Türkiye, Irak'a girmeye hazır

Bu konuyu okuyanlar

Ahmethz

Rektör
Emektar
Katılım
7 Eyl 2006
Mesajlar
12,441
Reaksiyon puanı
395
Puanları
83
1036766smallPicture.jpg

AKP milletvekili Egemen Bağış, ABD'nin, Türkiye'nin, Washington ile çatışma pahasına olsa da Irak'a girmeye hazır olduğunu anlaması gerektiğini belirterek 'Bir saniye bile tereddüt etmeyiz ve hiç kimseden izin istemeyiz' dedi. The Sunday Telegraph da, 'Türkiye, ABD'ye meydan okumaya ve Kürt asilerini avlamaya hazır' değerlendirmesini yaptı. Bağış, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olarak da 'Sanıyorum ki Sayın Gül'ü yeni cumhurbaşkanı ilan edebiliriz. Büyük bir cumhurbaşkanı olacak' şeklinde konuştu.
(ANKA) - AKP milletvekili Egemen Bağış, ABD'nin, Türkiye'nin, Washington ile çatışma pahasına olsa da Irak'a girmeye hazır olduğunu anlaması gerektiğini belirterek 'Bir saniye bile tereddüt etmeyiz ve hiç kimseden izin istemeyiz' dedi. The Sunday Telegraph da, 'Türkiye, ABD'ye meydan okumaya ve Kürt asilerini avlamaya hazır' değerlendirmesini yaptı. Bağış, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak da 'Sanıyorum ki Sayın Gül'ü yeni cumhurbaşkanı ilan edebiliriz' de şeklinde konuştu.
İngiltere Pazar günlerinde yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesine konuşan AKP milletvekili Egemen Bağış, ABD'nin müdahale etmediği için Türk kuvvetlerinin Irak'taki PKK'lılara karşı operasyonlar yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bağış 'Bunu yapmaya mecbur kalmayacağımızı umuyoruz. Müttefiklerimizin bir şeyler yapmaya başlayacağını umuyoruz ancak eğer yapmazlarsa birçok seçeneklerimiz var' şeklinde konuştu.
Müttefiklerin, PKK'nın oluşturduğu 'açık ve net' tehdide karşı Türkiye'ye yardımcı olması gereğini vurgulayan Bağış 'Eğer bir müttefikiniz size yardımcı olmasa, ya dürüstlüğünü ya da kabiliyetini sorgularsınız' ifadesini kullandı.
ABD'nin, Türkiye'nin, Washington ile çatışma pahasına olsa da Irak'a girmeye hazır olduğunu anlaması gerektiğini ifade eden Bağış 'Bir saniye bile tereddüt etmeyiz ve hiç kimseden izin istemeyiz' dedi.
The Sunday Telegraph da 'Turkey, ABD'ye meydan okumaya ve Kürt asilerini avlamaya hazır' başlığını kullandığı haberinde Bağış'ın açıklamalarına dikkat çekerken 'Yeni Türk hükümetinin, Kürt teröristlerinin oluşturduğu tehlikeye karşı koymak için uzun bir süreden beri ABD ile var olan ittifaka sırtını dönmeye hazır' yorumunu yaptı.
Washington'un Türk hükümetine bir operasyon kabul edilemez olacağını açık bir biçimde anlattığını belirten gazete ancak Türklerin ruh haletinin uzlaşmadan pek yana olmadığını öne sürdü.
Gazeteye de değerlendirmelerde bulunan emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ise, askerlerin ABD'li müttefiklerinin tutumu konusunda sabırlarının taşmakta olduğunu söyledi. Eslen şunları söyledi:
'ABD, Irak ve Afganistan'da terör ile mücadele adına Atlantik'i geçti. Türkiye de, Afganistan'da ABD'ye yardımcı oluyor. Ancak ABD, bir NATO müttefiki olan Türkiye'ye aynı nedenlerle kendi sınırını geçmesine izin vermiyor. Bu ne biçim dostluk? Düşmanlar böyle hareket eder.'
İngiliz gazetesi, ABD'nin Türkiye'deki popülaritesinin çok düşük bir düzeyde bulunduğunu gösteren Pew araştırmasına dikkat çekerken birçok Türkün ABD'nin Kürtleri desteklediğine inandıklarını da belirtti.
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Operasyon kararının alınması halinde bunun yeni hükümet ile 'Yükselen İslamlaşma' olarak gördüğü gelişmelerden mutsuz olan 'güçlü ordu' arasında 'potansiyel bir çatışma'nın önlenmesine katkıda bulunabileceğini öne süren gazete, Türkiye'deki seçimlerin, ordunun Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı tutum alması üzerine öne alındığını yazdı.
Cumhurbaşkanlığı seçimini konusunu da değerlendiren Bağış ise, 'Sanıyorum ki Sayın Gül'ü yeni cumhurbaşkanı ilan edebiliriz. Büyük bir cumhurbaşkanı olacak' dedi.
kaynak
 

RuNaL

Dekan
Emektar
Katılım
11 Mar 2006
Mesajlar
6,898
Reaksiyon puanı
64
Puanları
48
Yaş
33
artık bu gibi sözleri dikkate almıyor adamlar girecekseniz girin diyorlar yaniiii
 
Üst