Türkiye Formula 1'den Çıkartıldı

Bu konuyu okuyanlar

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone'un takımların görüşüne sunduğu ve FIA tarafından da onaylanması beklenen 2012 yarış takviminde Türkiye GP'si yer almadı.

f1_turkiye_manset_600_MJ096.jpg

Türkiye Grand Prix’si, Formula 1'e veda etme tehlikesiyle karşı karşıya. Zira Formula 1'in ticari haklarını elinde tutan Bernie Ecclestone, gelecek yıl için takımlara gönderdiği taslak takvimde, Türkiye Grand Prix’sine yer vermedi.
Ecclestone'un takımlara gönderdiği takvimde Türkiye Grand Prix’sinin yer almaması, İstanbul Park'ta bundan böyle Formula 1 yarışları yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Zira takvimin kabul edilmesi için, Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA ve Takımlar Birliği’nin de onayı gerekiyor.
İstanbul Park'taki yarışlara yeterince ilgi gösterilmediği gerekçesiyle zarar ettiğini savunan Ecclestone, Türkiye'den katılım bedeli olarak, 13.5 milyon dolar yerine 26 milyon dolar talep edince, anlaşmazlık patlak vermişti. Görüşmelerden uzlaşma çıkmayınca, İngiliz işadamı, Türkiye GP’sini gelecek yılki takvimden çıkardı. FIA’nın takvimi görüşeceği güne dek, Ecclestone ile Türk yetkililer arasında anlaşma sağlanırsa, İstanbul Park yeniden Formula 1 otomobillerine ev sahipliği yapabilecek. Ancak bu aşamadan sonra, böyle bir anlaşmanın çıkması zor görünüyor.
Bu takvime göre gelecek yıl yarışlar 18 Mart'ta başlayacak. Yeni sezon takviminde Bahreyn GP'si ise Kasım ayına alındı. Türkiye GP'si 2005'ten beri düzenleniyordu. Formula 1'de yeni sezon yine Avustralya'da başlayacak.

Ecclestone'un takımların görüşüne sunduğu takvimin son hali şöyle:

18 Mart Australya GP
25 Mart Malezya GP
08 Nisan Çin GP
22 Nisan Hindistan GP
13 Mayıs İspanya GP
27 Mayıs Monaco GP
10 Haziran Kanada GP
24 Haziran Avrupa GP
08 Temmuz İngiltere GP
22 Temmuz Almanya GP
29 Temmuz Macaristan GP
02 Eylül Belçika GP
09 Eylül İtalya GP
23 Eylül Singapur GP
07 Ekim Japonya GP
14 Ekim Kore GP
28 Ekim Abu Dabi GP
04 Kasım Bahreyn GP
18 Kasım ABD GP
25 Kasım Brezilya GP

http://www.ntvspor.net/haber/motor-sporlari/45117/turkiye-gpsi-formula-1de-yer-almiyor

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Pahalı biletler ve ilgisizliğin doğal sonucu.

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
ilgi varda, bilet fiyatları uçuk.

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bilet fiyatlarını söyleyin harbi merak ettim ?

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
bilet fiyatlarının fazlalığı,pistin zorluğu,birde aynısı televizyondada var ne gerek var gidip onca para vericez gibi düşünceler ve imkansızlıkların sonucu.

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Neyi fazla abi ? En kral yeri 450 tl . Yani film izlemeye gitmiyorsunuz ki. En ucuz komedi gösterisi bile 800-150 TL. Formula 1 bu. Hem normal alanda 20-80 Tl arası. Bence fiyatlar çok normal ama tabi birde Türkiye şartları var.

canfb1907

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2009 senesinde Platinium amıştım 550tl'ye ful doluydu ona rağmen ama tek türk bizdik tabi.
İyi bir F1 izleyicisiyimdir.Futboldan daha çok severim.
Çok üzüldüm bu olaya...

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bizim millet aksiyon olmayan sporları pek sevmez

canfb1907

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bizim millet aksiyon olmayan sporları pek sevmez

Aslında F1'de yeterince aksiyon var özellikle bu haftalarda artan Mclarenin hızı ve Rbrninn geride kalması Vettelinde puan kaybetmesi şampiyonayı daha da heycanlı hale getirdi bu haftasonu yarışı izlemenizi tavsiye ederim...

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Fiyatlarla pek alakası yok ilk yıl gerçekten çok pahalıydı ilk olduğu için katılım vardı sonra fiyatlar düzenli olarak düştü ama katılımda düştü. Ben kendimce gitme sebebimi söyleyebilirim ancak gitmiyorum çünkü orda güneş altında çimene oturmak ve 30-40 metre mesafeden ufacık gözüken bişeylerin ortalama 60 defa önümden vın diye geçmesi bana çok çekici gelmiyor, zaten çok F1 hastası değilim bu iş hastaları için çekici yoksa benim gibi adamlar için tvde arabaları tek tek her açıdan görmek, kokpit vs 100 tane kameradan görmek, ekranda hızı baınçı g kuvvetini vs vs görmek daha mantıklı, ben evimin rahatında bile F1 seyretmiyorsam oraya gitmem tabi demekki halkımızda benim kafada.

ffgul

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
>>İptal edilmesi normal.Çünkü;
1.si pistin istanbulda yapılması büyük hataydı...Turizmin başkenti Antalya iken siz gidip körün gözüne parmak sokarsanız olacağı budur..F1 de en çok parayı monoco kazanır niyesini f1 severleri bilir..Turizm turizm...
2.si H. tilke de kabul etti pistin yapısı hiç iyi değil..(saat yönün tersi dönülmesi vs. vs...)
3. sü biletler pahalı..Bu koşullar altında iptal edilmemesi anormal olurdu..

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Bu kötü oldu işte.
Çok büyük yatırım yapılmıştı.

Demnesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bizim milletimiz çok akıllı ayaktopu gibi gereksiz birşey için deli olurlar ama F1 e gelince tvde var niye para vereyim, F1 de ne paralar döndüğünü bilseler küçük dillerini yutarlar... O F1 arabalarının değerinin en iyi futbolcuları bile solluycak derecede pahalı olduğunu öğrenseler böyle atıp tutamazlar...

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Getirilirken de anlayamamıştım zaten. Bizim ülkede F1 seven o kadar çok insan var mı diye düşünüyordum, yokmuş meğer yanılmıyormuşum :)

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Yani artık kına mı yakarlar ne yaparlar bilmiyorum. Eve yeni geldim, gündüz saatlerinde haberini aldım sinirden köpürmüş vaziyetteyim yeni yeni sakinleşiyorum.

Dünya 'nın en çok izlenen spor organizasyonlarından bir tanesinin parçası olmaktan çıkarıldık ve Türk basını olayın vahametinin farkında değil galiba. Basını da geçtik zaten Türk seyircisinin de pek umurunda değil ki takvimden çıkarılmamızın en büyük nedeni bu zaten . F1 pilotları bile seyirciden daha fazla çaba gösterdi takvimde kalmamız için sürekli yarışlara gelin açıklamalarını hatırlayalım. Çok şey var da sebepleri üzerinde konuşmak için kendimi yormak istemiyorum artık zaten takvimden de atmış adamlar bizi nesini konuşalım bundan sonra. Atılmadan önce atılmamak için yapmamız gerekenleri konuştuk mu ? En kolayı da Türkiye gerçekleri bahanesi ben buna katılmıyorum bilet fiyatları gayet makuldü bu sene. Evet ilk yıllarında pahalıydı Türkiye GP. Yerelde ligimiz için karaborsadan 250-300 TL'ye bilet alan sporseverlerimiz(!) Dünya'nın en iyi yarış pilotları ayaklarına kadar geldiğinde bilet fiyatlarını pahalı bulur 200 TL'ye çok güzel yerden yarış izliyorsun 300 TL'ye ana tribünden izledim bu yıl, o kadarına gerek yok 20 TL'ye bile bilet vardı. Bahane bulmak kolay uzun lafın kısası.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Formula 1 ulkemizde yeterli ilgiyo gormese de dunyanin en cok izlenen spor organizasyonlarinin basinda geliyor bu yuzden ulke tanitiminda onemli bir yere sahip Turkiye bu isin pesini birakmamali

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Formula 1 e de spor diyorlarya... Araba gidiyor insan mı yardırıyor neresi spor bunun :D Yoksa direksiyon sallamayı mı spor sayıyorlar :D Deli gibi tekrar tekrar dönüyorlar pistte :p

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Araba teknolojisini gelistirmek icin katkisindan baska bir yarari yok.
Michal Schumacher Ferrari sürerken TV den arasira bakardim.
Türkiyede bu pistin yapilmasi zaten hataliydi. Yaris pistini yapan Alman sirketi, yarista arabalarini gösterenler yabanci sirketler.
Bizim ne Türk sürücümüz var nede bir yarislara katilan araba sirketimiz var.
Ayrica onlari görmek icin, 450 TL civarlardan bahsedildi, 50 TL bile vermem, ne bu fiyat yahu?
Türkiyede adamlarin aylik kazanclari kac? 600 TL lerden basliyor degilmi.
Formul 1 icin acmi kalacaklar?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Formula 1 e de spor diyorlarya... Araba gidiyor insan mı yardırıyor neresi spor bunun :D Yoksa direksiyon sallamayı mı spor sayıyorlar :D Deli gibi tekrar tekrar dönüyorlar pistte :p

Adamlar yarış esnasında diğer hiç bir spor dalında olmayan bir şekilde G kuvvetine maruz kalıyorlar...
G Kuvvetine maruz kalmak ne demek?

Normalde insanlar 1G kuvvetine maruz kalırlar bu bizim kendi ağırlığımızdır...
2G kuvvete maruz kaldığımızda vücudumuz 2 kat ağırlaşır...
Normal bir insan 4,5 G kuvvetine geldiğinde vücuttaki kan tamamen beyinden ayaklara doğru gittiği için dayanamaz bayılır...

İstanbul da 8. viraj da pilotlar 5G kuvvetine maruz kalıyorlar... Bu da 70 kilo olan bir pilotun 350 kilo ağırlığa ulaşması demek... Aynı şekilde bu pilotun kafasının 5 kilo olduğu varsayarsak aniden kafası 25 kilo ağırlığa ulaşıyor ve bu adamın boynuna omuzlarına hızlı bir şekilde yük yapıyor...

Formula 1 pilotları fren esnasında 5,2 g kuvvetine, keskin virajlarda ise 6 g kuvvetine maruz kalıyorlar...

Bunun dışında spor değil dediğin yarışlarda Pilotlar 1 yarışta 2 Kilo kaybediyor... Dünya üzerindeki hangi sporda bir yarışta 2 kilo kaybediliyor? yine pilotlar 1 yarışta 1,5 litre sıvı kaybı yaşıyor...

İşin özeti adamlar şehirler arası otobüste seyahat etmiyorlar...

siami

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar,yorumlarınız taraflı tarafsız isteyen istemeyen olarak gerçekten çok güzel..
galiba biraz eşşek ne anlar hoşaftan..
biraz zaten formula zengin sporu..
biraz neme lazım herkez kendi işine baksın..
biraz da at avrat meşin yuvarlak yada keklik,bıldırcın,devekuşu avı olsaydı...gargadan başka kuş tanımam wınn wınn diye deli gibi son sürat dönenlerden anlamam misali.
saygılar :D

ByMuammeR

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Adamlar yarış esnasında diğer hiç bir spor dalında olmayan bir şekilde G kuvvetine maruz kalıyorlar...
G Kuvvetine maruz kalmak ne demek?

Normalde insanlar 1G kuvvetine maruz kalırlar bu bizim kendi ağırlığımızdır...
2G kuvvete maruz kaldığımızda vücudumuz 2 kat ağırlaşır...
Normal bir insan 4,5 G kuvvetine geldiğinde vücuttaki kan tamamen beyinden ayaklara doğru gittiği için dayanamaz bayılır...

İstanbul da 8. viraj da pilotlar 5G kuvvetine maruz kalıyorlar... Bu da 70 kilo olan bir pilotun 350 kilo ağırlığa ulaşması demek... Aynı şekilde bu pilotun kafasının 5 kilo olduğu varsayarsak aniden kafası 25 kilo ağırlığa ulaşıyor ve bu adamın boynuna omuzlarına hızlı bir şekilde yük yapıyor...

Formula 1 pilotları fren esnasında 5,2 g kuvvetine, keskin virajlarda ise 6 g kuvvetine maruz kalıyorlar...

Bunun dışında spor değil dediğin yarışlarda Pilotlar 1 yarışta 2 Kilo kaybediyor... Dünya üzerindeki hangi sporda bir yarışta 2 kilo kaybediliyor? yine pilotlar 1 yarışta 1,5 litre sıvı kaybı yaşıyor...

İşin özeti adamlar şehirler arası otobüste seyahat etmiyorlar...

spor olması için illaki ortada yuvarlak bi cismin olması gerekiyor ve peşinde bir kaç insanın koşması zıplaması mı gerekiyor... Çok Güzel acıklama olmuş spor değil diyen arkadaşlara ...

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Formula 1 i pistten izlemek ne kadar güzel olabilirki ? Önünden vız diye geçip gidiyor sadece

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
tabiki kalkmasın yapılsın ben F1 sevmiyorum ama ben sevmiyorum diye yapılmasın diyebilirmiyim böyle bir mantık olamaz. F1 ülkeye para getirmez parayı sen verirsin F1i getirmek için peki sen ne alırsın tanıtım, tanıtım olunca dolaylı yoldan para alırsın bu. (Ben F1'in ülke tanıtımından çok kendi tanıtımını yaptığını düşünüyorum ülkeler hakkında en ufak bir bilgi görüntü vermiyolar doğal olarak sadece pistin adı Türkiye GP o kadar tabi bu benim şahsi fikrim herkese doğru gelmek zorunda değil) Neden kalktı peki F1, halkımız pek ilgi göstermedi bu doğru fiyatlar falanda bahane olamaz, ilgi olmaması kalkması için tek sebep değil tabiki boş tribünlere karşı yarışmak F1 için dünyada hoş bir durum değil ama en önemli sebep F1 ülkemizde zarar etti; önlemler, bilet indirimleri, reklamlar vs vs bu zararı durduramadı F1 patronu da bizden aldığı kirayı(F1 getirmek için her yıl para veriyoruz herkes gibi) arttırdı, bizim hükümet, devlet, spor adamları vs vs adını ne koyarsanız koyun bu parayı ilgi olamayan bişeye yatırmak istemediler olay bu. Şimdi onlara da kızamıyorum halk sevmedi ama F1 kalkmasın diyenlerde haklı dünyada her ülke getirmeye çalışırken biz elimizde olanı kaybediyoruz. Bu kadar ülke bu F1'i istediğine göre demekki bu iyi bişey demek lazım.

komoon

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Araba teknolojisini gelistirmek icin katkisindan baska bir yarari yok.
Michal Schumacher Ferrari sürerken TV den arasira bakardim.
Türkiyede bu pistin yapilmasi zaten hataliydi. Yaris pistini yapan Alman sirketi, yarista arabalarini gösterenler yabanci sirketler.
Bizim ne Türk sürücümüz var nede bir yarislara katilan araba sirketimiz var.
Ayrica onlari görmek icin, 450 TL civarlardan bahsedildi, 50 TL bile vermem, ne bu fiyat yahu?
Türkiyede adamlarin aylik kazanclari kac? 600 TL lerden basliyor degilmi.
Formul 1 icin acmi kalacaklar?

hocam zaten F1 in kendi izleyicisi var, 100-150 bin arası izleyicinın en az yarısı zaten dışarıdan geliyor..

olay budur...

Zengin Turistleri İstanbula getirmek..
İstanbul adını duyurmak, gündemde tutmak,..
Türkiye adını duyurmak , gündemde tutmak,..
v.s.

türk arabası olsa ne olmasa ne...