Türkiye Bugün Seçimini Yapıyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Milletvekili seçimi için sandık başına gidiyoruz. Kayıtlı 42 milyon 533 bin 41 seçmen 158 bin 700 sandıkta oy kullanacak. Sandıklar hangi ilde kaçta açılıp, kaçta kapanacak?
22 Temmuz 2007 01:45
Yazı boyutunu büyütmek için
Türkiye bugün seçimini yapıyor

14 siyasi partinin katılacağı, 85 seçim bölgesinin bulunduğu seçimde 699'u bağımsız, toplam 7 bin 394 aday yarışacak.

Vatandaşlar, seçmen bilgi kağıtları ve geçerli kimlik belgeleriyle oyunu verecek. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Vatandaşlara TC kimlik numaraları sorulmayacak.

Seçmen bilgi kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.

Bu belgelerden birini ibraz edemeyen seçmen oyunu kullanamayacak.

Belediyeler ile köy ve mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik bilgileri geçerli olmayacak. Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "www.ysk.gov.tr" internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak.

OY VERME SAATLERİ

Oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07.00-16.00 saatleri arasında, bu illerin dışında kalan diğer illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.

Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08.00'de başlayacak ve Yüksek Seçim Kurulu'nca başka bir süre belirlenmemiş ise saat 17.00'de sona erecek.

OY VERME YERLERİ

Seçim günü sandık kurulu başkanı ve 6 üyesi, en geç saat 05.00 veya 06.00'da göreve başlayacak. Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak elverişli bölümlerde olacak.

Oy verme yerlerinin çevresi YSK tarafından özel olarak yaptırılan karton paravanlarla kapatılacak. Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere 100 metre yarıçaplı alan "sandık alanı" olacak.

Sandık alanında, ancak sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin gözlemcileri, adaylar ve gözlemcileri bulunabilecek.

Başka hiç kimse sandık alanına giremeyecek. Gözlemciler, hangi siyasi partinin veya bağımsız adayın gözlemcisi olduklarını yazılı belge ile kanıtlamak zorunda olacaklar.

Adaylar ile gözlemciler, ceza infaz kurumları ve tutukevlerine konulan sandıklarda ise sandık başı işlemlerini izlemek üzere sandık başında bulunabilecekler. Ancak bu yerlere giriş ve çıkışlarda cezaevi idaresince alınan tedbirlere uymak zorunda olacaklar.

GEBE, HASTA, ENGELLİ VE YAŞLILARA ÖNCELİK

Seçim günü, sandık başına gelen seçmenler, sandık kurulu önüne kurul başkanı tarafından sıra ile birer birer alınacak. Gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılar sırada bekletilmeden oylarını kullanabilecek.

Sandık başında, seçmene vereceği oy hakkında hiçbir kimse müdahale, telkin veya tavsiyede bulunamayacak. Hiçbir seçmen oyunu kullandıktan sonra sandık başında kalmayacak.

Oyunu kullandıktan sonra sandık başından ayrılmayan seçmene sandıkkurulu başkanı uzaklaşması gerektiğini hatırlatacak. Seçmen yine orada kalırsa, güvenlik kuvvetlerince uzaklaştırılacak.

Yardıma muhtaç ve engelli olanlar ise oylarını birinin yardımıyla kullanacaklar. Ancak bir seçmen birden fazla kişiye yardım yapamayacak.

Okuma-yazma bilmeyen seçmenlere, oylarını kullanmaları konusunda başkaları tarafından sandık alanında yardım edilemeyecek. Bu durumdaki kişilere sormaları halinde sandık kurulu başkanı tarafından belirlenen çerçeve içerisinde açıklamalarda bulunulabilecek.

Sandık başlarında oluşan oy verme kuyrukları sandık kurulunun bir üyesi tarafından sürekli denetlenecek. Bu üye, kuyrukta daha önce oy kullandığı belirlenen parmağında çıkmaz boya bulunan seçmeni uyaracak. Uyarı dikkate alınmazsa bu kişiler güvenlik kuvvetlerince sandık mahallinden uzaklaştırılacak.

"EVET" VEYA "TERCİH"

Seçmenler, sandık kurulu başkanından alacakları birleşik oy pusulası ve mühürle kapalı oy verme yerine girecekler. Burada oyunu vereceği partinin ambleminin veya bağımsız adayın isminin altındaki yuvarlak içerisine "Evet" veya "Tercih" mührünü basacak, pusulayı zarfa koyarak sandığa atacaklar.

Seçmenler, oylarını sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesindeki isimlerinin karşısını imzalayacak. Mükerrer oy kullanımını önlemek için oyunu kullanan seçmenin sol işaret parmağı çıkmayan boya ile boyanacak.

Sandık kurulu başkanı oyunu kullananların seçmen bilgi kağıtlarının arkasını imzalayıp mühürleyecek.

OYLARIN TASNİFİ

Sandıklar, sandık seçmen listesindeki seçmenlerin tamamı oy kullanmış olsalar dahi, oy verme için belirlenen sürelerin bitiminden önce açılamayacak.

YSK'nın belirlediği esaslara göre, hangi seçmen tarafından atıldığı belli olacak şekilde imza, mühür veya işaret taşıyan, arkasında sandık kurulu başkanlığının mühürü bulunmayan oy pusulalarının yanı sıra hiçbir yerine "evet" ve 'tercih" mühürü basılmamış oy pusulaları geçersiz sayılacak.

Birden fazla siyasi partiye ayrılan alana basılmış veya taşmış "evet" veya "tercih" mühürlü oy pusulaları da geçersiz olacak.

OY PUSULASI

Çekilen kura sonucu siyasi partiler, birleşik oy pusulasında sırasıyla; Aydınlık Türkiye Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, İşçi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Genç Parti, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Emek Partisi ve Türkiye Komünist Partisi olarak yer alacak.

İlk kez bağımsız adayların isimleri de birleşik oy pusulasında bulunacak. YSK bu nedenle oy pusulalarının alta ve yana doğru genişletilmesine karar verdi. Pusulaların üst bölümünde siyasi partilere, alt ve yan bölümlerinde bağımsız adayların isimlerine yer verilecek.

TUTUKLULARIN OY KULLANMASI

Bugün ceza infaz kurumları ve tutukevlerine de sandık konulacak. Sandığın konulacağı yer, cezaevi idaresinin de görüşü alınarak, ilgili ilçe seçim kurulu başkanının nezaretinde belirlenecek.

Tutuklular, yeterli güvenlik tedbiri alındıktan sonra, ceza infaz kurumları ve tutukevi idaresinin belirleyeceği bir düzen içinde oy kullanacakları sandık bölgesine getirilecek.

Tutukluların serbest ve gizlilik içinde oylarını kullanmaları sandık kurulu tarafından sağlanacak. Ceza infaz kurumlarına, tek bir tutuklu bulunsa dahi sandık konulacak.

Ancak, kimin kime oy verdiği ortaya çıkacak sayıda az tutuklunun oy kullandığı sandıklardaki oylar yerinde açılmayıp, yakındaki bir sandıkta kullanılan oylar arasına karıştırılacak.

SONUÇLAR NASIL BELİRLENECEK?

Gümrük kapılarında kullanılan oylar, Türkiye barajının belirlenmesinde ve her seçim çevresinde etkili olacak.

YSK'nın belirlediği esaslara göre, seçim sonuçlarının belirlenmesinden önce Türkiye genelindeki toplam geçerli oylar tespit edilecek.

Bu oylara gümrük kapılarında kullanılan toplam geçerli oylar eklenecek. Bu şekilde belirlenecek toplam oy sayısının yüzde 10'unu aşan siyasi partiler, milletvekili çıkarmaya hak kazanacak.

Kaynak: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=257529

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Dünya basını seçime klitlendi!

Seçimlere bir gün kala dünya basının Türkiye ilgisi daha da arttı. Şimdi uluslararası basın kuruluşları, seçim sonrasında neler olabileceğini tahmin etmeye çalışıyor.

FT: “AKP YÜZDE 40 ALIR”

Financial Times gazetesi, Pazar günü yapılacak seçimlerde AKP’nin kazanıp kazanmayacağı değil, ne büyüklükte bir zafer kazanacağının tartışıldığı değerlendirmesinde bulundu. Son kamuoyu yoklamalarına göre, AKP’nin yüzde 40 oy alacağı ifade edilen haberde, bunun geçen seçimlerde alınandan yüksek olduğuna dikkat çekildi. “Türkiye’nin ‘yerel çocuğu’” başlıklı haberde, Erdoğan’ın Turgut Özal’dan sonra Türkiye’nin en karizmatik ve en baskın Başbakanı olduğu ifade edildi.

GUARDIAN: “CHP’NİN SEÇİMLERİ KAZANMA ŞANSI YOK”

Guardian gazetesi de Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimleri kazanma şansı olmadığı yorumu yaptığı haberinde, CHP’nin bu yüzden AKP’yi Türkiye’yi teokratik bir ülke haline getirmek istemekle suçladığını, böylece felaket haberciliği yaptığı değerlendirmesinde bulundu. Seçimlerdeki “anahtar isimleri” de veren gazete, 22 Temmuz Seçimlerinin üç anahtar ismini “Recep Tayyip Erdoğan, Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Mustafa Kemal Atatürk” olarak verdi. Gazete, AKP’nin rakiplerini ise “CHP, MHP ve DP” olarak sıraladı.

INDEPENDENT: “SEÇİMLER TÜRKİYE’NİN İÇ ÇELİŞKİLERİNİ ÇÖZMEZ”

Başyazısını 22 Temmuz seçimlerine ayıran Independent gazetesi ise, seçimlerin Türkiye’deki iç çelişkilerini çözmeyecek gibi göründüğü ve bunun üzücü olduğunu yazdı. Haberde, AKP’nin geçen döneme göre daha az bir çoğunluk alsa da seçimi kazanacağı beklentisi dile getirilen haberde ancak seçim sonrasında AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi göstereceği konusundaki soru işaretlerinin durduğu ifade edildi. Haberde, AKP’nin siyasi İslam kökenli bir ismi daha aday göstermesi halinde yeni bir kriz çıkabileceği yorumu yapıldı. Gazete, Irak’ta büyüyen Kürt özerkliğinin ve Avrupa Birliği’nin yaklaşımlarının da Türkiye’ye etkileyecek diğer önemli olacağı kaydedildi.
Times gazetesi de Pazar günü yapılacak seçimleri “rahat kazanması beklenen” Erdoğan’ın AKP’yi anaakım bir parti yapmak istediğini yazdı.

Kaynak: http://www.8sutun.com/node/37220

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
üstteki haberi okurken, altında yapılan bir yorumu okudumda :)

yerli basında 23 Temmuz sabahı
manşetler şöyle olacak,

SAADET PARTİSİ % 6o

diğerleri…………………

Yeni Şafak ; Bizde müslümanız

Sabah ; Umre promosyonlarımız başlamıştır

Cumhuriyet ; Battık

Milliyet ; Baykal hacca gidiyor

Hürriyet ; Bizim için en dindar Erbakandı zaten

Radikal ; Hacılarbirliği için kapıları zorlayacağız

Fotomaç ; Acar muhabirlerimiz Suudi milli takımının peşinde

Zaman ; Her derdin bir dermanı vardır

Bulvar ; Eyvah nataşalar Türkiyeyi terk ediyor

Ertuğrul Günay ; son tahlilde, gene direkten

döndük,ben gidiyorum müslüman solu kuracağım

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Ben seçimimi çoktan yaptım millet siz neredesiniz B) :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Verdim dükkanımı açtım dükkanımı... Hakkaten nerdesiniz :D

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Forum bana kaldı oradan oraya cirit atıyorum valla şimdi sen geldin birlikte atalım eşlik et bana .. :D :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Dur çayımı alayım da geleyim :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Tabi tabi ne demek.. hemen geliyor.. :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
evet parmakları görelim benim mürekkep sakarlığımdan öteki elime de bulaştı ;D
bu arada çaylar 3 oldu :D

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Jojoba dedi ki:

Adam beni görünce korktu abi (sabahları korkuç olurum) parmağıma ya damlattı ya damlatmadı o kadar yani .. :D

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
warkortali dedi ki:
Jojoba dedi ki:

Adam beni görünce korktu abi (sabahları korkuç olurum) parmağıma ya damlattı ya damlatmadı o kadar yani .. :D
ben de az kala tongaya getirip damlattırmadan kaçıyordum kötü niyetim yoktu unutmuşum damla olayını bir de görevlilerden ortaokul Türkçe hocam vardı da ;D :p

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Yahu ben de uyku sersemi baş parmağımı uzatacağıma orta parmağımı uzatmışım adama.. Bir an göz göze geldik, sonra ben başka tarafa bakmaya başladım :D

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Onu bunu bilmiyorumda kimlik kartlarının bırakıldığı ilk bölümde iki kişi var ya yada bilmiyorum benim gittiğim yerde iki kişi vardı işte ordaki kız çok güzeldi aşık felan oluyordum az kaldı (S)

SONERAVSAR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence akp birinci çıkar ama bağımsızları destekleyen DTP de iii işler başarır çünkü doğuda hep bağımsızlar gelecektir ve dün okuduğum haberde DİYARBAKIR DA 8 dtp nin destekklediği milletvekilleri kesin gelecektir diyodu buda onun göstergesi rahat 30 dtp nin desteklediği bağımsızlar meclise girer

buhari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyumu kullandım vatana millete hayırlı olsun. Bu arada parti kuralım teklifine karşı parti ismi teklifim "SDNP" :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
warkortali dedi ki:
Onu bunu bilmiyorumda kimlik kartlarının bırakıldığı ilk bölümde iki kişi var ya yada bilmiyorum benim gittiğim yerde iki kişi vardı işte ordaki kız çok güzeldi aşık felan oluyordum az kaldı (S)
o.m.g. sende de ne şans ya, napcaz ya bize de bir el at :D

kavruk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fazla parti kurmayın yeterince var zaten :) bide sizin için bölünmesin bu milllet :)

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Click click boomm !..

Walleq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben daha seçimimi yapmadım kısmetse ilerleyen saatlerde, diğer seçmenlerden bilgi toplayıp ona göre oyumu kullanacağım. Amacım seçimleri alt üst etmek :)

SONERAVSAR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence sen hiç kullanma gerek yok bilinçli vatandaş olarak ben kullanmıyorum.

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
ben de sectim hayırlı ugurlum olsun vatana millete

Walleq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SONERAVSAR dedi ki:

Ya aslında bilinçli vatandaş kavramı bize göre değilmiş gibi geliyor bana, %10 gibi bir barajın varlığı, diğer yandan başımızdaki siyasetçilerin aynı jenerasyon ürünü olmaları ekstra olarak milletvekilini bizim değil de Parti başkanlarının seçmesinin de bu bilinçli vatandaş kavramını ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Bilinçli olan bizler değil de Parti başkanlarıymış gibi geliyor bana :)

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
SONERAVSAR dedi ki:

eğer oy kullanmıyorsanız, bence sonuçlarında oluşacak durumlardan şikayetçi olma hakkınız yok

sez_in84

Asistan
Reaksiyon puanı
3
warkortali dedi ki:

Yaa seçimin bir de böle hayırlı olaylara atkisi olmuyor değil. Herkese tavsiye edlim .Oyumuzu kullanalım... :*

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
serçe parmağım iğrenç durumda. Fotoğrafını çekmeyi bile düşünüyorum. iiyyhhh +(

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Troy dedi ki:
serçe parmağım iğrenç durumda. Fotoğrafını çekmeyi bile düşünüyorum. iiyyhhh +(

:D Bir çok kişi aynı durumda zaten
burda sol elin baş parmağına damlattılar
neden sol el anlamış değilim..

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
yıkadım hiç çıkmadı iğrenç duruyor

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
SONERAVSAR dedi ki:
bende senin gibi kullanmıyorum ama kullanmayanlarıda suçlu görüyolar yanlıs yapıyosun diyorlar... asıl yanlıs yapanlar kendileri bence

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar