Türkiye'de kişisel bilgi vermeden telefon numarası almak mümküm müdür?

Bu konuyu okuyanlar

Adam yorum yapmanızı istemiyor. Varsa bir bildiğiniz yazın geçin işte. 😒
Hay yaşa :D
Bilgi Çağı olan bu devirde bu kadar gizli olma ihtimali sıfır. Kendimden örnek vereyim ÖSYM sınav başvurusu için belge doldurken nüfusa kayıtlı mahalle soruyordu benim o an aklıma gelmemişti müdür yardımcısına bilmiyorum dedim müdür yardımcısı bilgisayardan mahallemin ismini bana söylemişti. Böyle bir zamanda gizli kalmak maalesef zor
Devletten saklayacak bir şeyim yok, sadece şirketlere karşı bu şey.
Öyle bir şey mümkün değil. Kimliksiz sim kart alamazsınız.

Ankesörlü telefon kullanabilirsiniz. Veya ID ile iletişim kurulabilen Skype, Telegram gibi uygulamalar üzerinden haberleşebilirsiniz.

Veya Dingtone, Textme vs. uygulamalar var. Yabancı numara veriyor bunlar. Gerçek para ile bu numaraları alabilirsiniz. Bir de kontör alırsınız gerçek para ile. Ama ödemeyi nasıl yapacaksınız? Kredi kartı lazım ödeme için. Arama yaptığınızda karşı tarafa yabancı numara falan görünüyor. Arama yapmak için sizde internet olması lazım. Ama karşı tarafta internet olmasına gerek yok.
Anladım. Pek bir Voip fanı da değilim açıkçası. [matrix] protokolüyle kendi chat uygulamamı ve kendime ait mail serveri açtım da benim yaptığım chat clienti başka servislerde köprü etmek biraz zaman alıyor ve güvenirliliği düşürüyor.
Bu tür telefon numaralarını Dolandırıcılar yada Kafası büyük bir sorun içinde olanlar ister.

Yani kimsede arkadaşa yardım edemiyecek düşündüğüme göre. Suç işlerse o da suçuna ortak olur çünkü
Kişisel bilgimi 3. parti şahıslara vermek istemediğimden dolandırıcı olmuyorum. O benim verdiğim bilgilerin markette değeri çok ama ben neden ondan pay alamıyorum madem? Bu durumda kim dolandırıcı?

Maalesef hocam en ufak bir iş için bile bilgilerinizi istiyorlar benim örneğim bilgi çağında sizin gibi katı bir gizlilik olamayacağını kastettim

_Zaur_

Dekan
Hay yaşa :D

Devletten saklayacak bir şeyim yok, sadece şirketlere karşı bu şey.

Anladım. Pek bir Voip fanı da değilim açıkçası. [matrix] protokolüyle kendi chat uygulamamı ve kendime ait mail serveri açtım da benim yaptığım chat clienti başka servislerde köprü etmek biraz zaman alıyor ve güvenirliliği düşürüyor.

Kişisel bilgimi 3. parti şahıslara vermek istemediğimden dolandırıcı olmuyorum. O benim verdiğim bilgilerin markette değeri çok ama ben neden ondan pay alamıyorum madem? Bu durumda kim dolandırıcı?
Kayıtlı numara bile kullanırsan bilgilerin 3 cü şahıza ulaşmaz çok çok ağır cinayet işlemezseniz Mahkeme telefon aramalarını talep etmezse

Maalesef hocam en ufak bir iş için bile bilgilerinizi istiyorlar benim örneğim bilgi çağında sizin gibi katı bir gizlilik olamayacağını kastettim
Anladım, ben şuanki işimde pek memnunum zaten ve işveren benim bu tarzımı mantıklı buluyor hatta ve o sağolsun istediğim şekilde maaş durumu vs oluyor.
Kayıtlı numara bile kullanırsan bilgilerin 3 cü şahıza ulaşmaz çok çok ağır cinayet işlemezseniz Mahkeme telefon aramalarını talep etmezse
Pek emin olma ve bu tarz sorun olsun istemiyorum ki eskiden başıma gelenden bir örnek. Burda bi folyo şapkalı insan gibi gözükeceğim de, dinlenmediğini nereden biliyorsun? Peki ya bilgilerinin satılmadığını? Ya bir data breach olursa? Hepsi abartı gibi olabilir ama bunların imkansiz olduğuna dair kanıt var mı? Bende bunun olabilme İHTİMALİ olduğunun kanıtı var. Bkz: Edward Snowden Leaks ve sadece bu kaynağa bağlı kalmayın.

_Zaur_

Dekan
Anladım, ben şuanki işimde pek memnunum zaten ve işveren benim bu tarzımı mantıklı buluyor hatta ve o sağolsun istediğim şekilde maaş durumu vs oluyor.

Pek emin olma ve bu tarz sorun olsun istemiyorum ki eskiden başıma gelenden bir örnek. Burda bi folyo şapkalı insan gibi gözükeceğim de, dinlenmediğini nereden biliyorsun? Peki ya bilgilerinin satılmadığını? Ya bir data breach olursa? Hepsi abartı gibi olabilir ama bunların imkansiz olduğuna dair kanıt var mı? Bende bunun olabilme İHTİMALİ olduğunun kanıtı var. Bkz: Edward Snowden Leaks ve sadece bu kaynağa bağlı kalmayın.
Snowden filmine bakıpta buraya geldin?

Mrcnzdmr7

Öğrenci
Forumdaki konu ve mesajlar silinebiliyor mu?Mümkünse değilse hesabı silersek konu ve konulardaki yazılarımızda silinir mi? (bu konu hakkında konu açamıyorum ,sanırım sistem engelliyor,bu yüzden buraya soruyorum)

_Zaur_

Dekan
Kaçmıyorum, kendimi bir tane şeye bağımlı tutmuyorum.

Bana temiz ve net cevap verenlere teşekkür ediyorum, ben kaçar. İyi geceler.
Aslında numarayı böyle kafaya taktınsa hiç telefon kullanmamalıydın.
Telefonun sağolsun Çoktan senin yüzünün resmi ve parmak izin sisteme kaydedilmiş.

Bir tane şeye bağımlı olmayıp kendini gizli tutmaya çalışman baya komik bence 😂

Uchiha Sasuke

Profesör
Snowden filmine bakıpta buraya geldin?
la case de papelde olabilir aslında 🤔
profesörün yeni kimliğinin olmaması geçmişe ait kayıtları olmaması gibi.😅

Cevabı bilmiyorsanız söyleyin uzatmayın gibi konuşan arkadaşlar, hatırlatıyım burası bir forum. Teknik destek sitesi olup cevabı yazıp geçeceğimiz bir yer değil. Konu ile alakalı olduğu sürece düşüncelerimizi belirtmekte özgürüz.

Overclocked

Profesör
Fazla film izlemenin sonuçları bu oluyor galiba ya da arkadaş gerçekten büyük bir suç(!) işlemiş :D.
Zaten bilgilerin her yerde. Bu siteye girdin, kayıt oldun, mesaj yazdın. İster Tor kullan ister vpn kullan sonuçta yine kayıtlısın. İnternet ortamında tamamen anonim olmak im-kan-sız. Siz zaten internete girerek vermek istemediğiniz bilgileri verdiniz.
Sorunun cevabına gelirsek: Türkiye'de kullan at sim kartlar yok. Ancak zaten bir suçluysanız(!) yasadışı yollardan elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

_Zaur_

Dekan
la case de papelde olabilir aslında 🤔
profesörün yeni kimliğinin olmaması geçmişe ait kayıtları olmaması gibi.😅

Cevabı bilmiyorsanız söyleyin uzatmayın gibi konuşan arkadaşlar, hatırlatıyım burası bir forum. Teknik destek sitesi olup cevabı yazıp geçeceğimiz bir yer değil. Konu ile alakalı olduğu sürece düşüncelerimizi belirtmekte özgürüz.
Hatta adamın olduğu yeri bulmak zor olmasa gerek.. Fbi ekibine ihtiyaç yok ki 😂 Forum yönetimi de yeterli

SDN Son Haberler