Haber Türkiye Ekonomisi 3. Çeyrekte %3,9 Büyüdü!

Bu konuyu okuyanlar

salihaktan_

Moderatör
Moderatör
Super Moderator
Katılım
8 Nisan 2022
Mesajlar
1,003
Çözümler
4
Reaksiyon puanı
514
Puanları
113
Yaş
20
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yüzde 3,9 büyüdü.
Ekonomi, aylık bazda ise bazda yüzde 0,1 küçüldü ve böylede 9 çeyrek sonra daralma yaşandı.

SON DAKİKA: Türkiye ekonomisi hız kesmiyor! Üste üste 9 çeyrek büyüdü - Son  Dakika TÜİK Haberleri -


Türkiye ekonomisi veriye baz oluşturan dönem olan 2021 üçüncü çeyrekte yüzde 7.9, 2021'in tamamında ise yüzde 11.4 büyümüştü.

Ekonomi ilk yarıda yüzde 7.5 üzerinde büyüme yakalarken TL'deki değer kaybı ve Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı gündemdeydi. Enerji piyasasındaki fiyat artışlarının da etkisiyle enflasyon yüzde 85'in üzerine çıktı. İktidar bu dönemde, cari fazla odaklı kredi ve büyüme politikalarını öne çıkardı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyüme, istihdam, yatırım, ihracat ve düşük faizi önceliklendiren ekonomi politikası çerçevesinde politika faizini geçen sene yüzde 19'dan indirmeye başladı.
Azalan dış talebin üretim üzerindeki etkileri, küresel büyümeye yönelik belirsizlikler ve jeopolitik riskleri sebep gösteren TCMB bu ay istihdam ve sanayi üretimini destekleme amacı ile politika faizini yüzde 9 seviyesine çekti. TCMB indirimlerini tamamladığını da söyledi.
Birçok ekonomist güçlü ihracat performansı ve iyi geçen turizm sezonu sonrasında ekonominin iç ve dış talebin ikinci yarıda yavaşlama eğilimine girebileceğini bekliyordu.
Ekonomi yönetimi ise turizm, net ihracat döviz kazandırıcı, yatırım, tarım, KOBİ ve örnekleri daha genişletilebilecek alanlardaki büyümenin yavaşlamaması gerektiğini savunuyor. Kredi politikaları da artık tamamen bu alanlara odaklanıyor.

Her ne kadar ekonomimiz büyüse de ben bu büyümenin bize yansıdığını hiç düşünmüyorum, peki ya siz ne düşünüyorsunuz?
 

Skellige

☕👨‍💻
Katılım
6 Mayıs 2020
Mesajlar
2,662
Reaksiyon puanı
2,704
Puanları
113
Refah seviyeside artsa iyi olacaktı.
 

ozciceky

Müdavim
Katılım
20 Haziran 2020
Mesajlar
3,098
Reaksiyon puanı
2,687
Puanları
113
Yaş
50
Emeğin ve sermayenin GSMH'da aldığı paylar Sermaye lehine çok olumlu yönde değişti. Ama emeğin GSMH'dan aldığı pay ise Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesinde. O sebeple eğer bir büyüme varsa dahi o büyüme bize değil canikolara yansıyor..
 

Son mesajlar

Üst