Türkiye'de kadın hakları var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Sizce ülkemizde kadın hakları diye bir şey var mı?

Limuen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ülkeden hepimizin çekip gitmesi için ellerinden geleni yapıyorlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ya ben dürüstçe söyleyeyim düşündüklerimi.
Kanunen kadın ve erkek eşit evet ama pratikte öyle mi bence hayır. Erkek gece çıkar sıkıntı yok kadın çıkarsa yollu derler. Ben şortla gezsem dönüp bakılmaz ama kadın giyerse bir sürü laf. Boşanırsın erkekde sıkıntı yok kadında dul.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Kanunen kadın ve erkek eşit evet ama pratikte öyle mi bence hayır. Erkek gece çıkar sıkıntı yok kadın çıkarsa yollu derler. Ben şortla gezsem dönüp bakılmaz ama kadın giyerse bir sürü laf. Boşanırsın erkekde sıkıntı yok kadında dul.
kadınları giydikleri kıyafetlere göre eleştirilmesini saçma buluyorum sırf dekolte giyiyor diye kaşar damgasını yapıştırıyorlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bazı cezalarda sosyal medya sayesinde oluyor sosyal medyada gündem olmasa dahada vahim halimiz.

Limuen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
17 Yaşındayım Z Kuşağına giriyoruz haliyle.. Şu an tek ümidim kendi neslim açıkçası.. Eğer biz birşeyler yapamazsak... Sonumuz hayır olsun

Reaksiyon puanı
2,554
Kadın saçını pembeye boyar kimse bişi demez sende boya neymar gibi bak neler diyecekler düşünecekler kadınlar lazere gidiyor sen de git bak neler düşünülüyor hakkında sen de onlar kadar bakım yap bak nasıl adın başka şeylere çıkıyor.Lütfen sadece kadınlar için konuşuluyormuş gibi algı yapmayın artık lütfen.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Kadın saçını pembeye boyar kimse bişi demez sende boya neymar gibi bak neler diyecekler düşünecekler kadınlar lazere gidiyor sen de git bak neler düşünülüyor hakkında sen de onlar kadar bakım yap bak nasıl adın başka şeylere çıkıyor.Lütfen sadece kadınlar için konuşuluyormuş gibi algı yapmayın artık lütfen.
Epilasyona giden bir çok arkadaşım var benim. Şimdi onu düşünen yok valla. Saç boyamaya gelince 50 lik amcalar bile izzet altınmeşe gibi dolanıyor etrafta. Genel olarak sizin verdiğiniz örnekler erkekler için hiç bir problem olmazken kadının ismini toplum içerisinde bir şeye çıkarabiliyor. Şimdi anladınız mı olayın farkını? Siz serseri olurken o kadın o* oluyor(?)

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Kıyafet, işin bahanesidir. Şahsen benim bir partnerim olsa kıyafetine asla karışmam; aksine seküler bir insan olduğumdan açık giyinmesi hoşuma gider.

Bir erkek, tecavüzü kafasına koyduğu zaman kadının ne giydiğinin, hangi saatte dışarı çıktığının hiçbir önemi kalmıyor. Haydi bu tecavüzcüler dekolteden etkileniyor diyelim, o zaman kediye-köpeğe niye tecavüz ediyorlar kardeşim?

Bu arada, bu aralar marjinal mesajlar yazmaya başladım, umarım başıma bir iş gelmez. Yazdıklarımdan ShiftDelete.Net sorumludur. :tearsofjoy:

Reaksiyon puanı
2,554
Epilasyona giden bir çok arkadaşım var benim. Şimdi onu düşünen yok valla. Saç boyamaya gelince 50 lik amcalar bile izzet altınmeşe gibi dolanıyor etrafta. Genel olarak sizin verdiğiniz örnekler erkekler için hiç bir problem olmazken kadının ismini toplum içerisinde bir şeye çıkarabiliyor. Şimdi anladınız mı olayın farkını? Siz serseri olurken o kadın o* oluyor(?)
Ne serserisi adın bildiğin topa çıkıyor.Bu kesin böyledir diye düşünülüyor ortamlarda.Ben çok gördüm öyle hemen damgalanan erkek dediğin hiç olmasa bir tarafında kıl olur bunda kesin bişi var diyenleri çok duydum üstelik bunu daha çok kadın kısmı söylüyor.Bizim bu taraflarda saçını pembeyi bırak sarı bile yapsan neler düşünüyor insanlar.Küpe uzun saç dövme 3lüsüne zaten girmeyelim bile.Beyaz tişört giyip altına bişey giymeyen gömleğin üstten 3 4 düğmesini kapatmayan erkekler hakkında da çok iyi şeyler düşünmüyor kadın kısmı.Ben hala şortla çıktığım zaman garip bakışlara şahit oluyorum.O yüzden genelde şort giymiyorum artık.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ne serserisi adın bildiğin topa çıkıyor.Bu kesin böyledir diye düşünülüyor ortamlarda.Ben çok gördüm öyle hemen damgalanan erkek dediğin hiç olmasa bir tarafında kıl olur bunda kesin bişi var diyenleri çok duydum üstelik bunu daha çok kadın kısmı söylüyor.Bizim bu taraflarda saçını pembeyi bırak sarı bile yapsan neler düşünüyor insanlar.Küpe uzun saç dövme 3lüsüne zaten girmeyelim bile.Beyaz tişört giyip altına bişey giymeyen gömleğin üstten 3 4 düğmesini kapatmayan erkekler hakkında da çok iyi şeyler düşünmüyor kadın kısmı.Ben hala şortla çıktığım zaman garip bakışlara şahit oluyorum.O yüzden genelde şort giymiyorum artık.
Bak şimdi senin bu bahsettiklerin daha ekstrem şeyler. Saçın pembeye boyatılması falan filan. Biz daha basit olarak düşünelim. Sen saçın pembe değilken 1-2 de eve gelsen kimse sana *t gözüyle bakmaz ama kadına o* gözüyle bakarlar. Bahsettiğimiz örnekler bu düzeyde. Küpe, saçın pembeye boyatılması gibi şeyler her toplumda farklı karşılanabilir cinsiyet ayırt etmeksizin. Mesela erkeğin boşandıktan sonra kimliğinde bir değişiklik olmaz ama kadında dul yazar.. Şort giydiğin için sana tip tip nasıl bakıyorlar anlamadım. Bu genel bir problem de değil açıkcası şort giydiğim için tacize uğradım yada tekme atıldı şeklinde hiç şikayet eden erkek görmedim ben :)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bunu anlamak için topluma açık kalabalık bir alanda test yapılabilir;
1- Kadın sosyal deney amaçlı anlaşmalı birisine "Şu erkek beni taciz etti" diye bağırır.
2- Erkek sosyal deney amaçlı anlaşmalı birisine "Şu kadın beni taciz etti" diye bağırır.
Olacaklar gözlemlenir ve sonuca varılır.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Kadının babası vefat eder, kâğıt üzerinde boşanır ve emekli maaşını miras alır. Erkeğe vermezler.
Sonra da kocası açından ölür, onun da servetine konar ve afiyetle yer. Bir şekilde, kanunen mümkün olmasa da onun emekli maaşını alabilenler de varmış. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum.

Hakkını alabilen kadın var, mağdur kadın var. Mağduriyet aciziyetten doğar.

Hiç bir erkek boşandığında nafaka alamaz. Kadın onu da alır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başını eğersen, herkes tepene biner. Kimse cinsiyet ayrımı yapmaz. Kuyruk sallarsan saçın kapalı da olsa, peşinden gelen çok olur.

Bir de kadınların mecburi askeri görevi yok. Sünnetçiden de korkmeleri gerekmiyor.

Reaksiyon puanı
2,554
Bak şimdi senin bu bahsettiklerin daha ekstrem şeyler. Saçın pembeye boyatılması falan filan. Biz daha basit olarak düşünelim. Sen saçın pembe değilken 1-2 de eve gelsen kimse sana *t gözüyle bakmaz ama kadına o* gözüyle bakarlar. Bahsettiğimiz örnekler bu düzeyde. Küpe, saçın pembeye boyatılması gibi şeyler her toplumda farklı karşılanabilir cinsiyet ayırt etmeksizin. Mesela erkeğin boşandıktan sonra kimliğinde bir değişiklik olmaz ama kadında dul yazar.. Şort giydiğin için sana tip tip nasıl bakıyorlar anlamadım. Bu genel bir problem de değil açıkcası şort giydiğim için tacize uğradım yada tekme atıldı şeklinde hiç şikayet eden erkek görmedim ben :)
Yani kimlik kısmına bişey diyemem ama bizim buralarda bile kızlar çok geç saatlere kadar dışarda hatta erkeklerden fazla onları görüyoruz hiç sıkıntı olmuyor.Yani benim demek istediğim insanlar konuşmak istesin bulur bişeyler ama erkek olsun ama kadın olsun.Ancak bizim ülkemizde kadınlara talep olduğu için erkeklere olmadığı için bu sefer kadın kısmının bir kısmı bir iş kolu olarak kendini pazarlamaya başladı.Şimdi durum böyle olunca bu tip algılar kadında biraz daha yoğunlaştı çünkü onlara benzer şekilde giyinirsen onlar gibi hareketler yaparsan onlardan olduğun düşünülebilir bu sıkıntı biraz da ordan kaynaklı aslında.Aslında son zamanlarda kadınlardan daha çok duyduğum birşey varsa o da şudur kadına en çok zararı yine kadınlar veriyor aslında bunu onlar söylüyorlar bizle çok alakası yok.Yani illaki vardır bizle de ama kadının kadına verdiği zararı kadına kimse vermiyor aslında.

Son düzenleme:

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Kıyafet, işin bahanesidir. Şahsen benim bir partnerim olsa kıyafetine asla karışmam; aksine seküler bir insan olduğumdan açık giyinmesi hoşuma gider.

Bir erkek, tecavüzü kafasına koyduğu zaman kadının ne giydiğinin, hangi saatte dışarı çıktığının hiçbir önemi kalmıyor. Haydi bu tecavüzcüler dekolteden etkileniyor diyelim, o zaman kediye-köpeğe niye tecavüz ediyorlar kardeşim?

Bu arada, bu aralar marjinal mesajlar yazmaya başladım, umarım başıma bir iş gelmez. Yazdıklarımdan ShiftDelete.Net sorumludur. :tearsofjoy:
Bir de bunun üzerine kadınlara tavsiyelerde bulunuyorlar şöyle yapmayın böyle yapmayın diye

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Kadının babası vefat eder, kâğıt üzerinde boşanır ve emekli maaşını miras alır. Erkeğe vermezler.
Sonra da kocası açından ölür, onun da servetine konar ve afiyetle yer. Bir şekilde, kanunen mümkün olmasa da onun emekli maaşını alabilenler de varmış. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum.

Hakkını alabilen kadın var, mağdur kadın var. Mağduriyet aciziyetten doğar.

Hiç bir erkek boşandığında nafaka alamaz. Kadın onu da alır.

Başını eğersen, herkes tepene biner. Kimse cinsiyet ayrımı yapmaz. Kuyruk sallarsan saçın kapalı da olsa, peşinden gelen çok olur.

Bir de kadınların mecburi askeri görevi yok. Sünnetçiden de korkmeleri gerekmiyor.
Ne çok derdiniz var...

Türkiyede yaşama hakkımız bulunmuyor. Siz hala kadın haklarını tartışıyorsunuz...
Böyle düşünen milyonlarca insanın olması çok kötü ya cidden moralim bozuluyor niye böyle düşünüyor gençler diye düşünüyor mu acaba siyasi partilerimiz

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Ne çok derdiniz var...

Böyle düşünen milyonlarca insanın olması çok kötü ya cidden moralim bozuluyor niye böyle düşünüyor gençler diye düşünüyor mu acaba siyasi partilerimiz
kmurat'ın bahsettiği sünnet meselesi dert sayılır bence, anlatılmaz yaşanır, bir travma halini de alabilir kimilerinde.

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Ne çok derdiniz var...

Hayat kadınlar için daha kolay Sahibind'e veya Letgo'ya ilan yükle ve bekle kız olduğunu bilince günde 10-15 ürün satarsın. Denedim gayet başarılı taktik. İş'e girerken olsun bir çok alanda avantajlısınız hala neyi beğenmiyorsunuz anlamıyorum.

Reaksiyon puanı
2,554
Ne çok derdiniz var...

Adam ceza alıyor bakıyorsun biraz para yediriyor çıkıyor başka biri yukardan tanıdığı oluyor bakıyorsun salınmış.Ama paran ya da seni kurtaracak biri yoksa çekiyorsun cezanı.Tanıdığım birçok kişi parayı basıp bekçi oldu mesela daha neleri var kimbilir.İşin siyasi kısmına girmiyorum bile haberleri geliyor zaten.