Türkiye'ye Skorsky Fabrikası Kuruluyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Darknes$

$
Onursal Üye

F-35 savaş uçaklarının motorunu üretecek Türkiye, şimdi de Skorsky fabrikasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fabrikada üretilen tüm helikopterler ihraç edilecek.

Uzun süredir gündemde olan F-35 savaş uçaklarının motorunun Türkiye'de üretilmesiyle ilgili Devlet Bakanı Zafer Çağlayan açıklamalar yaptı.

ABD'li United Techonologies'in Scorsky helikopterini üreten Pratt & Whitney firmasıyla yaptıkları görüşmelerde firmanın Türkiye'ye yatırım yapma kararı aldığını hatırlatan Çağlayan, şunları söyledi:

''F-35 savaş uçaklarının motoru bundan sonra, Pratt & Whitney firmasıyla Kale kalıp arasında yapılacak ortaklıkla (sermayenin büyük kısmı da Kale Kalıp'ta olacak) artık Türkiye'de üretilmeye başlanacak. Bu çerçevede ciddi oranda Türk katkısıyla yapılacak olan bu motorlar çok kısa süre içinde yüzde 100 olarak Türkiye'de üretilmeye başlanacak."

Türkiye'ye Skorsky fabrikası kuruluyor - Mynet Haber

ABD öncülüğünde 9 ülkenin ortak imalatı yeni nesil savaş uçağından ilk etapta 3 bin uçak üretilecek. Türkiye'nin 100 uçağının teslimatı ise 2017'de başlayacak.

Skorsky helikopterlerini üreten firmanın Türkiye'de bir helikopter fabrikası kurmayı hedeflediğini de aktaran Bakan Çağlayan, firmanın Türkiye'de bazı kuruluşlarla ortak çalışmaları bulunduğunu belirtti. Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre fabrikanın ürettiği tüm helikopterler ihraç edilecek.

Türkiye'nin savunma sanayinde önemli bir noktaya geldiğinin altını çizen Zafer Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sektörün cirosu 2,3 milyar dolara çıktı, cironun 2011'e kadar 3 milyar dolara yükselmesini umut ediyoruz. İhracatımız 2002'de 248 milyon dolarken 2009'da 832 milyon dolara yükseldi. Şu andaki projeksiyonlara göre önümüzdeki yıl savunma sanayi ihracatı rahat şekilde 1 milyar doları aşacak."

http://haber.mynet.com/detay/guncel/turkiyeye-skorsky-fabrikasi-kuruluyor/526552
 
Üst
stat counter