Türkiye'de halk yeni sistemi pek bilmiyor

Bu konuyu okuyanlar

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Konuyu aslında daha çok siyasetle ilgili olduğu için siyaset bölümünde açmayı düşünüyordum ama orada başlık açmak için yetkim yokmuş.

Biliyorsunuz Türkiye'de yönetim şekli değişti, artık Cumhurbaşkanı-Hükûmet Sistemi var.
Forumlarda, sosyal medyada, ekşide vs. yazılanlara bakıyorum.
Sanki insanlar ekseriyetle yeni yönetim şeklini bilmiyor.

Eski sistemde bir başbakan, bir de cumhurbaşkanı vardı.
Başbakan, genellikle kabineyi meclis içinden yani seçilmiş milletvekillerinden bakanlar seçerek kurardı.
Daha sonra mecliste kabine güven oylamasına sunulurdu.
Bir partinin mecliste çoğunluğu yoksa partiler azınlık hükûmeti kursa bile güven oyu alamayabilirdi, vs.

Yeni sistemde artık bakanları cumhurbaşkanı meclis dışından kendisi seçiyor.
Kabine için güven oylaması artık yok.
Cumhurbaşkanı tek başına kanun çıkarma yetkisine sahip.

Bunları neden anlatıyorum?
Mesela bir anket yayınlanıyor. Anket partilerin oy oranları ile alakalı.
Birileri başlıyor: Bu sefer AKP gidici demeye.

Şunu anlayamamışlar, Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilirse, partisinin mecliste 1 tane bile milletvekili olmasa hükûmeti o kuracak, ülkeyi o idare edecektir.

Yahut Ümit Özdağ seçilirse mültecileri gönderecek diyenler var. Ümit Özdağ şu ana kadar cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklamış mıdır? Hayır. Onun cumhurbaşkanlığına resmen aday gösterdiği biri var mıdır? Hayır. Şimdi Ümit Özdağ'ın partisi 1. çıksa fakat cumhurbaşkanı seçilen kişi mültecileri göndermek fikrinde değilse Ümit Özdağ bunu yapabilecek midir? Yani kısacası artık bir başbakan yok, hükûmeti kurmak için mecliste çoğunluk olma şartı da yok. Hangi cumhurbaşkanı adayı seçilirse ülkeyi o idare edecektir. Bu bakımdan bütün bu tartışmalar partiler ve parti başkanları üzerinden değil cumhurbaşkanı adayları üzerinden yapılabilecek tartışmalardır.

Son düzenleme:

Son mesajlar