Ubuntu, Kubuntu, Ubuntu Satanic Edition Arasındaki Fark ?

Bu konuyu okuyanlar

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
merhaba arkadaşlar kafama takılan birşey oldu ubuntunun birde kubuntu diye bir versiyonu daha varmış bunun ubuntuya göre farkı nedir; ubuntu satanic edition ubuntunun sadece görselleştirilmiş versiyonumu ? birde gnome ve kde arasında ne fark var internette araştırdım ama linux da yeni olduğum için pek anlayamadım anlayabileceğim şekilde açıklama yaparsanız bana çok yardımcı olursunuz yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim şimdiden :turned:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ubuntu ana dağıtımın adıdır. Kubuntu, Xubuntu gibi sürümleri var. Kubuntu, KDE masaüstü ortamını kullanır. Bu sebeple adı Kubuntu'dur. Xubuntu da XFCE masaüstü ortamını kullanır. Bu sebeple adı Xubuntu'dur.

Ubuntu Satanic Edition, içerisinde bir metal grubunun şarkılarını ve satanik temaları içerir. Özelleştirilmiş bir dağıtımdır. Görsel açıdan farklıdır, yoksa sistem açısından normal Ubuntu'dan farkı yoktur.

GNOME ile KDE arasındaki en büyük fark KDE'nin Windows'un arayüzüne benzer olmasıdır. GNOME ise tamamen farklı bir arayüzdür. Ayrıca GNOME'un açılımı şudur: GNU Network Object Model Environment. Yani GNU için yazılmış baştan beri özgür olan bir masaüstü ortamıdır. KDE ise Qt kütüphanelerini kullanır ve eskiden bu kütüphaneler özgür değilmiş. Zaten GNOME da KDE'ye karşı oluşmuş bir tepkidir. Özgürlük tepkisidir. GNOME, sade ve hızlıdır. Eğer Windows'un arayüzüne meraklıysan GNOME sana çok farklı gelecektir. KDE ise süslü püslüdür, fazladan sistem kaynağı tüketir. Windows'un arayüzünü isteyenler için birebirdir.

ByPsychooo

Doçent
Reaksiyon puanı
15
ayrıca ubuntu muslim (UbuntuME) ve christian (UbuntuCE) edition da var.

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Ubuntu ana dağıtımın adıdır. Kubuntu, Xubuntu gibi sürümleri var. Kubuntu, KDE masaüstü ortamını kullanır. Bu sebeple adı Kubuntu'dur. Xubuntu da XFCE masaüstü ortamını kullanır. Bu sebeple adı Xubuntu'dur.

Ubuntu Satanic Edition, içerisinde bir metal grubunun şarkılarını ve satanik temaları içerir. Özelleştirilmiş bir dağıtımdır. Görsel açıdan farklıdır, yoksa sistem açısından normal Ubuntu'dan farkı yoktur.

GNOME ile KDE arasındaki en büyük fark KDE'nin Windows'un arayüzüne benzer olmasıdır. GNOME ise tamamen farklı bir arayüzdür. Ayrıca GNOME'un açılımı şudur: GNU Network Object Model Environment. Yani GNU için yazılmış baştan beri özgür olan bir masaüstü ortamıdır. KDE ise Qt kütüphanelerini kullanır ve eskiden bu kütüphaneler özgür değilmiş. Zaten GNOME da KDE'ye karşı oluşmuş bir tepkidir. Özgürlük tepkisidir. GNOME, sade ve hızlıdır. Eğer Windows'un arayüzüne meraklıysan GNOME sana çok farklı gelecektir. KDE ise süslü püslüdür, fazladan sistem kaynağı tüketir. Windows'un arayüzünü isteyenler için birebirdir.

çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için gnome anladığım kadarıyla kde 'ye kıyasla daha hızlı windows'u 6 yıldır kullandığım için çok acayi gelmişti ama alışmaya başlıyorum yavaş yavaş şimdi daha iyi anlamaya başladım teşekkür ederim :)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ben teşekkür ederim.

GNOME'umdan bir görüntü:

screenshot2nu.png

http://img844.imageshack.us/img844/5627/screenshot2nu.png

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22

Kısa ve öz bir anlatım olmuş.Ama KDE'yi yerin dibine batırmışsın :D

Arkadaş linuxta yeni olduğuna göre sanırım dağıtımın ne demek olduğunu da anlatmak gerekir.

Linux aslında işletim sisteminin değil işletim sisteminin çekirdeğinin (kernel) adıdır.
Çekirdek donanımlarla yazılımların haberleşmesini sağlayan bir nevi köprü ya da ana çatıdır.Örneğin windowsta sonradan yüklenen bir çok donanım sürücüsü (driverlar) linuxta çekirdekte bulunmaktadır.

Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva, PCLinuxOS vb. dağıtımlar linux çekirdeği kullanmaktadır.

KDE, GNOME, XFCE, LXDE, JWM, IceWM, Fluxbox, Enlightenment (e16) en yaygın masaüstü ortamlarıdır.Masaüstü ortamlarının en temel amacı son kullanıcıların kodlarla boğuşmaması için işlerini kolaylaştırmak üzere oluşturulmuş görsel arayüzlerdir.

Hangi dağıtımın nasıl bir masaüstü ortamı kullandığını görmek için

Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshots | The Leader in Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshots | Screen Shots of Linux Distributions, BSD, Solaris & Other OSes | Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshot Gallery

adresini ziyaret edebilirsin.

Ayrıca istediğin masaüstü ortamını istediğin dağıtıma kurmak özgürlüğüne de sahipsin.

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Kısa ve öz bir anlatım olmuş.Ama KDE'yi yerin dibine batırmışsın :D

Arkadaş linuxta yeni olduğuna göre sanırım dağıtımın ne demek olduğunu da anlatmak gerekir.

Linux aslında işletim sisteminin değil işletim sisteminin çekirdeğinin (kernel) adıdır.
Çekirdek donanımlarla yazılımların haberleşmesini sağlayan bir nevi köprü ya da ana çatıdır.Örneğin windowsta sonradan yüklenen bir çok donanım sürücüsü (driverlar) linuxta çekirdekte bulunmaktadır.

Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva, PCLinuxOS vb. dağıtımlar linux çekirdeği kullanmaktadır.

KDE, GNOME, XFCE, LXDE, JWM, IceWM, Fluxbox, Enlightenment (e16) en yaygın masaüstü ortamlarıdır.Masaüstü ortamlarının en temel amacı son kullanıcıların kodlarla boğuşmaması için işlerini kolaylaştırmak üzere oluşturulmuş görsel arayüzlerdir.

Hangi dağıtımın nasıl bir masaüstü ortamı kullandığını görmek için

Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshots | The Leader in Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshots | Screen Shots of Linux Distributions, BSD, Solaris & Other OSes | Linux, BSD, Solaris & Other OS Screenshot Gallery

adresini ziyaret edebilirsin.

Ayrıca istediğin masaüstü ortamını istediğin dağıtıma kurmak özgürlüğüne de sahipsin.

@Jeaquares dediklerinden sonra kde düşman oldum :dil: şaka bir yana gnome daha iyi gibi geldi bana.

teşekkür ederim verdiğin bilgiler için :) ben sadece 20'ye yakın ubuntu benzeri sistem var zannediyordum yüzlerce varmış neredeyse :D linuxu öğrenmem artık biraz daha zaman alıcak gibi korkmaya başladım :mrgreen:

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
teşekkür ederim verdiğin bilgiler için :) ben sadece 20'ye yakın ubuntu benzeri sistem var zannediyordum yüzlerce varmış neredeyse :D linuxu öğrenmem artık biraz daha zaman alıcak gibi korkmaya başladım :mrgreen:

kormana hiç gerek yok yüzlerce dağıtım var ama ilk adım olarak ubuntu veya pardusu önerebilirim sana böyle okumakla bir yere kadar öğrenirsin ama diskinin bir bölümüne bir linux dağıtımı kurarsan linuxu yaşayarak kullanarak öğrenirsin

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
@Jeaquares dediklerinden sonra kde düşman oldum :dil: şaka bir yana gnome daha iyi gibi geldi bana.

kardes yenisin linuxda simdiden kendine düsman secme ,ben gnomede kullaniyorum kde de fakat kde daha agirlikli cünki gnome biraz bana kendin pisir kendin ye gibi bir konum ortaya cikartiyor,daha hizliydi ve ve daha kararliydi bu dogru ,ama diydi simdi öyle bir fark yok ,gnomede bir seyi yapabilmen icin bazen bilgi birikimine ihtiyacin vardir ve kodlar bilmene gerek vardir ,kde bunu sana daha özellestirilmis sekilde verir ,neymis gnome bastan beridir özgürmüs ,boynuz kulagi gecermis ata sözü burda kapak olsun ,su an kde 4.5 hiz olarak bir ölcsünler gnomeciler nekadar bir hizlilik söu konusu cikiyor hangi arayüz gelirse gelsin kde onu siler süpürür,kde tam otomatik full extra araba gibidir,gnome ise o rabanin extralari olmayan fakat ayni motora sahip araba gibidir,secim senin bu arada kde gelecegin pncere yöneticisidir aklinda bulunsun ,gnome altyapisindan ötürü yeniliklere okadar acik degildir, zihniyet windowsa benzememektir ,ne yalan söyleyim windows bazi seyleri yapmasini iyi biliyor özellikle görünüm gerci su an kde bence daha güzel :)

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Gnome sadedir ve iyidir :D ama KDE kullanacaksam opensuse veya kubuntu kullanırım :D

EDit : konu açmadan bunları Linux kafede tartışabilirsin :D

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
bu arada linuxlar arasinda uck bir fark yok ama gnome killanacaksan ubuntu olabilir yada mint olabilir,kde icinse pardus diyorum ,yada ubuntunun kolayligini kde de almak istiyorsan kde ortamli kubuntu olabilir

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
kardes yenisin linuxda simdiden kendine düsman secme ,ben gnomede kullaniyorum kde de fakat kde daha agirlikli cünki gnome biraz bana kendin pisir kendin ye gibi bir konum ortaya cikartiyor,daha hizliydi ve ve daha kararliydi bu dogru ,ama diydi simdi öyle bir fark yok ,gnomede bir seyi yapabilmen icin bazen bilgi birikimine ihtiyacin vardir ve kodlar bilmene gerek vardir ,kde bunu sana daha özellestirilmis sekilde verir ,neymis gnome bastan beridir özgürmüs ,boynuz kulagi gecermis ata sözü burda kapak olsun ,su an kde 4.5 hiz olarak bir ölcsünler gnomeciler nekadar bir hizlilik söu konusu cikiyor hangi arayüz gelirse gelsin kde onu siler süpürür,kde tam otomatik full extra araba gibidir,gnome ise o rabanin extralari olmayan fakat ayni motora sahip araba gibidir,secim senin bu arada kde gelecegin pncere yöneticisidir aklinda bulunsun ,gnome altyapisindan ötürü yeniliklere okadar acik degildir, zihniyet windowsa benzememektir ,ne yalan söyleyim windows bazi seyleri yapmasini iyi biliyor özellikle görünüm gerci su an kde bence daha güzel :)

Hoca Gnome'yi fena bombalamışsın! :) Sistemim zayıf diye Gnome kullanıyorum ama sistem iyi olsa bile kalıcı olarak Kde tercih etmem.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
ayrıca ubuntu muslim (UbuntuME) ...... edition da var.

"Ubuntu Muslim Edition" isim hakları gibi birşey nedeniyle SABILY olmuş..

Sabily kelimesi arapça ve Yusuf suresi 108. ayette bulunan"سبيلي" den geliyor. Manası "benim yolum"

Sistemin açılışında da yer alan YUSUF suresi 108. ayetten alıntı:

"De ki: "İşte benim yolum budur; basiret üzere Allah'a davet ederim, ben ve bana uyanlar; ..."

sabily.jpg

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24

Burada bir vidyo var, izle ve kendine sor. "Hangisi daha iyi".

[VIDEO]http://blip.tv/file/3206466/[/VIDEO]

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
yine aynı kız

bu kız daha öncede gnome kullanıyordu videolarında

neyzenyaman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
gonome ekranınız çok hoş bunu sağlarken yaptıgınız uygulama kurma düzen gibi işlemleri ögrenebileceğim bir yöntem varmı bende windowstan linux a dönmeye çalışıyorum. ancak tamamen bırakabilmiş değilim. ögrenmek istiyorum.

İsterseniz adım adım anlatabilirim.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
biri gnome öbürü kde, öbürü de teması farklı :D kısacası aynı b**un laciverti :D

debian'ın yandan yemişi :D

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12