Türkiye Venezuella'dan Peynir İthal Edecek

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Serbest Piyasayı ve Liberal Ekonomiyi destekleyen birisi olarak. Ucuz bir ürün aldıysak gayet desteklerim diş ticareti. Yeterki vatandaşa ucuz peynir sunulabilsin.

Marketlerde göz ucu ile bile baktımı peynir fiyatları 50-60 TL üstü seyretiyor. Onlarda çok kaliteli ve tatlı peynir değil gibi. Firmalarda hep şirketleşmiş halktan veya ufak işletmeden peynir zor görürüz büyük şehirlerde.

Zaten Haber içeriğinde GÜMRÜK VERGİSİ SIFIR deniyor. Atıyorum oradan 20-25 TL'ye alıp halka 30 TL'ye 1 KG kaliteli peynir satışı yapılabilecekse bundan neden rahatsız olur ki insan =?

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
bizim ülkemizde o kadar inek var yine üretim yapmayıp dışsarıdan alıyoruz daha ne diyeyim

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Serbest Piyasayı ve Liberal Ekonomiyi destekleyen birisi olarak. Ucuz bir ürün aldıysak gayet desteklerim diş ticareti. Yeterki vatandaşa ucuz peynir sunulabilsin.

Marketlerde göz ucu ile bile baktımı peynir fiyatları 50-60 TL üstü seyretiyor. Onlarda çok kaliteli ve tatlı peynir değil gibi. Firmalarda hep şirketleşmiş halktan veya ufak işletmeden peynir zor görürüz büyük şehirlerde.

Zaten Haber içeriğinde GÜMRÜK VERGİSİ SIFIR deniyor. Atıyorum oradan 20-25 TL'ye alıp halka 30 TL'ye 1 KG kaliteli peynir satışı yapılabilecekse bundan neden rahatsız olur ki insan =?
Marketlerdeki pahalılığın sebebine inmek lazım değil mi?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Almanya'dan da Otomobil ithal ediyoruz. Hatta Çin'den Amerikan telefonları ithal ediyoruz.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Liberal ekonomi de peynir de ithal edilir samanda ithal edilir. Yeri gelir ihraç edilir. Olağan durumlar bunlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Dünyada sistem böyle çalışır UCUZ MAL VARSA GİDİP ÇİN'den BİLE ALIRLAR. Siz 100 sene geriden mi geliyorsunuz.

Amerika En çok ÇİN ile Kapışır ama bütün üretim fabrikaları Çindedir ( Neden çünkü orada insan gücü ucuz. ) En çok Rusya ile kapışır ama çoğu ürününü Ruslardan alırlar ( Demir tahıl vb. ) En çok İran'a ambargo uygularlar ama el altından en çok silahıda İran'a satarlar. ( O kadar ülke var neden İran Amerikadan alıyor silahları çünkü ucuz veriyor. ) AZCIK GÖZÜNÜZÜ AÇIN.

Ucuz Saman varsa alırsın Peynir varsa alırsın Buğday varsa alırsın. TİCARET BÖYLE birşey.Daha fazla para veren varsada satarsın. Geçenlerde gene bir haber vardı Türkiye 3 milyon Ton galiba Buğday ithal etmiş. ( Gayet edebilir ucuza varsa. ) Bir o kadarda işlenmiş Makarna satmış yurtdışına. Ham buğday olarak 1.5 TL ye aldık makarna olarak 3 TL'ye sattık ticaret böyle birşey. ( Ama bazıları çıkıyor biz neden kendi Buğdayımızı üretmiyoruz neden ithal alıyoz diyor. Ama Zaten Türkiyenin her sene 21 Milyon Ton buğday ürettiğini bilmiyor. )

Sabah akşam devlet üretsin devlet desteklesin edebiyatı yapmayın burada. Senin ülkeden bir piyasa var ve fiyatlar belli gibi atıyorum Sütün kg fiyatı 3 TL peynir fiyatı 50 TL hemen ha babam ben destek verdim yarın sabah kalktın SÜT 1 TL olacak peynir 20 TL olacan flan mı sanıyorsunuz siz =?

Son düzenleme:

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Birde bazı ürünlerin alımı farklı nedenlerle olabilir. Mesela zamanında Sırplardan et aldık bir ton laf edildi. Halbuki o etler oradaki bir müslüman köyden ve firmadan alındı. Belki de normal fiyatının üzerinden alındı.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Vardır bir nedeni ki ithal etmek istiyorlar, burada şöyle yapsın böyle yapsın demesi kolay.

Rae8Xiep

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2

nasıl ürettiklerini bilseydin istemezdin... geçmiş olsun...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,867
Bir çok ürün bizdede dıştan geliyor ama kendi ürünlerimiz o gelenlerden ucuz ve kaliteli.
Bence çiftçilerinizin sattığı ürünlerin fiyatını kırmak için yapıyorlar.

Misal dıştan gelen kaliteli 350 gram peynir bizde 10 manata satılıyorsa.
10 manata kendi peynirimizden neredeyse 800 gram alabiliyoruz hemde en güzelinden.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
nasıl ürettiklerini bilseydin istemezdin... geçmiş olsun...

Göz görmeyince gönül katlanırmış :)

Orası tartışılır. Peynir ithal olduğu belirtildikten sonra fiyatıda ucuz olursa arz talep meselesi. Sen istemezsen almazsın. Mesela parketlere bir ara ithal Angus eti geldiğinde üstünde kocamaz yazardı bu etler ithaldir diye yanında yerli üretim birisi 40 TL ise diğer 60 TL artık alıp almaması sana kalmış. Yoksa o et nasıl kesildi hijyenik mi biliyor muyuz sanki.

Peynir Isıl işlem sonucu oluştuğu için ve genelde pastörüze süt kullanıldığı için ben sorun olacağını düşünmüyorum. Üstüne bir kere tenekelere doldurdumu açılmadıkça bozulan bir üründe değil peynir. Devlet onunda denetimini yapsın artık ben mi düşenecem.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Neden pahalı olduğunu sorgulamıyor da 50-60 lira diye bizim firmalarımızı eleştiriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hem dışarı satmazsak, dışardan alırsak gelişemeyiz diyorsunuz hem taa nerelerden peynir getirtiyorsunuz. Temel gıda adam değil mi onları niye dışardan alıyoruz?

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hem dışarı satmazsak, dışardan alırsak gelişemeyiz diyorsunuz hem taa nerelerden peynir getirtiyorsunuz. Temel gıda adam değil mi onları niye dışardan alıyoruz?

Temel Gıda Adamdır :)

Burada ince siyasi meselelerde olduğu kanısındayım. Venezuella zamanında altınlarınıda işlemek için Türkiye'ye göndermek istemiş başka Avrupalı devlerler ve Amerika karşı çıkmıştı. İki ülke arasında ticareti geliştirmek ve bu altınları almak içinde özel anlaşmaları olabilir vatandaş olarak senin benim bilemiyeceği.
Burada ana konu vatandaşa ucuza TEMEL GIDA ürünü sağlamak ucuz oldukça ben dışarıdan getirilmesine karşı değilim. Üstüne karşılıklı SIFIR GÜMRÜK vergisi uygulanmasıda uyguna gelmesi için bir avantaj.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
E sen 0 vergili ürünü getirdin vatandaş onları aldı. Ülkemizin firması satmazsa batmaz mı?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
E sen 0 vergili ürünü getirdin vatandaş onları aldı. Ülkemizin firması satmazsa batmaz mı?

Düz mantık bakarsan öyle.
Ama ayrıntılı düşünürsen atıyorum normal bir insan ayda 1 kg Peynir tüketmeli ama pahalı diye alamıyor 500 gram anca tüketebiliyor. Devlet halkı için ucuz ürün bulmak zorunda.
Sen alternatif olarak ucuz ithal peynir sunarsın. Adam 500 gr normal yerli peynir yerkek 500 gramda ithal peynir tüketir. Arz Talep dengesi.

Sen kapıları sonuna kadar açarsan ve sınırsın peynir getirirsen olmaz tabi ki. Belli bir miktar ile kota ile Piyasada hem ucuz peynir olacak hem pahalı. Zaten ucuz almak istemeyenler merak etme peynir bırakmaz orada normal üreticinin peynirinide alır. Piyasayı arz talep dengesi belirler. Peynir satıcılarınında biraz fiyatları dengelemesi lazım bence ( Üreticiden 2-3 TL ye sütü alıp kilosu 70-80 TL'ye peynir satarsan olmaz zaten. Hep tek taraf kazanmayacak. )

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Bizim üretici vatandaşa geçirme derdinde. Malları stokluyorlar. Ee haliyle devlette ithal ediyor. Burda devlet üreticiye ancak yol göstertebilir. Devlet, üreticisine malını satması veya stoklaması konusunda bir baskı yapmaz. Üretici kendi malına istediği şekilde tasarruf yapma yetkisine sahiptir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada sitede 522 hatasını aldım. Mesajım yarım kaldı. Şimdi düzelttim

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Kararnamesi çıktı: Türkiye Venezuela'dan peynir ithal edecek

Türkiye'nin peynirleri

Birçok tarım ürünü ve gıdayı ithal etmeye başlayan Türkiye, son olarak da Venezuela’dan sıfır gümrükle içinde peynirin de olduğu binlerce ton tarım ve gıda ürünü ithal etmek için karar çıkardı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Türkiye, Güney Amerika ülkesi Venezuela'dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. İthal edilebilecek ürünler arasında Türkiye'de de üretilen taze peynir, pirinç, yulaf, ayçiçeği tohumu dahil çok sayıda ürün var.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu birkaç gün önce Venezuela ziyaretinde bulunmuştu. Venezuela menşeili bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün yayımlandı.

Listede yok yok

Karara göre bu ülkeden “500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

Anlaşmaya göre bu ürünlerin Venezuela’dan ithalinde, gümrük vergisi, varsa toplu konut fonu sıfır olarak uygulanacak.
Peynir, yulaf, pirinç gibi ürünlerin Venezuela'dan ithal edilecek olmasına tepki gösteren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” dedi.

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353

Somali diye bir ülke vardı, araştırmanızı tavsiye ederim

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Rekabetin olmadığı yerde zarar gören her zaman tüketici olur fiyatı ise üretici belirler. Burada bence üreticilere ufak bir gözdağı veriliyor. Ucuza bulduysan elbette alacaksın ki üretici alternatif olduğunu bilecek ve ona göre hareket edecek.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,391
Durumu anlamadan yapılan bir ton yorum okudum. Arkadaşlarım sevgili Romalılar burada amaç ithal edilen gıda mevzusu değildir anlayınız. Venezüela yüzde 927 enflasyon olan bir ülke petrol noktasında ise zengin bir ülke. Biz burada yüzde 0 vergi ile ithal ediyoruz adamların dolara ihtiyacı var yüzde 0 vergiyi kabul ederler tabiki. Diğer taraftan ileride petrol ithalatı da yapacağız bu ülkeden bunu bir ön anlaşma gibi düşünebilirsiniz. Amaç ABDnin petrol konusunda Venezüelayı kenara sıkıştırmasını engellemek. Siyasi bir çıkar bir hamle olduğunu görmüyor musunuz ?

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Durumu anlamadan yapılan bir ton yorum okudum. Arkadaşlarım sevgili Romalılar burada amaç ithal edilen gıda mevzusu değildir anlayınız. Venezüela yüzde 927 enflasyon olan bir ülke petrol noktasında ise zengin bir ülke. Biz burada yüzde 0 vergi ile ithal ediyoruz adamların dolara ihtiyacı var yüzde 0 vergiyi kabul ederler tabiki. Diğer taraftan ileride petrol ithalatı da yapacağız bu ülkeden bunu bir ön anlaşma gibi düşünebilirsiniz. Amaç ABDnin petrol konusunda Venezüelayı kenara sıkıştırmasını engellemek. Siyasi bir çıkar bir hamle olduğunu görmüyor musunuz ?
Markette peynirin kilosu 50 tl diye söylenirler ama bu fiyatları düşürmek için bir hamle yapıldığında ise ee yerli üreticiyi neden desteklemiyorsunuz derler :D

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Türkiyenin peynir ithalatı 6 bin ton ihracatı 50 bin ton. Bu 6 bin tonun 1500 tonu venezueladan.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,391
Diyeceksiniz ki bizimde dolara ihtiyacımız var. Venezülanın ihtiyacı ile bizimki bir mi sorayım size ? Ayrıca orada yüzde 927 enflasyon var bize yüzde 25. O yüzden harcanacak olası birkaç milyon dolar çok büyük bir rakam değil.

Son mesajlar