Türksat 5A Uzayda ! Resmi canlı yayını Hakkı Alkan sundu...

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Türksat 5A Uzayda ! Resmi canlı yayını Hakkı Alkan sundu...​

Türksat 5A haberleşme uydusu, Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı. Fırlatma anının canlı olarak aktarıldığı Türksat 5A resmi canlı yayını ise Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katılımında ve ShiftDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan moderatörlüğünde gerçekleşti. Yayın birçok haber kanalında eş zamanlı olarak yayımlandı.

1610108481458.png

Türksat 5A başarıyla fırlatıldı​

SpaceX firmasının uzaya taşıdığı 5. nesil haberleşme uydusu, Türkiye saatiyle 05.15‘de Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı. Yüzde 20’lik bir yerlilik payına sahip olan uydu, yaklaşık dört aylık bir yolculuğun ardından yörüngedeki konumuna yerleşecek.

Türksat 5A resmi canlı yayını ise; Hakkı Alkan moderatörlüğünde ve Bakan Adil Karaismailoğlu katılımıyla yapıldı.

Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A tamamen yerli imkanlarla yapılacak​

Tarihi anların canlı olarak aktarıldığı yayında Bakan Karaismailoğlu bazı açıklamalar yaptı. İlk olarak 5. nesil haberleşme uydusu ile kapsamamı alanının önemli ölçüde genişleyeceğini belirten Karaismailoğlu, önümüzdeki iki yılda iki uydu daha gönderileceğini söyledi.

Karaismailoğlu, 2022 yılında fırlatılması planlanan Türksat 6A’nın tamamen yerli imkanlarla üretileceğini de açıkladı. Ayrıca Bakan, ”Uzay Vatan’da çok daha güçlü olacağız” ifadelerini kullandı.

NOT: Konu tekraren açılmış olabilir fakat ben göremedim... O yüzden açmak istedim :)