Türkiye'deki Gümrük Karmasasi (Cözelim Su isi)

Bu konuyu okuyanlar

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Selam arkadaslar
Bu gümrük olayi benim acayip kafami karistiriyor, dogru dürüst cevap alamadim.Bugün gümrük muafiyet sube müdürlügünü aradim belki 10 numara denedim hic biri acmadi :) Neyse

Ben yurtdisinda yasiyorum ve aralikta türkiye'ye esimle gelecegim (türk vatandasi degil) gelecegim. Simdi bir kac sorum var..

1- Ben 3 tane telefon aldim. 2 si arkadaslar icin (biri bu siteden bir arkadas) digeri kardesim icin. Bir tane telefonu acip icine sim kart koyup benim ikinci telefonum diyecegim. Diger 2 sini hediye olarak getirecegiz (ben ve esim). Benim kayit hakkim var, esimin türk pasaportu yok. Hediye olarak o da getirebilir mi? Bir sikinti cikar mi bu sekilde getirmek?

2- Cok alakali degil ama bir yerde okudum, eger kayit hakkiniz yoksa ve gümrük kontrolünde yeni telefon cikarsa o zaman vergisini aliyorlar ve telefonu kayit ettirmiyorlar (blokluyorlar bi sekilde). Burda aciklaniyor Gümrük Kanununun 235/3. Maddesi Hk. ama bir türlü anlamadim ne demek istediklerini :) Türkcem zayiflamis olabilir ama oldum olasi bu kanunlarda yazilan seyleri bir türlü anlayamiyorum.. Buradan cikan sonuc ne? Ben iki telefonu getirsem ne olacak? Biri sahsi, digeri is telefonu olarak?

3- Kardesime laptop alacaktim ama simdi masaüstü parcalari istiyor benden. O yüzden anakart, ekran karti, ram, ssd harddisk ve islemci getirmeyi düsünüyorum. bunlari da kabin bagajina alacagim (8 kg olan). Bunun gümrük mevzuati nasil acaba? Cok arastirdim ama herkes ben getirdim bi sey yok diyor vs.. Okudugum kadariyla 430 euro dan fazla olan ürünler gümrüge giriyor. Ben bunlari parca parca getirecegim ve tekinin fiyatini 430 euro asagisina tutacagim. Toplamda asacaktir tabi, bir problem cikarir mi?

Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Yakalanirsam durduk yere bir sürü ceza yemeyeyim :) Bileyim ona göre önlemimi alayim. Tesekkürler

Tayfury

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Kanunları bilmiyorum ama şunu biliyorum.. Kolaylık yapmazlar tatlı süprizleri severler sıkıntı illaki çıkarmak isterler. Son zamanlarda böyle hassasiyetler daha da arttı. Onun için mateler iş telefonu olsa iyi olur ? (tabi bunda da sıkıntı yoksa) o bilgisayar parçaları parça parça oluşu filan tam teknik konu bilemeyiz belki bilen arkadaşlar vardır yaşanmışlıklar ?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Kanunları bilmiyorum ama şunu biliyorum.. Kolaylık yapmazlar tatlı süprizleri severler sıkıntı illaki çıkarmak isterler. Son zamanlarda böyle hassasiyetler daha da arttı. Onun için mateler iş telefonu olsa iyi olur ? (tabi bunda da sıkıntı yoksa) o bilgisayar parçaları parça parça oluşu filan tam teknik konu bilemeyiz belki bilen arkadaşlar vardır yaşanmışlıklar ?

Bir gümrük müsavirinin sitesini buldum, ona soracagim bakalim ne diyecek :) Anladigim kadariyla problem olmayacak. Matein ikisini de acababilirim is telefonu olarak. Ayrica sim kart da takabilirim. :) Ama yine cok sey hala net degil.. Neden bu kadar karmasik anlam veremedim bir türlü.

Son mesajlar