yaptığı antlaşmalar sonucunda Ubuntu'ya bizzat Microsoft'un kendisi para verecek.Ve Yahoo elde ettiği tüm gelirde Microsoft'a kalacak.