Türkiye altından kalkamaz

webrettin

Profesör
İsrail’in en büyük gazetesi Jerusalempost, Türkiyenin 2023 yılında kendi savaş uçağını yapma kararının, son zamanlarda başlayan Batı’dan uzaklaşma politikasının bir uzantısı olduğunu öne sürdü. Gazete, İsrailli uzmanların, bugünkü şartlarda Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapacak teknoloji birikimine sahip olmadığı gibi, bu girişimin ekonomik de bulunmadığını yazdı.

Uçak yapma kararının, Türkiye’nin son zamanlarda NATO’daki Avrupalı ve Amerikalı ortaklarından uzaklaşma politikalarına denk geldiğine dikkat çeken Jerusalem Post, İsrailli uzmanlarla görüştü.

Türkiye gibi İsrail’in de 1980’li yıllarda "Lavi" adı verilen kendi savaş uçağını geliştirmek istediğini hatırlatan gazete, bu karar nedeniyle Tel Aviv’in washington yönetiminin büyük tepkisi ve baskılarıyla karşı karşıya kalarak geri adım attığını bildirdi.

Jerusalem Post, Amerikan F-16'larına alternatif olarak üretilmesi kararlaştırılan "Lavi"lerden geri adım atılmasının diğer bir sebebinin de projenin yeterli kaynak bulunmaması olduğunu kaydetti.

Yeni bir savaş uçağı yapmak için milyarlarca dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirten gazete, İsrailli uzmanların, Türkiye’nin böyle bir teknolojik donanıma da sahip olmadığına inandığını yazdı.

Jerusalem Post’a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili de, "Bu çok büyük bir proje. Türkiye’nin bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how’a sahip olduğundan kuşkuluyum. Ama tek sorun know-how değil. Bunun için milyarlarca dolar gerekir. Bu iş uçak montajı yapmaya kesinlikle benzemez. Ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır" diye konuştu.

Gazete, adını vermediği bazı Türk uzmanların da projeyi "saçma" bulduğunu öne sürdü.

Kaynak
 

evowinds

Dekan
Onursal Üye
Çinliler yapabildiyse biz neden yapamayalım ki?
Yahudiler işlerine gelmeyen şeyleri karalamakta ve aşağılamakta hiç geri kalmıyorlar.
Yaptığımız zaman görürler...
 

EropaKING

Profesör
Valla biz gerekirse dünyanın altını üstüne getiririz de...
Onların asıl düşünmesi gereken bizim altımızdan nasıl kalkacakları...
Belli ki bu pisliklerin kaşıntıları geçecek gibi durmuyor.
Onların tüm sistemlerini çözüp kendi lehimize çeviren Mühendislerimizi Öldürüp, intihar süsü vermeyi bırakırlarsa, bizim daha nelerin altından kalkabilceğimizi bildikleri için hep böyle ..vşak ağızla konuşuyor bu adiler..
Görelim bakalım Rabbim neyler, neylerse güzel eyler..İnşAllah herşey daha güzel olacak.. :)
 

kosasker

Profesör
:mad:

Fena gaza geldim. Bana deseler ki bu proje başladı, senin de katkın olacak... Bana sadece kalacak yer versinler çalışırım.

Hep şunu dedim. Türkler, atamız, dedemiz islamiyeti seçmese idi, halen daha eski dinlerde devam etselerdi, belkide dünyada "Avrupalı", amerikalı veya hristiyan, yahudi, müslüman diye sınıflar olmazdı.

Düşmanlarını öldürdükten sonra, at üstünde taşıyıp, aç kaldığında onu pişirip yiyen ve savaşa giden yamyam bir kültürden geliyoruz. Sadece maharetli düşmanlara saygı duyarlarmış. Acaba buna geri dönmemizi mi istiyorlar anlamıyorum.
 

olympuskiller

Profesör
Bu girişim hemen de İsrail' den tepki görüyor yapamazlar diyerek hem de . Bu adamlar akıl oyunlarını iyi yapıyorlar evet örnek mavi marmara baskını ,ama bazen de hangi duruma düştüklerinin farkında değiller.Şöyle ki bu girişimin yani yerli savaş uçağı yapma fikrinin onları ne kadar rahatsız etti belli oluyor tamam da bu, bu kadar açık belli edilmez ki ,bu olsa olsa zavallılık göstergesidir ellerinden bir şey gelmiyor haliyle, engelleyemeyeceklerini biliyorlar kuduruyorlar resmen .
 

orcnd

Dekan
onların ülkesi yokken bizim uçak fabrikamız vardı.

gerekli kaynak aktarıldıkdan sonra herşey mümkün. gerekli para ve insan gücü sağlandığında know-how'ı elde etmek sadece zamana bakar.

zaten bir çok şey türkiyede yapılabiliniyor. henüz üretemediğimiz kısımlar yabancı kaynaklardan edinip kazandığımız sürede o parçaları kendimi üretmek için çalışabiliriz.

devlet arkasında durdukdan sonra onlara ancak korkmak düşer
 

forumstar

Asistan
Arkdaslar adamlar haksizda degil, ben yurtdisinda bir üniversitedeyim bilgisayar bölümnde okuyorum, inananin bizim burda 1. sinifta yaptigimiz seyleri tr de master yaparken anca ögreniyolar, öncelikle türkiyede üniversitelerden siyasetin uzaklasmasi lazim ögrencilerin ve proflarin uni de ders disinda arastirma disinda bir sey yapmamalari gerekir ama bizde, tam tersi... bide bizim insanimiz böyle hemen gaza gelir ama fissssss, zekiyiz ama kafamiz sadece ala vereye calisiyo....

Arkdaslar yapariz ama 2050 en erken gibi daha, aslinda daha erken yapariz ama keske biraksalar sorun cok(PKK_ERGENOKON ve diger seref...ler)

Bide arkdaslar en iyi gelsiim icin YERLI MALI kullanalim... Inanin bana dünyanin heryerinden arkdasim var ama türkün türkten baska dostu yok.....
 

Elbruz46

Rektör
Türkiye o eski Türkiye değil...

Türkiye zamanından %100 Yerli otomobil üretmek istedi...

Hemen Yabancılar Ülkeye damladı... YAPAMAZSINIZ...

yaparız dedik... Nitekim Yaptık...

Ama YABANCILAR içimizdeki adamları ile devreye girip YAPTIĞIMIZ şeyi YAPAMADIK olarak göstermeyi başardı...

Bizde YAPTIĞIMIZ halde YAPAMADIK zannetik ve vazgeçtik...

Ama Artık Eskisi Gibi YAHUDİ Uşağı Hükümetlerimiz Bürokratlarımız ve hatta ASKERLERİMİZ yok...

İSRAİL Kırmızı Kitap'a TEHDİT Olarak Girdiyse...

Türkiye'nin artık önü açık demektir...

Türkiye'yi güzel günler bekliyor...
 

DumanlıPars

Asistan
Çok pardon arkadaşlar ama daha kendi otomobilimizi bile üretemiyozu. Ülkemizdeki hammaddelerin bir kısmı ya yurd dışında işleniyor yada biz işleyip yurt dışına marka basmaya yolluyoruz. Eğitim durumumuza bakınca karma karışık bie sistem görüyorum. Üniversiteye geçiş sınavları bile her seferinde değiştirilerek kafamız karışıyor. Okumanın maddi sıkıntısı da (yurt parası, harclar vb.) düşünldüğünde öğrenim hayatı bu kadar zorken bunun üstüne yerli üretime de yeterli destek verilmiyorken yerli uçak üretimine biraz karamsar yaklaşmadan edemiyorum.
 

cobra11

Profesör
önceden adam akıllı kimse araba yapamazken biz DEVRİM i yaptık sonra devamını getirtmediler! bunuda yaparız fakat devamı gelirmi? işte tüm sorun orda bence
 

ATmaCA53

Profesör
israilin en byük korkusu türkiyeye silah satamaması onları endişelendiriyor, en büyük pazar türkiyedir israile göre
 

4ReacTiv

Doçent
İşin içinde TAI varsa yaparız.TAI de o kadar bilgili mühendisler var ki insan görmeden inanamıyor.Biz tek sıkıntımız para ve özgürlük.Birileri tarafından engellenmese,maddi durum da iyi olsa herşeyi yapabiliriz...
 

fraud3

Doçent
yerli silahlarımızı yaptık, yerli tankımızı yaptık, yerli savaş gemimizi yaptık, yerli savaş uçağımızıda yaparız!
 

rtgrlndr

Profesör
içimizde bizi engelleyen ş........ler olmasa israil uçak yapmayı bizden öğrenirdi ama devrim arabaları filminde de görülebileceği gibi içimizdeki ş.......lerin yüzünden bugün bu hallerdeyiz. Ama yavaş yavaş düzelecek düzeliyor. Bunların havlamasıda bu gelişmeleri gördüklerinden.
 
Üst