Türkçe'nin dünyadaki yeri

Bu konuyu okuyanlar

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
En çok konuşulan diller sırayla ;

1-Çince (1.3 milyar kişi)
2-İngilizce (427 milyon kişi)
3-İspanyolca (266 milyon kişi)
4-Hintçe (260 milyon kişi)
5-Türkçe (220 milyon kişi)
6-Arapça (181 milyon kişi)
..

bu şekilde devam ediyor. 5. sıradaymışız ne düşünüyorsunuz bu işe? :)
Kaynak

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
İspanyolca yı Kaç Ülke Konuşuyor ki bu Rakam Çıkıyor ?

Ve Ben Türkçe'yi Yarım Milyon insan Konuşuyor Diye Biliyordum ?

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
İngiltere'nin sömürgesi yüzünden o kadar kişi İngilizce konuşuyorsa, Çin sömürge yapsaydı ne kadar konuşulurdu acaba :D

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
şimdi bu listeye göre 60 milyon kşi mi konuşuyor ? pek anlamadım rakamları ama zira nüfusun 75 milyondan fazla olduğunu düşünürsek sanki bu da pek doğru değil gibi dostum.
Eğer İngilizcen varsa ve yazıyı okuduysan içinde özellikle rakamların doğruyu yansıtmayabileceği belirtiliyor ancak genel sıra düzeni tahmini o şekilde oluyor

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Eğer İngilizcen varsa ve yazıyı okuduysan içinde özellikle rakamların doğruyu yansıtmayabileceği belirtiliyor ancak genel sıra düzeni tahmini o şekilde oluyor

tahmini rakamlar olduğunu anladık da 220 milyon nerde 60 milyon nerde o yüzden soruyorum

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Sanırım o senin verdiğin listede tüm Türk cumhuriyetlerinde konuşulan dilleri Türkçe'ye dahil ederek almış. Yani tatar türkçesi ile Türkiye Türkçesi yada Azeri Türkçesi gibi

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Bi kaç ülke sömürseymişiz eskiden, şuan 1. idik. :D

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
Ben bunu buldum

TÜRKÇE’NİN KONUŞULDUĞU ÜLKELER

Türkler dünya üzeride çok geniş bir yer kaplar. Doğuda Moğolistan ve Çin içlerinde batıda Yugoslavya içlerine; kuzeyde Sibirya’dan ve Moskova yakınlarındaki Kazan şehrinden, güneyde Bağdat, Lübnan sınırı ve Kıbrıs içlerine kadar uzanan büyük ve geniş coğrafyaya yayılmışlardır.

20–90 doğu boylamları ile 33–65 kuzey enlemleri arasında yer alan bu coğrafya, kuş uçuşu, doğudan batıya yedi bin, kuzeyden güneye üç bin kilometrelik bir alanı içine alır. Bu alandaki şu devletler içerisinde Türkler yaşamakta ve Türkçe konuşulur yazılmaktadır:

Çin, Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, İran, Irak, Suriye, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya, Makedonya, Romanya, Polonya, Ukrayna, Moldovya.