Twitchde Iştirak Oldum Vergi Olayları Hakkında Bilgim Yok

Bu konuyu okuyanlar

PcÖneriPLSS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selam arkadaşlar 6 gündür yayın yapıyorum ve twitchde "iştirak olmaya giden yol"başarımını tamamlayıp twitch iştirakı oldum.Bu son zamanlarda yayın yapan influencerdan vergi alıyolar cart curt haberlerini biliyorsunuzdur.atıyorum bana bi arkadaşım abone oldu başkaları da abone oldu ve 100 doları geçti gelirim ben bunun vergisini verecek miyim?
vergi olayından korkuyorum sonum dora özsoy gibi olur diye adam çok ciddi para ödeyecek.
gerçekten bilen biri varsa bana yardım edebilir mi yoksa geleceğimi mahvetmeyim vergi borcuyla.
son olarak bana ByN*Ga*e'den bağış gelirse bunların da vergisi olur mu?

bu arada tw*tch:mrelectrontv takip edin

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Evet vergi ödemek durumundasınız. Twitch veya bağışlardan gelen ücreti kendi banka hesabınıza çektiğiniz anda vergi mükellefi olmak durumundasınız. Bunun için de şirket kurmanız gerekmekte. Ben de twitchte yayın yapıyorum ve şu anda şirket kurma ve işletme maliyetlerini karşılayacak durumum olmadığından dolayı twitch'in bana ödeme yapmasını engelledim. Kazandığım ücretler twitch üzerinde duruyor, bana geçmiyor. Gelen bağışları da steam cüzdan kodu gibi çekilişlerde kullanıyorum. Bu sayede hem ben sıkıntıda olmuyorum hem de takipçilerim kazanıyor :) Ancak eğer bu işten bir kazanç elde etmeyi amaçlıyorsanız işin uzmanıyla (Mali müşavirlerle) konuşmanızı öneririm. 6 günde iştirak seviyesine ulaşmanız ne güzel olmuş :) Ben 3 haftada falan ulaşmıştım sanırım. İyi yayınlar.