Türkiyenin en çok nesini seviyorsunuz

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Aksaray Malaklısı Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsidir. Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır.

aynar

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Fotoğraftaki köpek ne sevimli poz vermiş öyle...

Türkiye'nin pek sevilecek bir yanı yoktur. Belki zorlasanız sevilecek 1-2 şey bulursunuz ama zorlamaya da gerek yok...

Gelişmiş Batı ülkeleri sınırlarını kaldırsalar, serbest dolaşıma izin verseler, Türk gençlerinin belki % 90'ı Türkiye'den kaçıp kurtulmak için kuyruğa girerler! Yanlış mıyım?

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197
Türkiyede alınan vergi para değil niye bu kadar büyütülüyor anlamıyorum.
Umarım şaka yapıyorsunuzdur. Dışarıdan gelen araba. telefon vb şeylerden alınan vergilerden haberiniz yok sanırım. Bu vergilerle ürünlerin fiyatı 2-3 katına çıkıyor. Üretenden daha çok kazanılıyor. Verginin vergisi var bu ülkede ve para değil demek biraz tuhaf olmuş.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Çok zor bir soru :) tatil yerleri sadece

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Umarım şaka yapıyorsunuzdur. Dışarıdan gelen araba. telefon vb şeylerden alınan vergilerden haberiniz yok sanırım. Bu vergilerle ürünlerin fiyatı 2-3 katına çıkıyor. Üretenden daha çok kazanılıyor. Verginin vergisi var bu ülkede ve para değil demek biraz tuhaf olmuş.
Hep asgari ücreti Almanya ile kıyaslıyorsunuz.

Bende bir kıyaslama yapayım.

Almanya nüfus yaklaşık 83 milyon devletin vergi geliri 2018 yılında yaklaşık 791 milyar euro
Türkiye nüfus yaklaşık 82 milyon devletin vergi geliri 2018 yılında yaklaşık 98 milyar euro

Al sana para boş yapma

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197

Almanya nüfus yaklaşık 83 milyon devletin vergi geliri 2018 yılında yaklaşık 791 milyar euro
Türkiye nüfus yaklaşık 82 milyon devletin vergi geliri 2018 yılında yaklaşık 98 milyar euro

Al sana para boş yapma
Ben asgari ücreti nerede karşılaştırmışım?
Bir yanda 49,8 milyar Euro bütçe fazlası veren bir ülke ile 36 milyar 724 milyon dolar açık veren ülkeyi karşılaştırmak da güzel kafaymış.

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Ben asgari ücreti nerede karşılaştırmışım?
Bir yanda 49,8 milyar Euro bütçe fazlası veren bir ülke ile 36 milyar 724 milyon dolar açık veren ülkeyi karşılaştırmak da güzel kafaymış.
o kadar vergiyi Türkiye alsa onlardan daha fazla bütçe fazlası verir. Belki sen demiyorsun ama birçok kişi kıyaslama yaparken asgari ücrete göre kıyaslıyor. Amerika yada Almanya gibi ülkelerle kıyaslıyor yada euro para birimini TL ye göre kıyaslıyor.

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Bursa’nın sembolleri arasında yer alan ve dünyada “Bursa Roller” adıyla bilinen, “Bursa Güvercini”, Osmanlı döneminde yetiştirilmiş bir ırk olup, dünyanın zengin ve parlak tüylü kuşlarındandır

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
o kadar vergiyi Türkiye alsa onlardan daha fazla bütçe fazlası verir. Belki sen demiyorsun ama birçok kişi kıyaslama yaparken asgari ücrete göre kıyaslıyor. Amerika yada Almanya gibi ülkelerle kıyaslıyor yada euro para birimini TL ye göre kıyaslıyor.
Niye aynı ürünün vergilerini kıyaslamıyorsun? Mesela bir araba vergilerini kıyaslamayı denesene.A6 diyelim mesela sadece a6 vergisiyle neredeyse vergisiz 3 tane daha aynı arabadan alabilirsin Türkiyede.415.000tllik arabanın 1.161.000tl vergisi olması sence normal mi??

OBirGamer

Profesör
Reaksiyon puanı
678
sinopu çok seviyorum memleketim hele güllük şelalesi diye biyer var çok güzel

aynar

Asistan
Reaksiyon puanı
63

Al sana para boş yapma

Rakamsal olarak değil, oransal olarak örnek vermeniz gerekir. Yani Türkiye'de yüzde şu kadar vergi alınıyor, filanca ülkede ise yüzde şu kadar vergi alınıyor şeklinde...

Almanya'nın ekonomik büyüklüğü, Türkiye'den çok fazla.

Almanya'da yıllık üretim (GSYH) 3.8 trilyon dolar... (Türkiye'de sadece 650 milyar dolar)

Almanya'da kişi başına düşen milli gelir 45.000 dolar... (Türkiye'de sadece 7.000 dolar)

Ekonomi çok büyük olunca toplanan verginin de "rakamsal olarak" büyük görünmesi normal... Ama oransal olarak bakıldığında diğer ülkelerle arasında pek fark olmayabilir.

İnternette biraz baktım. OECD ülkelerinde, çocuğu olmayan ve ortalama gelire sahip bir bekârın kazancının % 36'sı vergi olarak kesiliyormuş ortalama olarak. Türkiye'de ise bu oran % 38 imiş...

Ülkelerin ekonomik büyüklükleri ve kişi başına düşen milli gelirleri ile ilgili kaynaklar:

List of countries by GDP (nominal) - Wikipedia

List of countries by GDP (nominal) per capita - Wikipedia

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Türkiyenin nesini seviyorum en başta yaşadığım ekmek yediğim yer karnım doyuyor bazı halden anlar insanlar çıkıyor karşıma bir tatlı dil güler yüz seviniyorum eee daha ne olsun bir de güzel bir tarih güzel yemekler eee daha ne olsun

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Yabancılara göre "kebap":D

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Türkiye'nin sadece tarihini seviyorum artık.Güzelim ülkeyi bozdular gitti.

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Türkiyenin en sevmediğim midemin bulandığı özelliği ise şudur sistem bozuk başa geçen sisteme uyuyor kendiside bozuluyor ve gene şu özellik var ki insanlar karşıt fikirli olduğu zaman birbirini kırıp nerede ise birbirine sövüyor kısaca hangi millet ve dinden olursa olsun insan olsun adam olsun ona can kurban ama insan maymundan domuzdan beter olursa yok olsun daha iyi

Son düzenleme:

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Niye aynı ürünün vergilerini kıyaslamıyorsun? Mesela bir araba vergilerini kıyaslamayı denesene.A6 diyelim mesela sadece a6 vergisiyle neredeyse vergisiz 3 tane daha aynı arabadan alabilirsin Türkiyede.415.000tllik arabanın 1.161.000tl vergisi olması sence normal mi??
Sende git fiat yada renault kullan kıyaslayacak başka birşey bulamadın mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rakamsal olarak değil, oransal olarak örnek vermeniz gerekir. Yani Türkiye'de yüzde şu kadar vergi alınıyor, filanca ülkede ise yüzde şu kadar vergi alınıyor şeklinde...

Almanya'nın ekonomik büyüklüğü, Türkiye'den çok fazla.

Almanya'da yıllık üretim (GSYH) 3.8 trilyon dolar... (Türkiye'de sadece 650 milyar dolar)

Almanya'da kişi başına düşen milli gelir 45.000 dolar... (Türkiye'de sadece 7.000 dolar)

Ekonomi çok büyük olunca toplanan verginin de "rakamsal olarak" büyük görünmesi normal... Ama oransal olarak bakıldığında diğer ülkelerle arasında pek fark olmayabilir.

İnternette biraz baktım. OECD ülkelerinde, çocuğu olmayan ve ortalama gelire sahip bir bekârın kazancının % 36'sı vergi olarak kesiliyormuş ortalama olarak. Türkiye'de ise bu oran % 38 imiş...

Ülkelerin ekonomik büyüklükleri ve kişi başına düşen milli gelirleri ile ilgili kaynaklar:

List of countries by GDP (nominal) - Wikipedia

List of countries by GDP (nominal) per capita - Wikipedia
Ben orana değil toplama bakarım. Devlet oransal olarak bu parayı harcamıyor. Toplam neyse ona göre değıtıyor.

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Türk Çoban Köpeği Kangal" Osmanlı döneminde Yeniçeriler tarafından hem askeri işlerde hem de savaşda kullanılmıştır

Son düzenleme:

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Kayseri'de, Erciyes Dağı'nın eteklerinde yaşayan yılkı atları, fotoğraf tutkunlarının gözdesi oldu.