Türkiye’nin ilk tüp bebeği anne oldu

Bu konuyu okuyanlar

snnakrs

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Türkiye’de uygulanan ilk kez tüp bebek uygulamasıyla dünyaya gelen 27 yaşındaki Dilek Katrancı Akar, normal yollarda gebe kaldı ve bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Kendisi tüp bebek uygulamasıyla dünyaya gelen ve Türkiye’nin ilk tüp bebeği olan 27 yaşındaki Dilek Katrancı Akar, şimdi anne olma mutluluğu yaşıyor. Kendisini tüp bebek olmasına karşın normal yollarla hamile kalan ve sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren Akar, , ‘’Çok mutluyum. Allah herkese bu mutluluğu yaşatsın” dedi.

Türkiye’nin ilk tüp bebeği oldu

Denizli’de yaşayan ve 18 yıl çocuk sahibi olamayan Birsel ve Türkay Katrancı çiftinin tüp bebek sahibi olmaya karar vermesiyle birlikte hayata gelen Dilek Katrancı Akar, Türkiye’nin ilk tüp bebeği olmuştu. 22 Aralık 1988 yılında doğan Dilek Katrancı Akar, 2 yıl önce hayatını Halil Akar’la birleştirmişti.

Her ikisinin de sağlık durumu iyi

İki yıl önce Halil Akar ile hayatını birleştiren Dilek Akar, özel bir hastanede sezaryenle bebeğini dünyaya getirdi. 2 kilo 800 gram olarak dünyaya gelen ve ilk tüp bebek Dilek Katrancı Akar tarafından ismi Defne koyulan bebeğin ve annenin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Hastane odasında eşi Halil Akar ve aile yakınları ile sevincini paylaşan anne Akar, bebeği Defne’nin yüzünü ise ‘nazar değer’ diyerek bir süre göstermeyeceklerini söyledi.

“Çocuğum normal yollarla doğdu”

Anne olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Türkiye’nin ilk tüp bebeği Dilek Katrancı Akar, ‘’Yıllar sonra böyle bir isteği gerçek oldu. Çok şükür normal yollarla doğum yaptım. Sezaryenle doğum yaptım. Bebeğimin sağlığı yerinde.Allah tüm isteyenlere bebek sahibi olmayı nasip etsin’’ dedi. Anne Akar, ’’Türkiye’nin ilk tüp bebeği olarak kızımı dünyaya getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çok mutluyuz. Her şey yolunda gidiyor. Bu çok heyecanlı ve farklı bir duygu. Ben tüp bebek olduğum için herkes benim çocuğumun nasıl olacağını merak ediyordu. Tüp bebek mi ya da normal mı olur diye soruluyordu. Çok şükür normal yolla hamile kalıp çocuğumu dünyaya getirdim’’ dedi.

“Eşim özel bir insan”

Türkiye’nin ilk tüp bebeği Dilek Katrancı Akar’ın eşi Halil Akar ise "Eşim özel bir insan. O Türkiye’nin ilk tüp bebeği. Normal yollarla çocuk sahibi olduk. Allah herkese bu duyguyu nasip etsin. İsmini Defne koyduk. Eşim ilk çocuğun ismini kendi koymak istedi. Oğlumuz olursa sen koyarsın dedi. Ben de tamam dedim. Adı Defne oldu’’ dedi.

Prof. Dr. Robert Edwards, 2003 yılında düzenlenen basın toplantısında dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown ile birlikte.

Dünyanın ilk tüp bebeği de İngiltere’de doğdu

Birçok kadının doğal yollarla bebek sahibi olamadığı durumlarda uygulanan tüp bebek yöntemi, bebek özlemi çeken kadınlara umut ışığı oldu. Dünyanın ilk tüp bebeği ise 25 Temmuz 1978 yılında İngiltere Oldham, Greather Manchester’da dünyaya gelen Louise Brown oldu.

TRT Haber