Türkçe hangisinde daha hızlı yazılır?

Bu konuyu okuyanlar

antilove

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
harflerin teri önemli değil zannımca
Q klavyeden de istenilen hızda yazılabilir

maske500

Doçent
Reaksiyon puanı
0
valla ben şu anda Q klavye kullanıyorum ama yazın çoğunlukla F klavye kullandım ve hiç kullanmama rağmen çok çok hızlı yazabileceğimi farkettim ve acayip hoşuma gitti alıyım bi tane öğreniyim dedim ama sonra unuttum gitti ama kesinlikle hiçbir klavyeyi kullanamayan birine ilk tavsiyem F klavye olur.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
harflerin teri önemli değil zannımca
Q klavyeden de istenilen hızda yazılabilir
F klavye kullandın mı hiç ama aradaki fark hissediliyor bence. Q klavye ile de çok hızlı yazılabilir tabiki. Ben mesela gayet iyiyim Q klavyede ama F klavyede çok daha iyiydim.

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Aradaşlar 2 gündür F klavye üzerinde çalışıyorum. Valla harika gidiyor. Tüm derslerim bittiğinde on numara olacak sanırım.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Bence F klavyeyi unutun derim... Sadece evde pc kullanacağım, başka kullanmayacağım diyorsanız belki F olabilir ancak dışarıda iş yapacaksanız, yurtdışına açılırım derseniz vs.. Q artık standarttır. İngilizce nasıl dünyanın ana dili ise, Q klavyede dünyanın klavyesidir.

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
f yada q ikisiylede yazabiliyorum ben hızlıcana ve türkçemize uygun olarak :)

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Bence güzel paylaşım. Olmadı pessimist "sallama" lafı sana yakışmamış

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Eskiden q klavye falan yoktu, f vardı. o da daktilo için.. Sonra q çıktı ve en mantıklısıydı. Gayet rahat istediğim her şeyi de takıt takır yazıyorum. Bırakın şimdi Türkçe için en iyisi falan sallamalarını.. Ben Türkçemi canımdan çok severim bunu da herkes bilir.

Katılıyorum Q klavye gayette türkçeye uygun hiçbir farkı yok boş tantenede başka bişey değil F klavye alsam alışana kadar neler çekerim .
alışıncada daha hızlı yazacağımı hiç sanmıyorum.

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bazı şeylerden evrensellik açısından vaz geçmek zaaf belirtisi değildir f biraz daha kolay olabilir ama arada dağlar kadar fark yok

globy7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ilk klavyem f di ve normalbi konuşma hızında hiç hata yapmadan yazabiliyordum ama Q klavyede o kadar hızlı olamıyorum

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
q klavye kullanıyorum seneeee 1995 den beri alışığım artık bakmadan bile yazabiliyorum bazen yanlış harflere bastığım olsada genede hızlıyımdır
ama arastırmaya hak vermemek elde değil gercekten günlük haytta kullandığımız türkçe harfler hep kıyıda kösede ulaşmak için on parmak bilmiyosan elinin yönünü değiştiriyosun aslında hep kolay parmakların altında olsa süper olurdu
ama daha önce bi arkadsın f klavyesinde yaziim dedim zorlandım haflari bulmakta a harfini serce parmağımın altında arıyorum bulamıyorum garip geldi bana alışamadım bilmediğim bi işin başına geçiyomuşum gibi geldi
neye alışırsan öyledir bencede tamam f klavye türce açısından rahat olabilir ama dediğim gibi neye alışırsan öyle gider küçükken önümüze f klavye konsaydı q klavye bana acayip gelicekti ama şimdi f kalvye acayip geliyo
sanki biri benden önce gelip tuşların yerini karıştırmış gibi

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Katılıyorum Q klavye gayette türkçeye uygun hiçbir farkı yok boş tantenede başka bişey değil F klavye alsam alışana kadar neler çekerim .
alışıncada daha hızlı yazacağımı hiç sanmıyorum.
F klavye kullanmadan böyle konuşma istersen. :dirol:

Expert3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıllar önce bir SAP toplantısında "FE" klavyenin nasıl ortaya çıktığını dinlemiştim, dizilişin şeklini belirleyen grupdan bir adamdan. Daktiloların ingilizce değil Fransız alfabesine göre tuş kombinasyonu olduğunu bilmek için 25 - 30 yıl belki daha da yakın bir tarihe kadar Fransızcanın global dil olduğunu araştırdıysanız görmüşsünüzdür. Neyse; Daktilolarla yazı yazarken Türkiyede farkediliyor ki daktilo üreticisi hangi ülkeden ise tuş kombinasyonu o dile göre ayarlanmış şekilde geliyor ve Türkiyede ki daktilolarda bir standart yok. Bunun önüne geçmek için zamanın eğitimcilerinden Türkçeye en uygun düzeni belirlemeleri rica ediliyor ve bir ekip de uzunca bir süre uğraşarak şu anda tartıştığımız düzen olan "FE" klavye düzeninin Türkçe kelimeleri en rahat yazma şekli olduğunda karar kılıyorlar ve Daktilolarda "FE" düzeni standartlaşıyor. Bilgisayarlar ülkemize gelmeye başladığında herhangi bir üreticimiz olmadığından İngilizce Q klavye ile gelmeye başlıyor bilgisayarlar. Tabi bilgisayarlar daktilo gibi belli bir kesim için olmadığından ve evine, işine bilgisayar alan kişilerin daktilo ve "FE" klavye düzeninden haberi olmadığından önce Q daha sonraları da Türkçe Q klavye moda oluyor. IBM'in o zaman ki bir yetkilisi "Eğer insanların bizden talebi olsaydı biz "FE" klavyeyi ücretsiz üretecektik şeklinde söylemi vardır ki hala bilgisayar satıcılarının satmaktan başka birşey bilmediğini ortaya koyar (Müşteriyi bilgilendirmek adına), bizim adımıza acıdır. Daha önceleri de yazmıştım; "FE" ile Q klavye arasında ki fark tam olarak yazım hızı ile alakalı değildir. Bir a4 sayfa boyunca yazı yazıyorsanız Q klavye düzeninde bilekleriniz kopacak gibi acımaya başladığında "FE" klavyenin farklı olduğunu farkedersiniz.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Neye alışırsan ona uyum sağlarsın. Önemli olan hızlı ve doğru yazmaksa gerisi hikaye bence. Hem artık Q klavye de İngilizce gibi dünya standardı olmuş durumda. Bunu mu değiştirmeye kalkıcaz bi de :)

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Yıllar önce bir SAP toplantısında "FE" klavyenin nasıl ortaya çıktığını dinlemiştim, dizilişin şeklini belirleyen grupdan bir adamdan. Daktiloların ingilizce değil Fransız alfabesine göre tuş kombinasyonu olduğunu bilmek için 25 - 30 yıl belki daha da yakın bir tarihe kadar Fransızcanın global dil olduğunu araştırdıysanız görmüşsünüzdür. Neyse; Daktilolarla yazı yazarken Türkiyede farkediliyor ki daktilo üreticisi hangi ülkeden ise tuş kombinasyonu o dile göre ayarlanmış şekilde geliyor ve Türkiyede ki daktilolarda bir standart yok. Bunun önüne geçmek için zamanın eğitimcilerinden Türkçeye en uygun düzeni belirlemeleri rica ediliyor ve bir ekip de uzunca bir süre uğraşarak şu anda tartıştığımız düzen olan "FE" klavye düzeninin Türkçe kelimeleri en rahat yazma şekli olduğunda karar kılıyorlar ve Daktilolarda "FE" düzeni standartlaşıyor. Bilgisayarlar ülkemize gelmeye başladığında herhangi bir üreticimiz olmadığından İngilizce Q klavye ile gelmeye başlıyor bilgisayarlar. Tabi bilgisayarlar daktilo gibi belli bir kesim için olmadığından ve evine, işine bilgisayar alan kişilerin daktilo ve "FE" klavye düzeninden haberi olmadığından önce Q daha sonraları da Türkçe Q klavye moda oluyor. IBM'in o zaman ki bir yetkilisi "Eğer insanların bizden talebi olsaydı biz "FE" klavyeyi ücretsiz üretecektik şeklinde söylemi vardır ki hala bilgisayar satıcılarının satmaktan başka birşey bilmediğini ortaya koyar (Müşteriyi bilgilendirmek adına), bizim adımıza acıdır. Daha önceleri de yazmıştım; "FE" ile Q klavye arasında ki fark tam olarak yazım hızı ile alakalı değildir. Bir a4 sayfa boyunca yazı yazıyorsanız Q klavye düzeninde bilekleriniz kopacak gibi acımaya başladığında "FE" klavyenin farklı olduğunu farkedersiniz.
Evet, bunu bir arkadaşımdan duyduğumda çok şaşırmıştım.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
F klavye Türkçe'ye en uygun klavyedir. Ama Q ya alıştık öyle devam ediyoruz. Ama UZUN yazılar yazanlar için F klavye öğrenmek mantıklıdır. Çünkü Uzun bir yazı yazdığınız da eliniz uyuşur, bilekler ağrır.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bende yerel dili, yerel klavye ile yazilan yazinin en hizli klavyeler arasinda F klavye ile oldugunu duymustum. Ayrica adliye sinavlarinin mulakatlarinda belli bir surede yazilmak uzere verilen metni en hizli yazanlarinda F klavye kullanarak yazdiklarini, dolayisiyla Q ile yazanlardan daha avantajli olduklari icin kazanma oranlarinin daha yuksek oldugunuda bilmenizi isterim. Saygilar.