Türkiye Mobil İnternet Kullanımında Birinci Sırada

Bu konuyu okuyanlar

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Deloitte tarafından ikinci defa yayınlanan ‘State of the Global Mobile Consumer: Connectivity is core‘ isimli mobil cihazlara ilişkin raporun sonuçlarına göre Türkiye aralarında ABD, Fransa, İngiltere, Kanada gibi gelişmiş batı ülkelerinin de bulunduğu 15 ülke arasında cep telefonundan internet kullanım oranında birinci oldu.

Raporda, gelişmiş ülkelerde internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranı %79 iken, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında Türkiye %91 kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. Listede Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler bulunuyor.

Raporda ayrıca Türkiye’de neredeyse her 10 kullanıcıdan 2’sinin birden fazla akıllı telefona sahip olduğu ve bu oranın tabletlerde %5’te kaldığı ortaya çıkmış. Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları arasında tercih edilen medya üyelik hizmetleri arasında ilk sırada film ve video servisleri gelirken, ikinci sırada online gazete aboneliği, üçüncü sırada ise online müzik servisleri yer alıyor.

Çalışmada 2013 yılında, akıllı telefonlardaki veri trafiğinin 2011 yılına oranla 5 kat artacağı öngörülüyor. Ankete cevap veren her 3 kişiden 1’inin sınırsız internet tarifesi kullandığı ortaya çıkarken Türkiye’de limitsiz internet paketine sahip olduğunu söyleyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı %16 dolaylarında seyrediyor.

ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde tablet kullanım veya erişime sahip olma oranı %15 iken; Brezilya, Güney Afrika, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran %19 olarak tespit edilmiş.Bu kategori içinde bulunan Türkiye’de tablet kullanım oranı ise %13.

Rapordan akıllı telefon ve tablet kullanımının genç nüfus arasında yaygın olduğu sonucu ortaya çıkmış. Dünyada en fazla akıllı telefon 18-24 yaş aralığı arasında mevcutken; tablet kullanımının en yaygın olduğu yaş aralıkları ise 18 – 24 ve 25 – 34 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ise 25-34 yaş grubu %50 sahip olma oranı ile akıllı telefon yoğunluğunun en fazla olduğu kesim.

Türkiye’den rakamlar:

• En çok tercih edilen akıllı telefon üreticileri sırasıyla Nokia, Samsung ve Apple. Akıllı telefon satın alırken ilk sırada yer alan karar faktörü “telefonun markası”.
  • Faturalı hat sahiplerinin %57′si, aylık faturalarının son 12 ay içinde en azından bir kere beklediğinden daha yüksek geldiğini belirtiyor.
  • Akıllı telefon kullanıcıları, ayda ortalama cep telefonu hizmetleri için standard mobil telefon sahiplerine oranla %60 daha fazla para harcıyor.
  • iOS kullanıcıların ortalama aylık mobil servis harcamaları Android kullanıcılarının iki katı.
  • Tablet kullanıcıları, mobil uygulamalar için akıllı telefon kullanıcılarına oranla ayda %36 daha fazla para harcıyor.
  • Tablet satın alan laptop sahiplerinin %47’si, tablet edindikten sonra laptoplarını daha az kullanmaya başladıklarını ifade ediyor.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %74′ü evde internete Wi-Fi ile bağlanıyor, %68′i de dışarıdayken ücretsiz Wi-Fi hizmeti varsa bundan yararlanmaya çalışıyor.
  • Mobil genişbant Türkiye’de en çok evlerde (mobil halde değilken) kullanılıyor.
  • Kullanıcıların %75’i bir sonraki telefonunda NFC özelliği olmasını tercih ediyor.

Bahadır Atasoy

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Normal! Ne zaman otobüse bişeye binsem genç ve orta yaşlı insanların hepsi iki elini mide seviyesinde birleştirmiş, başı önünde dolaşıyor.

İşin garip kısmı ise fakir, fukara, işsiz güçsüz olduğunu iddaa eden halkın internet fiyatlarından şikayet ettikleri halde bu denli çok kullanmaları :)

Ayrıca tablet aldıktan sonra laptoplarının yüzüne bakmayan kişiler kimmiş onlarla da ayrıca bir tanışmak isterdim :D

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Normal! Ne zaman otobüse bişeye binsem genç ve orta yaşlı insanların hepsi iki elini mide seviyesinde birleştirmiş, başı önünde dolaşıyor.

İşin garip kısmı ise fakir, fukara, işsiz güçsüz olduğunu iddaa eden halkın internet fiyatlarından şikayet ettikleri halde bu denli çok kullanmaları :)

Ayrıca tablet aldıktan sonra laptoplarının yüzüne bakmayan kişiler kimmiş onlarla da ayrıca bir tanışmak isterdim :D

Harfi harfine katılıyorum tam düşündüklerimi yazmışsın özellikle de son cümledekileri bende çok merak ediyorum :D

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
İki sebebi var aslında, daha hafif olandan başlayayım.

Kamuya açık WiFi kültürü Türkiye'de gelişmemiş durumda. Ne cafe-restoran-x merkezi gibi ortamlarda, ne de üst sınıf olmayan konaklama yerlerinde. Hilton'da Crowne'de kaldığınızda problem yok, ancak iş şeyahatindeki bir kullanıcı WiFi sunulmayan bir yere gittiğinde işini hep mobilden yapmak zorunda kalıyor. Bunu küçümsemeyin, 3-5 günlük facebook update okuma/güncelleme trafiğini 1-2 mailde yakalamak mümkün =)
Ocak'ın ilk haftaso kış tatili yapmak için Bulgaristan'a gittim, Bansko kayak merkezine. Pistte bile cafelere yakın yerlerde WiFi var arkadaş. :) Kimi kalabalık pistlerde direklerde vs. Biz Uludağ'da 25TL'ye makarna yediğimiz cafe'de wifi bulamıyoruz, ya da anca kasanın orada varla yok arası bir 2mbps bağlantı oluyor. Bursa'da şehir merkezinde pansiyonda bile kalamayacağım kadar ucuz paraya kaldığım apart otelde, odada 10mbps bağlantı buluyorum. Hem iş kullanıcıları, hem bireysel kullanıcılar için evlerinin dışındaki wifi seçenekleri çok zayıf durumda. Her Starbucks'a TTNET WiFi noktası koymakla çözülmüyor yani iş. :)

Bir diğeri de bahsedildiği üzere insanların asosyallik sınırını aşacak derece Facebook-Twitter-Instagram kullanımında olmaları. Kendini canlı hayatta ifade etme konusunda sıkıntısı büyük olan bir toplum olarak, kimi zaman kimliğimizi gizli tutabilmenin de verdiği avantajla yazılı ve anonim ortamda çok büyük rahatlama yaşıyoruz. Bu da mobil internet kullanımını tavan yaptırıyor.

*Anonimliğe laf çarptığım yok. Arayanın bulabileceği şekilde bırakmış olsam da ben de burada kimliğimle iligli bir şey yazmadım. Sadece bunun destek alınabilecek bir nokta olduğunu söylüyorum.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
WiFi yalnız genelde altyapı masrafından kaçan ülkelerin tercihidir.
Misal Kıbrıs :)

Bulgaristan da genelde fiber altyapı var, olmayan yerlerde de WiFi noktaları oluşturmuşlardır altyapı ile uğraşmamak için.

Biz zengin bir toplumuz dediğiniz gibi bir makarnaya 25TL alınır, 150metre kare dükkana 1 trilyon para istenir, 100metre kare ev 500.000€ ya satılır ve bunlar son derece normal karşılanıyor artık.
Amerika da 1 milyon $ a bilmem kaç dönümlük villa alıyorsun, 20 milyon $ a villa alıp michael jordon a komşu oluyorsun burada 20 milyon$ a Suadiye de 5 tane ev alamıyorsun 300-500 metrekarelik...

Salak bir şekilde iç piyasada fiyatları arttırıyoruz ve işin garibi bunu çok normal karşılar olduk.
Biz şuan oturduğumuz daireyi 90 lı yıllarda kooparatif iken 190 milyon liraya mı ne aldık.
Şimdi evin arkasına AVM de kuruldu 20 yıllık ev 110-120 milyar, aynı semtte yeni daireler 160-170 milyar?
Ne oluyor lan? Bu paranın suyu nereden geliyor arkadaş manyadık iyice!

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Millette para yok ama Iphone 5 var :D

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bu haber tamamen palavra daha geçen gun bir araştırmada millet neden mobil internet kullanmıyor diye bir araştırma vardı şimdi o habermi Doğru bu habermi.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bu haber tamamen palavra daha geçen gun bir araştırmada millet neden mobil internet kullanmıyor diye bir araştırma vardı şimdi o habermi Doğru bu habermi.
bence bu haber vodafone tarafından para ile yazdırılmıştır... batışa geçti belki böyle asparagas haberle sazan avı yaparız umuduyla yaptırmıştır... Mart ayına kadar avea 3G kullanacağım arada TURKCELL olabilir... ama 3G değil 2G EDGE hızı ile... :)

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2 günlüğüne bir arkadaşın telefoncu dükkanında yardımcı oldum dükkan kenar bir mahallede ve ben genelde kontör yükleme işine bakıyordum, kontör yükletmeye gelen gençlerin bir çoğunda epeyce pahalı telefonlar var fakat aldıkları kontör en düşük rakam olan 7 tl. "ayranı yok içmeye, gümüş zurna ile gider s*maya" derler ya işte o şekil yani, adamın asgari ücretli evinde 3 çocuk bir eşi bir de kendisi 5 tane telefon var ve hepside günde 7 tl yüklese 35 tl yapar hadi haftada yüklesinler ayda 140 tl yapar 2 kişide sigara içse hesap ortada hem para yok hem insanlar gösteriş yapmaya bayılıyorlar, bir tanıdığım var kendi evi varken sırf semt değiştirmek için sözde sosyeteye karışacak ya gitti 450 tl ye ev kiraladı az aşağıdaki bir yere taşındı, aldığı 900 tl emekli maaşı ve akşama kadarda kavede alemin ağız kokusunu çekiyor 600 tl ye garsonluk yapıyor. 2 çocuğunda telefon var ve aile boyu sigara içiyorlar. sonrada yetmiyor diye ağlanıyor, e be kardeşim sen kapayamayacağın deliği neden açmaya çalışıyorsun ki...

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
WiFi yalnız genelde altyapı masrafından kaçan ülkelerin tercihidir.
Misal Kıbrıs :)

Bulgaristan da genelde fiber altyapı var, olmayan yerlerde de WiFi noktaları oluşturmuşlardır altyapı ile uğraşmamak için.

Biz zengin bir toplumuz dediğiniz gibi bir makarnaya 25TL alınır, 150metre kare dükkana 1 trilyon para istenir, 100metre kare ev 500.000€ ya satılır ve bunlar son derece normal karşılanıyor artık.
Amerika da 1 milyon $ a bilmem kaç dönümlük villa alıyorsun, 20 milyon $ a villa alıp michael jordon a komşu oluyorsun burada 20 milyon$ a Suadiye de 5 tane ev alamıyorsun 300-500 metrekarelik...

Salak bir şekilde iç piyasada fiyatları arttırıyoruz ve işin garibi bunu çok normal karşılar olduk.
Biz şuan oturduğumuz daireyi 90 lı yıllarda kooparatif iken 190 milyon liraya mı ne aldık.
Şimdi evin arkasına AVM de kuruldu 20 yıllık ev 110-120 milyar, aynı semtte yeni daireler 160-170 milyar?
Ne oluyor lan? Bu paranın suyu nereden geliyor arkadaş manyadık iyice!

Halka açık yerlerden bahsediyorum, kayak pistinin ortasından. Hangi altyapıdan kaçıp WiFi kuracaksın oraya? :) Altyapı masrafı yerine WiFi vermek ancak Google'ın zamanında SF'de yapmak istediği gibi olabilir ki bu tarzda bir WiFi yapılanması da inan fiber döşemek kadar olmasa da saçma sapan bir maliyet gerektirir.

Saçma bir gelir dağılımına ve saçma bir üst tabakaya sahip olduğumuz kesin. Ancak $20 milyona boğazda bir çok kişiye komşu olabilirsiniz,herkese olamasanız da :) Suadiye'de 5 daire.. o kadar da değil. :) suadiye sahilde 5 tane villa derseniz o olur bak =)
Bizde halen uluslararası ekonomi ile adam gibi bağ yok, çarpan çurpana. Zamanında $160bin'e aldığım ev şu an neden $360bin edebiliyor? TL karşılığını geçtim hadi o enflasyon, deflasyon, devalüasyon vs. Dolar bazında da oynuyor fiyat deli gibi.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Şu anda bu mesajı yattığım yerden yazıyorum mesela.

Bu söyleyeceklerim biraz acıtacak ama laptop larda mobil cihazlardır, ister yatağında, ister tuvalatte, ister şınav çekerken, ister amuda kalkmışken kullanabilme becerin varsa kullanılabiliyor :)

Halka açık yerlerden bahsediyorum, kayak pistinin ortasından. Hangi altyapıdan kaçıp WiFi kuracaksın oraya? :) Altyapı masrafı yerine WiFi vermek ancak Google'ın zamanında SF'de yapmak istediği gibi olabilir ki bu tarzda bir WiFi yapılanması da inan fiber döşemek kadar olmasa da saçma sapan bir maliyet gerektirir.

Saçma bir gelir dağılımına ve saçma bir üst tabakaya sahip olduğumuz kesin. Ancak $20 milyona boğazda bir çok kişiye komşu olabilirsiniz,herkese olamasanız da :) Suadiye'de 5 daire.. o kadar da değil. :) suadiye sahilde 5 tane villa derseniz o olur bak =)
Bizde halen uluslararası ekonomi ile adam gibi bağ yok, çarpan çurpana. Zamanında $160bin'e aldığım ev şu an neden $360bin edebiliyor? TL karşılığını geçtim hadi o enflasyon, deflasyon, devalüasyon vs. Dolar bazında da oynuyor fiyat deli gibi.

Kayak pisti tamam ona mecburen öyle bişey yapılacakda az gelişmiş ülkelerde DSL yaygınlaştırılamadığı için WiFi spot lar oluşturuluyor.

Mantıksız ancak tek çare.

20milyon$ ım olsa gider Jordon'a komşu olurum ne işim olur bizim sonradan görme zibidilerle :D :D

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Kayak pisti tamam ona mecburen öyle bişey yapılacakda az gelişmiş ülkelerde DSL yaygınlaştırılamadığı için WiFi spot lar oluşturuluyor.

Mantıksız ancak tek çare.

20milyon$ ım olsa gider Jordon'a komşu olurum ne işim olur bizim sonradan görme zibidilerle :D :D

İlgincime gitti WiFi-spot ile internet yaygınlaştırmak. :) Neyse bizimkinin nedeni gelişmişlik değil onu biliyoruz yeter :D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

İlgincime gitti WiFi-spot ile internet yaygınlaştırmak. :) Neyse bizimkinin nedeni gelişmişlik değil onu biliyoruz yeter :D

2007 de ben Kıbrıs da iken DSL santrali bir çok yerde olmadığından, sabit telefon olsa bile DSL sinyali verilemiyordu o sebeple çok astronomik fiyatlara WiFi noktalarından internet sunuluyordu 128-256kbps falan.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

2007 de yanlış hatırlamıyorsam ben evde DSL olarak 256kbps kullanıyordum.
Kıbrısda ise belki benim ödediğiminin 2-3 katına WiFi vardı daha düşük hızda...

Hani WiFi zaten düzgün çekmiyor, o sebepten sana verilen hız daha da düşüyor muhabbetine bak hiç girmiyorum bile :D :D

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Bu söyleyeceklerim biraz acıtacak ama laptop larda mobil cihazlardır, ister yatağında, ister tuvalatte, ister şınav çekerken, ister amuda kalkmışken kullanabilme becerin varsa kullanılabiliyor :)

Ben Tablet kullanmayı "tercih" ediyorum.
Saygılarımla

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
bence bu sene bu mobil veri kullanımı katlanarak artacak

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bizde mobil net kullanıcaz da pahalı öğrenci adamız biz nasıl verelim o kadar para.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Şöyle lüzumsuz ne kadar popüler liste varsa Brezilya ile çekişiyoruz. Onlarında aslı Malatyalı mı acaba

Dazu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnterneti seviyoruz ve beklenen birşeydi.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
üç farklı firma tarafından yapılmış olduğundan olsa gerek.