[Türkiye'de İlk ve Tek] Casper A15 (PEGATRON A15) Unlocked Edilmiş BIOS (UEFI Boot vs.)

Bu konuyu okuyanlar

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba az önce ben bu güncellemeyi yaptım düzgün bir şekilde kurulmuştu bütün o ayarlar falan gelmişti ama senin exit "Load Optimized Settings" diyip biosu sıfırlayayınca windows başaltılamadı ve pc ekrana bir sarı renkte yazı gösterip hatırladığım kadarıyla üstünde starup. bilmem birşey yazıyordu sonra reset attı şuan ne biosa girebiliyorum nede pc açılıyor siyah ekranda kaldım ne yapacağım acil yardım ?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Merhaba az önce ben bu güncellemeyi yaptım düzgün bir şekilde kurulmuştu bütün o ayarlar falan gelmişti ama senin exit "Load Optimized Settings" diyip biosu sıfırlayayınca windows başaltılamadı ve pc ekrana bir sarı renkte yazı gösterip hatırladığım kadarıyla üstünde starup. bilmem birşey yazıyordu sonra reset attı şuan ne biosa girebiliyorum nede pc açılıyor siyah ekranda kaldım ne yapacağım acil yardım ?
İlk kez sizde böyle bir şey gördüm. :(

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Şuan pc erişim sağlayamıyorum bios pilinide söküp taktım düzelir diye ama düzelmedi
Kendi kendini brick etmiş. Halbuki başkalarında sorunsuzdu. Tek yol EEPROM Programmer ile BIOS'u baştan yazmak.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Birazdan bios pilini tekrar söküp 10-15 dakika tekrar bekleyeceğim. Bu dediğiniz işlemi nasıl yapacağım peki ?
Bir bilgisayarcıya götürün. Elinde EEPROM'una uygun programmer varsa onarır.

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hadi yaa pufff işin garip yanı gayet düzgün bir biçimde kuruldu pc açıldı windows 8.1 yüklüydü win 10 uefi format atacaktım düzgün bir şekilde uefi açılma noktasına kadar gelmiştim sonra orda dondu pc tuşuna basak yenıden başlattım biosa girdim oradaki boot menüler kaybolmuştu hard diski falan okumamıştı sadece flaş bellek gözüküyordu sonra yeniden başlattım formatlayayım diye o noktada hata verdi biosa attı yeniden başlattım yine biosa attı sonra senin load deffult yapınca kopmle gitti sorun bu yani :( desem ki bios kurarken komple hata oldu öyle birşey olmadı sonradan bir sıkıntı patladı ne olduysa

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Dün size olayın heyecanı ile söylemeyi unuttum ben daha öncesinden 303 sürümüne biosuu güncellemiştim win 8 win 10 mbr olarak kullanıyordum uefi şeklinde format atabilmek için yapmak istedim bunu acaba onunla alakalı bir durum olmuş olabilir mi ? 202 den direkt olarak bu modlanmış biosu mu kuruyordunuz siz yoksa 303 kuruluyken üzerine kuruyormuydunuz? Birde yanlış yere yazmışım galiba konuyu sizin atmış olduğunuz diğer Türkçe 303 olanı kurdum bilginiz olsun belki onda bir problem vardır testini yapmadığını yapmışsınız diğer konuda.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Dün size olayın heyecanı ile söylemeyi unuttum ben daha öncesinden 303 sürümüne biosuu güncellemiştim win 8 win 10 mbr olarak kullanıyordum uefi şeklinde format atabilmek için yapmak istedim bunu acaba onunla alakalı bir durum olmuş olabilir mi ? 202 den direkt olarak bu modlanmış biosu mu kuruyordunuz siz yoksa 303 kuruluyken üzerine kuruyormuydunuz?
Fark etmiyor. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Anladım türkçe modlanmış 303 kurmuştum onda bir uyuşmazlık gibi bir problem olmuşmudur? Testini yapmadığını yazmışsınız?
O yazı eski. Çoktan test edildi bile.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Peki o zaman bugün bilgisayarcıya gidip bu biosu tekrar yazmasını söyleyeceğim tekrar aynı hatayla karşılaşmayız umarım ?
UEFI bootta maalesef kilitleniyor ve ben onun çözümünü daha bulamadım maalesef. Görünürde hiçbir sorun yok. Neyden kaynaklandığını bulsam belki sorunu çözebilirim. O yüzden modlu BIOS'u kurduktan sonra UEFI olarak bir şey boot etmeyin. Yine kendi kendine sebepsiz yere brick olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki o zaman bugün bilgisayarcıya gidip bu biosu tekrar yazmasını söyleyeceğim tekrar aynı hatayla karşılaşmayız umarım ?
Ek olarak, bu konuda son verdiğim BIOS'u kurun. :)

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
UEFI bootta maalesef kilitleniyor ve ben onun çözümünü daha bulamadım maalesef. Görünürde hiçbir sorun yok. Neyden kaynaklandığını bulsam belki sorunu çözebilirim. O yüzden modlu BIOS'u kurduktan sonra UEFI olarak bir şey boot etmeyin. Yine kendi kendine sebepsiz yere brick olabilir.

Ek olarak, bu konuda son verdiğim BIOS'u kurun. :)
Keşke uefi formatta kilitlenme olabileceğini belitseydiniz daha iyi olurdu. Anladığım kadarıyla uefi format atılmak istenirken sıkıntı yaptı çünkü normal bir şekilde kurulmuştu bios bizim anakartlarda uefi desteği yok galiba.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Keşke uefi formatta kilitlenme olabileceğini belitseydiniz daha iyi olurdu. Anladığım kadarıyla uefi format atılmak istenirken sıkıntı yaptı çünkü normal bir şekilde kurulmuştu bios bizim anakartlarda uefi desteği yok galiba.
Hayır, var. Olmasaydı nasıl ben UEFI'yi açardım? :)

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
Cidden harika rehber gibi rehber diyebileceğimiz konularından biri olmuş eline sağlık

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Herkese iyi günler diliyorum. AMI APTIO 4 UEFI BIOS'a sahip bu anakartta nasıl UEFI Boot edebileceğinizin yolunu göstereceğim. Kendim sizin için BIOS'u modladım. Size nasıl yaptığımı ve sizin nasıl modlanmış BIOS'u yükleyebileceğinizi göstereceğim (303 sürümü üzerinden modladım ve denedim). Kendi Microsoft OneDrive hesabıma yükledim.

Gerekenler
Windows 98 Başlangıç Diski
Modlanmış 303 Sürüm Casper A15 (PEGATRON A15) BIOS dosyası
HP USB Disk Storage Format Tool

Yazılımların İndirme Bağlantıları

Windows 98 Başlangıç Diski

Hash Değerleri
SHA-1: c53288baafc5ad83d4f9a861a6ea3e3e4c727d2c
MD5: 90ba32d64157edc4452965d7ecf3f1eb
CRC32: 2defd2aa

Modladığım BIOS Dosyası (303 sürüm)

Hash Değerleri
SHA-1: 016fde15170b24c6a84fc7703fdc84a4f273cb47
MD5: e75da8222459bf0b81e61386f026c842
CRC32: bb1e2a24

HP USB Disk Storage Format Tool

Hash Değerleri
SHA-1: 280298bcc4f6d2547babf36d8126cdef44fe4298
MD5: c0dee630f318aeefd8f36875f67d9cfe
CRC32: 4d658018

Nasıl Kurulur?
1. İlk öncelikle yukarıda bulunan her şeyi indirin.
2. Windows 98 Başlangıç Diski dosyasını bir klasöre çıkartın.
3. HP USB Disk Storage Format Tool programını yönetici olarak çalıştırın.
4. Bir USB bellek takın (içerisi silineceği için dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın).
5. Aşağıda bulunan resimdeki gibi ayarlayın seçenekleri ve "Start" a basın. Ardından çıkan uyarıya "Yes" deyin (FAT32, Quick Format, Create a DOS startup diski seçin ve Windows 98 Başlangıç Diskini çıkardığınız klasörü seçin):
Ekli dosyayı görüntüle 118911
Ekli dosyayı görüntüle 118912
6. Modlanmış BIOS Dosyası dosyasının içini USB belleğinize kopyalayın.
7. PC'nizi yeniden başlatın ve USB belleğinizden önyükleme yapın (boot).
8. Laptobunuzu şarja takın.
9. SDN yazın ve entera basın. Ardından çıkan soruya Y tuşuna basın ve kurulmasını bekleyin. Bittiği zaman bu mesaj gelecektir:
Ekli dosyayı görüntüle 118913
10. CTRL+ALT+DELETE yaparak yeniden başlatın ve USB belleğinizi sökün.
11. Sonuç:

Öncesi:

Sonrası:

Peki Nasıl Modladım?
İlk öncelikle AMIBCP (AMI APTIO 4 için) yazılımı ile BIOS dosyasını (A15PG.303) açtım. Daha sonra UEFI Boot ayarını etkin hale getirdim ve erişim düzeyini "SUPERVISOR" yaptım (Eğer "Default" (Varsayılan) da olursa gözükmez):

Normal hali:
Ekli dosyayı görüntüle 118915

Düzenlediğim hali:
Ekli dosyayı görüntüle 118914

Daha sonra dosyayı kaydettim:
Ekli dosyayı görüntüle 118916

Daha sonra kurmak kalıyor. Sorun yaşayan olursa lütfen aşağı bölüme yazınız. Okuyan herkese teşekkür ederim. :)
Teşekkürler.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Dün uyuyamadım düşünüyorum düşünüyorum bende onu düşünüyorum olmasa nasıl açılacak diye bir sonuca varamadım araştırdım bulamadım da çok bir forumda casper pc için biosun 509 versiyonunun olduğunu gördüm bizim anakartlar içinmidir bilmiyorum bakarmısınız bi buna.
ttps://www.bios-mods.com/forum/Thread-Request-unlocking-menu-DNS
Bu attığınız Ivy Bridge de destekliyormuş (A15W8 diye geçiyormuş. Yani Windows 8 için uyumlu ve GOP bile var). Bu attığınız BIOS'u kurdurtun önce. Çalışırsa bunu kullanın. Eğer çalışmazsa benimkini kurun.

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bu attığınız Ivy Bridge de destekliyormuş (A15W8 diye geçiyormuş. Yani Windows 8 için uyumlu ve GOP bile var). Bu attığınız BIOS'u kurdurtun önce. Çalışırsa bunu kullanın. Eğer çalışmazsa benimkini kurun.
Benim işlemcim sandy bridge destekliyor pc ilk aldığımda win 7 de yüklü gelmişti win 8 kurmak için 303 güncelleme yapmak zorundaydım onu desteklemez diye düşünüyorum. Ama birazdan pc bios yüklemek için pcciye geldim bakalım o ne diyecek.

Akiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Madem UEFI Boot'ta BIOS kilitleniyor o zaman neden "BIOS'U UEFI YAPTIK!" diye konu açıyorsun? Tam olarak UEFI desteği olmayan anakartın UEFI desteğini (!) açıyorsun sonra da "UEFI yaparsanız kilitlenir" diyorsunuz.

Benim işlemcim sandy bridge destekliyor pc ilk aldığımda win 7 de yüklü gelmişti win 8 kurmak için 303 güncelleme yapmak zorundaydım onu desteklemez diye düşünüyorum. Ama birazdan pc bios yüklemek için pcciye geldim bakalım o ne diyecek.
Sonuç nedir?

Mehsa06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Madem UEFI Boot'ta BIOS kilitleniyor o zaman neden "BIOS'U UEFI YAPTIK!" diye konu açıyorsun? Tam olarak UEFI desteği olmayan anakartın UEFI desteğini (!) açıyorsun sonra da "UEFI yaparsanız kilitlenir" diyorsunuz.

Sonuç nedir?
Sonuç şuan bilgisayarcıda bios atılıyor henüz bir bilgilendirme gelmedi bilgisayarcıdan pazartesi günü umuyorum ki alacağım bilgisayarı bana bir gecede maliyeti 200 tl oldu tabi şuan öyle başka bir sıkıntısı yok ise eğer.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Sonuç nedir?
"1. BIOS yaptım demedim
2. UEFI destekliyor
3. Desteklemese nasıl etkinleştirirdim?
4. UEFI Boot sorunsuz
5. Sadece OS'larda bir sorun var
6. Görünürde de hiçbir sorun yok Madem bilmiyorsun bu konuları bilene saygı duyun"
Bizzat bunları konu sahibi olan EFI Shell dedi, SDN forum hesabını daha önce kapattığı için ve benden bu yazıyı yazmamı rica ettiği için ben size buradan iletiyorum ayrıca kendi fikirimi de söyleyeyim:
bir iş yapmadan o işin ekmeğini yemeğe çalışıp birde karşıdakine alaycı hareketlerde davranmakta hiç hoş değil bence.

Akiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
"1. BIOS yaptım demedim
2. UEFI destekliyor
3. Desteklemese nasıl etkinleştirirdim?
4. UEFI Boot sorunsuz
5. Sadece OS'larda bir sorun var
6. Görünürde de hiçbir sorun yok Madem bilmiyorsun bu konuları bilene saygı duyun"
Bizzat bunları konu sahibi olan EFI Shell dedi, SDN forum hesabını daha önce kapattığı için ve benden bu yazıyı yazmamı rica ettiği için ben size buradan iletiyorum ayrıca kendi fikirimi de söyleyeyim:
bir iş yapmadan o işin ekmeğini yemeğe çalışıp birde karşıdakine alaycı hareketlerde davranmakta hiç hoş değil bence.
UEFI destekli bir işletim sistemi kurulduğu takdirde BIOS brick oluyor ise, bu "modun" ne anlamı var? UEFI'yi tam olarak destekliyor olsaydı zaten anakartın üreticisi aktifleştirildi. Halen "UEFI'yi etkinleştirdim" kısmında kalmış arkadaş. Örneğin ben bu konuyu gördüm ve "UEFI destekli Windows 10 kuracağım" diye modlu BIOS'u yükledim, ardından BIOS brick oldu.

Halen basit bir program ile UEFI yazan kısmı "Enabled" yaparak BIOS'u UEFI'ye çevirdiğini düşünüyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
UEFI destekli bir işletim sistemi kurulduğu takdirde BIOS brick oluyor ise, bu "modun" ne anlamı var? UEFI'yi tam olarak destekliyor olsaydı zaten anakartın üreticisi aktifleştirildi. Halen "UEFI'yi etkinleştirdim" kısmında kalmış arkadaş. Örneğin ben bu konuyu gördüm ve "UEFI destekli Windows 10 kuracağım" diye modlu BIOS'u yükledim, ardından BIOS brick oldu.

Halen basit bir program ile UEFI yazan kısmı "Enabled" yaparak BIOS'u UEFI'ye çevirdiğini düşünüyor.
"1.O Brick olma olayı kilitlenince oluyor (her zaman değil)
2. Şu an o BIOS ile sorunsuz kullanan 3 kişi biliyorum
3. Devre dışı bırakma nedenleri bu sorundan dolayı değil. SNB CPU'lu notebooklar Windows 7 ile geldiği için. O zaman Windows 7, UEFI Windows Boot Manager eksik olarak verilirdii
4. BIOS'un içinde UEFI driverları tam dediğim gibi. Yani gereken ne varsa eklenmiş ama 3. maddede yazdığım nedenden dolayı devre dışı.
5. Enabled yapınca UEFI eklendiğini sanıyorsunuz. Size şunu soruyorum. Bu hesaba göre Intel VT-x'i disabled yapınca CPU'da VT-x kalkmış mı olur?"
EFI Shell'in cevabı budur, yapılan her işe çamur atıp elini ayağını kaldırmadan gereksiz alaycı söylemler yapınca ne kazanıyorsunuz hala anlamadım.Bu arada delil istiyorsanız ekran fotoğrafları mevcut.

abenturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Emeğine sağlık arkadaşım. Sayende win 10 yüklediğimde intel hd 3000 sürücülerindeki siyah ekran sorunum çözüldü. Bios tan Uefi yüklemeyi aktif ettim ancak denemedim. Az kalsın win7 ye dönüş yapacaktım. Tekrar teşekkür ederim.