Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Müdavim
Reaksiyon puanı
271
Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli mülteci sayısı Haziran 2018 itibariyle 3 milyon 570 bin 352 oldu. 7 yılda Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı ise 55 bin 583. En çok Suriyeli barındıran il ise 563 bin 15 kişi ile İstanbul.
suriye-aaa_16_9_1531424474.jpg

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü ve Mülteciler Derneği verilerine göre, bu sayının 1 milyon 935 bin 499'unu erkekler, 1 milyon 634 bin 853'ünü de kadınlar oluşturuyor. Göç İdaresi tarafından geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin sayısı da paylaşıldı. Buna göre 21 Haziran 2018 tarihi itibarıyla 216 bin 890 kişi kamplarda yaşarken, 3 milyon 353 bin 462 kişi ise kamp dışında il ve ilçelerde yaşıyor.

EN ÇOK SURİYELİ İSTANBUL'DA
Göç İdaresinin 21 Haziran 2018 tarihli verilerine göre en çok Suriyeli barındıran şehir 563 bin 15 kişi ile İstanbul. Suriyelilerin en az olduğu şehir ise 28 kişi ile Bayburt. Bayburt'u 34 kişi ile Artvin, 44 kişi ile Tunceli takip ediyor. Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun yaşadığı il ise yüzde 96,26 ile Kilis. Kilis'te kayıtlı olan mülteci sayısı bir önceki aya göre 515 kişi arttı. Kilis'te kayıtlı Suriyelilerin sayısı, Türk vatandaşlarının sayısından 5 bin 58 kişi daha az. Kilis’te 131 bin 261 Suriyeli yaşıyor. Adana ilinde kayıtlı Suriyeli sayısı Mayıs ayına göre 9 bin 225 kişi artarak Mersin'i geçti. Suriyelilerin Türk nüfusuna oranla yoğunluğunun en az olduğu şehirler ise yüzde 0,02 oran ile Artvin. Artvin'i yüzde 0,03 ile Bayburt ve Giresun takip ediyor.

52 BİNİ BAYRAMLAŞMAYA GİTTİ
Bu arada Kilis Valiliğinin izniyle 18 Mayıs-13 Haziran arasında 52 bin 114 Suriyeli ülkelerine bayramlaşmak için gitti. Yetkililer, haziran ayının ikinci haftasına kadar 27 bin 250’sinin geri döndüğünü açıkladı. Dönüşlerin 31 Temmuz’a kadar devam edeceği belirtildi.

7 YILDA 55 BİN SURİYELİ TÜRK VATANDAŞI OLDU
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre ise, 2011'den bu yana, Suriye uyruklu olup Türk vatandaşlığı alan kişi sayısı 55 bin 583. Bunlardan 25 bini 0-18 yaş grubunda yer alıyor.

Kaynak:Sözcü

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Ülkenin belli kısmını attık verelim oraya işte niye hala bizde bunlar?

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Biz ne yapalım hocam.
Bizim ülkede insan insan değil mi dış kapının dış mandalı mı ?
Sen değilsin ben değilim o değil sadece suriyeliler olacak diyor.
Kardeşim Sınır dışı edilmeli farkındayım fakat neden etmiyoruz bunun cevabı ne ?
Tabi söyleyemez kimse çünkü forum da siyaset yapmak yasak.
Ne yapabiliriz bunun hakkında pastayı daha çok parçaya bölmek pastayı yemeyi daha çok kolaylaşır.
Daha fazla pastaya süs demek pastanın daha tatlı olması demektir.
Son cümlelerimi anlayan anladı.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Git-mez-ler. Hazır maaş geliyor. Rahat iyi. Oh mis. Adamlardan patates alacak duruma geldik. Hala gitmiyorlar.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Suriyeli komşularımız var Allah onlardan razı olsun harika insanlar, onlar olmasa gidip gelebileceğimiz doğru dürüst komşularımız yoktu inanın, kendi ülkelerinde hiçbir şeyleri kalmamış iç savaştan önce zaten esed el koymuş savaşta da olan binalarda yıkılmış, evlerinin resimlerini gördüm çok güzel evleri varmış çoğu yerleri mermer falan. Allah ülkemize fırsat verdikçe bizlerde bunlara ve bunlar gibi mazlum ve mağdur insanlara yardım ederiz inşallah.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Acilen ülkeden gitmeleri lazım hemde hemen. Faydaları yok zararları var. Belki bir kaç tanesi faydalı olabilir ama bu büyük ihtimal yalnızca %10 luk kısım için geçerli.

Reaksiyon puanı
5,172
Saçama bir topluluk... Bir kısmı buçak saplıyor. Diğer kısmı özür babında gül dağıtıyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Dümdüz zarar. Bayrama giden adam orada kalır. Bu kadar basit. Hepsinin ağrın operasyonu ile alınan yerlere yerleştirilmesi gerekiyor.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bunlar resmi rakamlar resmi olmayan rakamlar bunun çok üzerindedir diye düşünüyorum. En kısa sürede Suriye devleti ile ilişki kurulmalı ve bu insanlar yurtlarına gönderilmelidir.

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Canları istediği, keyifleri yettiği kadar kalsınlar. Başımızın üstünde yerleri var

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tez zamanda defolup gitsiler yoksa suriyeli avına çıkıcaklar en iyi suriyeli ölü olan diyen tipler var onlara hapishaneler yetmez...

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bir yandan gitmelerini istiyorum bir yandan da acıyor insan (küçük çocuklara) Küçük çocuklar hariç gerisini göndersek iyi olur aslında.

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
Az önce birini dövüyordum.Bisikletle giderken birşeyler dedi.Bana mı dedin deyip üstüne yürüdüm.Yanında arkadaşları vardı araya girdiler.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Konuya gelecek olursak; ya kardeşim kendi vatanı için savaşmayan adamdan bize hayır mı gelir? Bunlar için o kadar şehit verdik, gönderin şunları artık kendi ülkelerine. Aynısı bizim başımıza gelse bunlar bize sahip çıkar mıydı ki biz mülteci olmaktansa vatan için ölmeyi tercih ederdik.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Savaştan kaçıp ülkemize sığınmalarına birşey denemez ama böyle ülke içine dağılmalarına da izin verilmemeliydi.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Savaştan kaçıp ülkemize sığınmalarına birşey denemez ama böyle ülke içine dağılmalarına da izin verilmemeliydi.
Ülkemizde doğru dürüst işleyen ne var ki onu düşünecekler? Bu ülkenin de sınavı yakındır, az kaldı. Bana kalırsa bu sınavdan geçemeyeceğiz, ekonomi üzerinden çekecekler fişimizi.

Üretemeyen toplumlar, yok olmaya mahkumdur.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Suriyeliler bu ülkede kalamaz. Denildiği gibi kendi ülkesini mudafaadan kaçan adam bize hayır getirmez. Suriye dış işleri bakanlığı Türkiye'deki Suriyelilere geri dönün çağrısı yaptı mı? Evet yaptı? Ne işleri var burda? Suriye'de Suriye ordusunun olduğu yerlerde discoya giden Suriyeliler var. Esad'a Esed Esad da Esed. Esad ile düşmanlık yapacak bir durumda değiliz adam komsumuzdaki en güçlü kuvvet bu adamla iş birliği yapılıp bu Suriyeliler derhal ülkelerine gönderilmelidir bu ülkede yerleri yok. Hiç olmadı ağrın hareketi ile alınan yerlere hızla yerleştirilmeli gerekiyor. Tecavuzculeri var hırsızları var bunların en azından bir kısmı nankör bunların

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Burada atıp tutmanız sonucu değiştirmeyecek, istedikleri kadar kalacaklar. Kuzu kuzu geçinmeye bakın siz :D :D

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bana ev kiralık mı diye soruyorlar yalan olmasın sert tepki veriyorum yada 1000 TL diyorum 700'lük eve.
Kimse kusura bakmasın orada savaş falan yok.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Burada atıp tutmanız sonucu değiştirmeyecek, istedikleri kadar kalacaklar. Kuzu kuzu geçinmeye bakın siz :D:D
Hocam kuzu kuzusu mu var ya Allah aşkına.

---- Mesajlar birleştirildi ----

en iyi suriyeli asalak ölü olan...
Bu sözün bir değişiği var fakat o burada paylaşılmasın hocam lütfen :)

Son düzenleme: