Türkiye altından kalkamaz

Bu konuyu okuyanlar

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
İsrail’in en büyük gazetesi Jerusalempost, Türkiyenin 2023 yılında kendi savaş uçağını yapma kararının, son zamanlarda başlayan Batı’dan uzaklaşma politikasının bir uzantısı olduğunu öne sürdü. Gazete, İsrailli uzmanların, bugünkü şartlarda Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapacak teknoloji birikimine sahip olmadığı gibi, bu girişimin ekonomik de bulunmadığını yazdı.

Uçak yapma kararının, Türkiye’nin son zamanlarda NATO’daki Avrupalı ve Amerikalı ortaklarından uzaklaşma politikalarına denk geldiğine dikkat çeken Jerusalem Post, İsrailli uzmanlarla görüştü.

Türkiye gibi İsrail’in de 1980’li yıllarda "Lavi" adı verilen kendi savaş uçağını geliştirmek istediğini hatırlatan gazete, bu karar nedeniyle Tel Aviv’in washington yönetiminin büyük tepkisi ve baskılarıyla karşı karşıya kalarak geri adım attığını bildirdi.

Jerusalem Post, Amerikan F-16'larına alternatif olarak üretilmesi kararlaştırılan "Lavi"lerden geri adım atılmasının diğer bir sebebinin de projenin yeterli kaynak bulunmaması olduğunu kaydetti.

Yeni bir savaş uçağı yapmak için milyarlarca dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirten gazete, İsrailli uzmanların, Türkiye’nin böyle bir teknolojik donanıma da sahip olmadığına inandığını yazdı.

Jerusalem Post’a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili de, "Bu çok büyük bir proje. Türkiye’nin bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how’a sahip olduğundan kuşkuluyum. Ama tek sorun know-how değil. Bunun için milyarlarca dolar gerekir. Bu iş uçak montajı yapmaya kesinlikle benzemez. Ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır" diye konuştu.

Gazete, adını vermediği bazı Türk uzmanların da projeyi "saçma" bulduğunu öne sürdü.

Kaynak

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Çinliler yapabildiyse biz neden yapamayalım ki?
Yahudiler işlerine gelmeyen şeyleri karalamakta ve aşağılamakta hiç geri kalmıyorlar.
Yaptığımız zaman görürler...

ayteking

Asistan
Reaksiyon puanı
10
yahudi yapmamamızı istiyorsa mutlaka yapmalıyız.

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Valla biz gerekirse dünyanın altını üstüne getiririz de...
Onların asıl düşünmesi gereken bizim altımızdan nasıl kalkacakları...
Belli ki bu pisliklerin kaşıntıları geçecek gibi durmuyor.
Onların tüm sistemlerini çözüp kendi lehimize çeviren Mühendislerimizi Öldürüp, intihar süsü vermeyi bırakırlarsa, bizim daha nelerin altından kalkabilceğimizi bildikleri için hep böyle ..vşak ağızla konuşuyor bu adiler..
Görelim bakalım Rabbim neyler, neylerse güzel eyler..İnşAllah herşey daha güzel olacak.. :)

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
:mad:

Fena gaza geldim. Bana deseler ki bu proje başladı, senin de katkın olacak... Bana sadece kalacak yer versinler çalışırım.

Hep şunu dedim. Türkler, atamız, dedemiz islamiyeti seçmese idi, halen daha eski dinlerde devam etselerdi, belkide dünyada "Avrupalı", amerikalı veya hristiyan, yahudi, müslüman diye sınıflar olmazdı.

Düşmanlarını öldürdükten sonra, at üstünde taşıyıp, aç kaldığında onu pişirip yiyen ve savaşa giden yamyam bir kültürden geliyoruz. Sadece maharetli düşmanlara saygı duyarlarmış. Acaba buna geri dönmemizi mi istiyorlar anlamıyorum.

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bu girişim hemen de İsrail' den tepki görüyor yapamazlar diyerek hem de . Bu adamlar akıl oyunlarını iyi yapıyorlar evet örnek mavi marmara baskını ,ama bazen de hangi duruma düştüklerinin farkında değiller.Şöyle ki bu girişimin yani yerli savaş uçağı yapma fikrinin onları ne kadar rahatsız etti belli oluyor tamam da bu, bu kadar açık belli edilmez ki ,bu olsa olsa zavallılık göstergesidir ellerinden bir şey gelmiyor haliyle, engelleyemeyeceklerini biliyorlar kuduruyorlar resmen .

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
onların ülkesi yokken bizim uçak fabrikamız vardı.

gerekli kaynak aktarıldıkdan sonra herşey mümkün. gerekli para ve insan gücü sağlandığında know-how'ı elde etmek sadece zamana bakar.

zaten bir çok şey türkiyede yapılabiliniyor. henüz üretemediğimiz kısımlar yabancı kaynaklardan edinip kazandığımız sürede o parçaları kendimi üretmek için çalışabiliriz.

devlet arkasında durdukdan sonra onlara ancak korkmak düşer

forumstar

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkdaslar adamlar haksizda degil, ben yurtdisinda bir üniversitedeyim bilgisayar bölümnde okuyorum, inananin bizim burda 1. sinifta yaptigimiz seyleri tr de master yaparken anca ögreniyolar, öncelikle türkiyede üniversitelerden siyasetin uzaklasmasi lazim ögrencilerin ve proflarin uni de ders disinda arastirma disinda bir sey yapmamalari gerekir ama bizde, tam tersi... bide bizim insanimiz böyle hemen gaza gelir ama fissssss, zekiyiz ama kafamiz sadece ala vereye calisiyo....

Arkdaslar yapariz ama 2050 en erken gibi daha, aslinda daha erken yapariz ama keske biraksalar sorun cok(PKK_ERGENOKON ve diger seref...ler)

Bide arkdaslar en iyi gelsiim icin YERLI MALI kullanalim... Inanin bana dünyanin heryerinden arkdasim var ama türkün türkten baska dostu yok.....

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bu onların korkuları ve endişelerinin bir göstergesi sadece Yaparız bal gibide yaparız

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
usta biz daha öncede uçak yaptık yine yaparız

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Türkiye o eski Türkiye değil...

Türkiye zamanından %100 Yerli otomobil üretmek istedi...

Hemen Yabancılar Ülkeye damladı... YAPAMAZSINIZ...

yaparız dedik... Nitekim Yaptık...

Ama YABANCILAR içimizdeki adamları ile devreye girip YAPTIĞIMIZ şeyi YAPAMADIK olarak göstermeyi başardı...

Bizde YAPTIĞIMIZ halde YAPAMADIK zannetik ve vazgeçtik...

Ama Artık Eskisi Gibi YAHUDİ Uşağı Hükümetlerimiz Bürokratlarımız ve hatta ASKERLERİMİZ yok...

İSRAİL Kırmızı Kitap'a TEHDİT Olarak Girdiyse...

Türkiye'nin artık önü açık demektir...

Türkiye'yi güzel günler bekliyor...

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok pardon arkadaşlar ama daha kendi otomobilimizi bile üretemiyozu. Ülkemizdeki hammaddelerin bir kısmı ya yurd dışında işleniyor yada biz işleyip yurt dışına marka basmaya yolluyoruz. Eğitim durumumuza bakınca karma karışık bie sistem görüyorum. Üniversiteye geçiş sınavları bile her seferinde değiştirilerek kafamız karışıyor. Okumanın maddi sıkıntısı da (yurt parası, harclar vb.) düşünldüğünde öğrenim hayatı bu kadar zorken bunun üstüne yerli üretime de yeterli destek verilmiyorken yerli uçak üretimine biraz karamsar yaklaşmadan edemiyorum.

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
önceden adam akıllı kimse araba yapamazken biz DEVRİM i yaptık sonra devamını getirtmediler! bunuda yaparız fakat devamı gelirmi? işte tüm sorun orda bence

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Bu İsrail Köpeğine ne Oluyorsa ! İstediğimiz Şeyi Yaparız Gözünüz Korkmasın !

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
israilin en byük korkusu türkiyeye silah satamaması onları endişelendiriyor, en büyük pazar türkiyedir israile göre

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İşin içinde TAI varsa yaparız.TAI de o kadar bilgili mühendisler var ki insan görmeden inanamıyor.Biz tek sıkıntımız para ve özgürlük.Birileri tarafından engellenmese,maddi durum da iyi olsa herşeyi yapabiliriz...

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yerli silahlarımızı yaptık, yerli tankımızı yaptık, yerli savaş gemimizi yaptık, yerli savaş uçağımızıda yaparız!

rtgrlndr

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
içimizde bizi engelleyen ş........ler olmasa israil uçak yapmayı bizden öğrenirdi ama devrim arabaları filminde de görülebileceği gibi içimizdeki ş.......lerin yüzünden bugün bu hallerdeyiz. Ama yavaş yavaş düzelecek düzeliyor. Bunların havlamasıda bu gelişmeleri gördüklerinden.

sonercelix

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'deki sağlam beyinleri bulup kazaya kurban ediyorlar... Ama hiç araştırılmıyor... En son kripto ile ilgili bir türk kaza kurbanı gitmişti.

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
içimizde bizi engelleyen ş........ler olmasa israil uçak yapmayı bizden öğrenirdi ama devrim arabaları filminde de görülebileceği gibi içimizdeki ş.......lerin yüzünden bugün bu hallerdeyiz. Ama yavaş yavaş düzelecek düzeliyor. Bunların havlamasıda bu gelişmeleri gördüklerinden.
Ümidimiz; bir girişimde bulunulucaksa devam ettirilmesi gerekir. Yoksa bu işin sonu devrim arabaları gibi olur.
İlk başta mevcut sorunlar çözülmeli.

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ya pa ma yız , uçak yapamayız , daha santral , köprü yapamıyoruz. Dolaylı yoldan 15 20 milyar doları aşar arge know-how , test aşamaları ile. Böyle bir parayı ülkemizin ayırması çok zor. Şu terör illeti biter ise ozaman düşünülebilir uzun vadede. israil nederse desin , milli uçak yapıcaksın diyede milletinin rızkından çalmaya gerek yok.

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
:mad:
Düşmanlarını öldürdükten sonra, at üstünde taşıyıp, aç kaldığında onu pişirip yiyen ve savaşa giden yamyam bir kültürden geliyoruz. Sadece maharetli düşmanlara saygı duyarlarmış. Acaba buna geri dönmemizi mi istiyorlar anlamıyorum.

Kim diyo yamyamlık yaptığımızı?

Ama Artık Eskisi Gibi YAHUDİ Uşağı Hükümetlerimiz Bürokratlarımız ve hatta ASKERLERİMİZ yok...

Emin misin? Ha, doğru şimdikiler amerikan uşağı...:closedeyes: