Türk Siber Kuvvetleri

Bu konuyu okuyanlar

SiberWorm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Türk Siber Kuvvetleri
9998216670.jpg

MGK bildirilerine ilk kez yansıyan siber tehditle mücadele için ulusal çapta savaş başlatılıyor. Pentagon'unkine benzer, kendi bütçesi olan, özerk bir Siber Ordu Komutanlığı kurulacak
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirilerine ilk kez yansıyan "siber tehdit"le mücadele etmek için topyekûn harekat başlatılıyor. Kamuoyunda "Kırmızı Kitap" olarak adlandırılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne (MGSB) tehdit algısı olarak giren siber terörizme karşı 20 kurumun ortak hazırladığı "Ulusal Sanal Ortam Güvenlik Politikası" hayata geçirilecek. TÜBİTAK başkanlığında Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık gibi kurumların katılımıyla geliştirilecek strateji, yerli hackerlerin yanı sıra küresel ölçekli siber tehditlerden de korunmayı öngörüyor.

MGK'DA GÖRÜŞÜLDÜ
Siber tehdit, önceki gün düzenlenen MGK Toplantısının ardından yayınlanan bildiride "Global düzeyde ulaştığı boyut ve bu tehdidin ulusal güvenliğe etkileri kapsamlı surette ele alınmıştır. Bu bağlamda, siber tehdidin engellenebilmesi açısından milli düzeyde yürütülen çalışmalar değerlendirilmiştir" ifadeleriyle yer almıştı. Çalışmanın ilk hedefi, yasal mevzuatın hayata geçirilmesi olacak. Daha sonra tüm kurumların bilgi işlemcilerine bilinçlendirme ve bilgilendirme brifingleri verilecek. Bilgilendirme çalışmaları kapsamında bilgisayar korsanlarının şirket ya da kurum bilgilerine nasıl ulaşabildikleri, hangi programları kullandıkları anlatılacak. Kötü niyetli hackerlerin metodolojisi konusunda bilgilendirme yapılarak "beyaz hackerler" yetiştirilecek.

BEYAZ HACKERLAR
Beyaz hackerler, önlem alabileceği gibi karşı saldırı da yapabilecek. Çalışmanın en büyük ayağını "uluslararası eşgüdüm" bölümü oluşturacak. Çalışma, Başbakanlığın onayının ardından hayata geçecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ön çalışmalarını başlattığı Siber Ordu'nun önceki gün düzenlenen MGK Toplantısı'nda da gündeme geldiği belirtiliyor. Pentagon'daki 15 bin bilgisayarın korunmasından sorumlu olan Siber Komutanlığın bir benzeri Türkiye'de kurulursa, başta TSK olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun bilgisayarlarına, hackerların sızmaları önlenebileceği gibi, siber alemde de karşı operasyonlar yapılabilecek. Siber Komutanlığı, diğer komutanlıklar gibi kendi doktrinlerini geliştirebilecek, kendi bütçesine ve özerk bir komutaya sahip olacak.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/10/29/siber_terorizme_karsi_siber_ordu_komutanligi

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
geç kalınan bi uygulama. ama böyle bi çalışma olması olumlu:)

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Önce bilgisayarlarda kullandıkları yazılımları değiştirsinler de ondan sonra kursunlar komutanlığı :D Windows olduktan sonra beyaz da olsa lacivertte olsa o hackerlar ne kadar koruyabilir ki...

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
olsun tabii, bakarsnız projenin bir parçası olurum, oluruz :)

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bu işin resmi olması iyi olmuş.

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
geç kalınmış bir adım ama zararun neresinden dönersek kardır gelişmeleri merakla takip edicem

enrooy

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
güzel bir uygulama acilen faaliyete geçirilmeli.

hüseyin123

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
daha kendi işletim sist.i yok. bide savunucaklar. Bu ordusu olmayan bir devletin kendini savunmaya çalışması gibi bişey.bunu yapacak zekaları varsa amerikaya windows için para vermeyi bırakıp tüm resmi dairelerde devlete resmi işletm sistemi kursunlar. giden paralar bu halkın cebinden çıkıyor...

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
hala bekledikleri kabahat hadi başlasınlar artık

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
ince hesap yapılmalı bizim gibi ülkelerde son kullanıcının özgürlük alanı iyice kısıtlanabilir

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Yapılsın. Ama ben bir türlü bu hack işlerini öğrenemedim ona yanıyorum :(

neverland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet bencede ortak görüşte olduğu gibi çok geç kalınmış fakat başlamak lazım biranönce

naUst

Asistan
Reaksiyon puanı
5
güzel bir uygulama acilen faaliyete geçirilmeli.

SiberWorm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence Güvenilir hack gruplarının(Ayyıldız Tim,CyberProtest,1923TURK vs.) komutanlarının sağlam güvenilir kişilerden karma grup kurup devletin gerekli yerine teklif yapması olumlu bir adım olabilir.Çünkü Türkiye'de gerçekten güvenilir(Beyaz Şapkalı Hackerlar) Var...!