Türkiye 121 tane üretecek

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Darknes$

$
Onursal Üye
Türkiye 121 tane üretecek
Son nokta konulacak, Türkiye genel maksatlı helikopter üretiminin startını verecek.


Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı'nda gündemin en önemli maddesi Genel Maksat Helikopter Projesi olacak. Bugün yapılan toplantıda, genel maksat helikopter projesinin karara bağlanması bekleniyor.

Toplantıda, Türkiye'de genel maksat helikopter üretimi altyapısının kurulması ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurumlarının uzun vadeli helikopter ihtiyacının yerli üretimle karşılanması amacıyla başlatılan Genel Maksat Helikopter Projesi'nde, devam eden ihale sürecinin sonuçlandırılması bekleniyor.

Son yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı'nda ABD'li havacılık ve savunma sanayi şirketi Sikorsky ile İtalyan savunma sanayi şirketi AgustaWestland tarafından verilen tekliflerin yeterli görülmemesi nedeniyle müzakerelerin devam edilmesine karar verilmişti.

Halihazırda 500 helikopteri bulunan Türkiye, buna ilave olarak her yıl 30 adet daha helikopter tedarik etmeyi planlıyor.

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından yürütülen Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında 121 helikopterin tedarik edilmesi öngörülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük ihalelerinden biri olan genel maksat helikopter projesinde Sikorsky ile AgustaWestland çekişiyor.

Sikorsky Türkiye'ye T-70 Blackhawk'ı, AgustaWestland ise TUHP 149'u (Turkish Utility Helicopter-Türk Genel Maksat Helikopter) öneriyor.

TSK, Emniyet ve Orman Genel Müdürlükleri için TAI/TUSAŞ tesislerinde üretilmesi planlanan genel maksat helikopteri projesindeki son kararın bugün verilmesi bekleniyor. Genel maksat helikopterlerinin üretiminde TAI-TUSAŞ ana yüklenici olacak.

Proje kapsamında Jandarma Genel Komutanlığına 30, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 20, Hava Kuvvetleri Komutanlığına 6, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 6, Sahil Güvenlik Komutanlığına 6, Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığına 2, Özel Kuvvetler Komutanlığına 11, Emniyet Genel Müdürlüğüne 20, Çevre ve Orman Bakanlığına 20 adet helikopter tedarik edilmesi planlanıyor.

Helikopterin bakım ve eğitim üssünü bünyesinde bulunduracak olan Türkiye, helikopterin üçüncü ülkelere satış haklarını da alacak.

Helikopterler, azami ölçüde yerli imkanlar kullanılarak, TAI'nin Ankara'daki mevcut tesislerinde üretilecek.

Söz konusu helikopterler, muharebe sahasında personel ve malzeme naklinin yanı sıra; insani yardım, doğal afetlerde arama-kurtarma, elektronik harbe karşı koyma ile ambulans gibi özel görevlerde de kullanılabilecek.

MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI PROJESİ

Öte yandan Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısında Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi'nin de gündeme geleceği öğrenildi.

Toplantıda, JSF projesinde maliyet artışları ve uçuş yazılımlarıyla ilgili konuların ele alınması bekleniyor.

Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen JSF Projesi, ABD'nin 2010'lu yıllardan itibaren ortaya çıkacak yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için başlatıldı. Proje, F-35 uçaklarının uluslararası katılım ile tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve lojistik desteğini kapsıyor.

Konsorsiyum şeklinde yapılacak projede yüklenici firmalar ABD'li savunma sanayi şirketleri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve İngiliz BAE Systems.

Türkiye; Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ekonomik ömürlerini doldurmaya başlayacak olan F-4 ve F-16 uçaklarının yerini almak üzere ortaya çıkacak yeni nesil savaş uçağı gereksinimi göz önüne alınarak projeye katıldı. Mevcut durumda uçak ve ilgili yer sistemlerinin mühendislik geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

Proje kapsamında ABD'nin 2 bin 443, İngiltere'nin 138, İtalya'nın 131, Hollanda'nın 85, Türkiye'nin 100, Kanada'nın 80, Avustralya'nın 100, Norveç'in 48, Danimarka'nın 48 olmak üzere toplam 3 bin 173 uçağın alınması öngörülüyor.

F-35 uçağının Türkiye için ilk teslimatın 2015 yılında olması planlanıyor.
 

Elbruz46

Rektör
Şuna bak ABD 2443 biz 100 gülüncek bir durum gibi geliyor bana.
Bunu bilerek mi söylüyorsun?

ABD nin Savunma ( SALDIRMA ) ya harcadığı para kendisinden sonra gelen 20 ÜLKENİN toplam savunma harcamalarından daha fazla!!!

Bu 20 ÜLKE Dünyanın En önde Gelen 20 Ülkesi...

İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Çin ....

Rakam da Verelim... Olay biraz daha net olsun!

ABD nin ASKERİ Bütçesi 400 MİLYAR DOLAR + Terörler Mücadele için 45 MİLYAR DOLAR!!!

ABD den sonra 2. Sırada RUSYA var... 60 Milyar Dolar... 400 nere 60 nere?

3. Sırada ÇİN... 42 Milyar Dolar...

Türkiye mi? 16 milyar 975 milyon TL. Dolar değil TL...

Şimdi bir daha rakamlara bak güleceksen gül...
 

ExCeLLeNT

Dekan
Ya iyi güzelde 100 uçak az değil mi adamların F-35leri bizim toplam savaş uçaklarımızın kaç katı olacak.En iyisi kendi yapımın olur da işte...
 

Elbruz46

Rektör
İngiltere 138, İtalya 131
Bu ülkelere bakınca Türkiye 100 kötü rakam değil...

Sen ABD ye bakma... Senin Bütçen 10 Milyar Dolar... ABD nin 400 Milyar Dolar...
Bu işler Parayla oluyor...
 

tr_alparslan

Asistan
Evt bütçe konusunu çok güzel açıkladınız Tşkr ederim. Türkiyeye Sürekli böyle yakıştırmalar yapılıp ABD ile karşlaştrlasından nefret eder oldum. bundan 8 sene önce milli gelirin yüzde ellisi askeriyeye gidiyordu fakat artık eğitime harcanıyor. eğitim adam yetiştiriyor adamlar da büyüyüp yerli sanayiyi kuruyor. Hükümetimiz şuan çok ileriye dönük çalşma yapıyor. bi 10 sene daha savaşa girmeden durabilirsek eminim hadiste dendiği gibi "Türkler Dünyaya İki Kez Hükmedecek" sözü gerçekleşebilir..
 

ilahiyatci

Doçent
bu türkler ikinci kez dünyaya hükmedecek hangi ayetmiş acep açıklayın da bilelim. ben 20 senedir duymadım öyle bir ayet.
 

Elbruz46

Rektör
yazımı düzelttim o dediğim Hadistir. bunuda googleda yazsan bile bulabilirsin.
Sahih hadis mi?

Dünya kadar uydurma hadis var?

Ve bunları referans almak çok tehlikelidir!

Peygamber efendimizin söylemediği bir sözü onun üstüne bırakmak kimsenin haddine değildir!!!

Kütübü Sitte de geçmiyorsa şüpheyle bakmak gerek
 

tr_alparslan

Asistan
emin ol sahih olmayanın söylenip söylenmiceğini bende biliyorum. ama hadisi duymadıysanız bence bir araştırmakta fayda var.
 
Üst
stat counter