Türkçe karakter sorunu

Bu konuyu okuyanlar

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar merhaba,

VLC player'da yabancı filimleri alt yazılı izlerken türkçe karakter sorunu ortaya çıkıyor bazı sunumlarda.

Bunlara örnek vermek gerekirse bir sunumu örneğin "axxo" internetten indirdiğim .srt uzantılı alt yazıyla izlerken herhangi bir sorun yok bütün karakterler görünüyor.

Ama CtrlHD sunumları gibi birçok alt yazının filme dahil edildiği sunumlarda Türkçe karakter sorunu ortaya çıkıyor.

VLC player'da "Varsayılan kodlamayı" Windows-1254 seçince biraz çözülüyor. Ama "ı ve ş" harfleri hala üstü noktalı büyük "Y" harfi gibi gözüküyor. ( "iso 8859-9" seçince daha kötü oluyor)

( İşletim sistemi TÜRKÇE windows 7)

Acaba bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Dosyanın karakter kodlamasını kontrol et, belki Unicode olarak kaydedilmiştir. Dosyayı notepad ile açıp farklı kaydet dediğinde en altta yer alan "kodlama"ya bak; bir de notepad doğru görüntüleyebiliyor mu ona bak. Eğer notepad doğru görüntüleyemiyorsa, bul/değiştir yaparak tüm karakterleri düzgünce değiştirdikten sonra (bir kaç defa yapman yeterli olacak) farklı kaydederek ANSI kodlamasını seç ve kaydet.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Dosyanın karakter kodlamasını kontrol et, belki Unicode olarak kaydedilmiştir. Dosyayı notepad ile açıp farklı kaydet dediğinde en altta yer alan "kodlama"ya bak; bir de notepad doğru görüntüleyebiliyor mu ona bak. Eğer notepad doğru görüntüleyemiyorsa, bul/değiştir yaparak tüm karakterleri düzgünce değiştirdikten sonra (bir kaç defa yapman yeterli olacak) farklı kaydederek ANSI kodlamasını seç ve kaydet.

Alt yazı .mkv'nin içerisine gömülmüş . Yani notepad ile açamıyorum altyazıyı

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Öyleyse gömülü alt yazıyı kullanma, yeni bir alt yazı indir internette, uğraşmaya değmez. :) MKV içine gömerken karakterde hata yapmıştır onu yayınlayan kişi.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Öyleyse gömülü alt yazıyı kullanma, yeni bir alt yazı indir internette, uğraşmaya değmez. :) MKV içine gömerken karakterde hata yapmıştır onu yayınlayan kişi.

Genelde dediğin gibi yapıyorum ama sunuma uygun harici alt yazı bulamadım. :(

eğer bulabilirsen adını yazayım istersen :blush:

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Peki başka playerda deneme şansın yok mu? Topu topu bir kaç Türkçe alt yazı sitesi var onlarda bulamadıysan muhtemelen ben de bulamam. Ben de geçenlerde bir belgeselin altyazısını bulamamıştım şimdi kendim çeviriyorum. :) Yapabiliyorsan İngilizce altyazısını indir sen de kendin çevir.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Peki başka playerda deneme şansın yok mu? Topu topu bir kaç Türkçe alt yazı sitesi var onlarda bulamadıysan muhtemelen ben de bulamam. Ben de geçenlerde bir belgeselin altyazısını bulamamıştım şimdi kendim çeviriyorum. :) Yapabiliyorsan İngilizce altyazısını indir sen de kendin çevir.

öneri ve yorumların teşekkür ederim.

mczaga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Aynı sorun bende de vardı VLC player da sadece bazı filmlerde yapıyor sorunu ANSI den Unicode'a çevirerek yaptım sağol buradan verdin bilgi için

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar sorun çok hızlı ve basit çözülebiliyor. ''MKVToolnix'' yüklüyoruz. sonra programla video dosyasını açıyoruz, Global seçeneğine geliyoruz ''Language: Turkish ve charset: ISO-8859-9'' yapıyoruz ve Start Muxing diyoruz, iyi seyirler. Not: Input seçeneğinde en altta output'u Browse'dan ayarlayarak istediğimiz dosyaya videoyu kaydediyoruz.

Son mesajlar