Türk Kıta Sahanlığına İhlal: Savaş Uçakları Bölgeye Uçuyor

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
"NAUTICAL GEO" isimli araştırma gemisi, şu anda Kıbrıs açıklarında Türk kıta sahanlığını ihlal ederek kaçak olarak araştırma yürütmekte. Geminin konumu aşağıdaki görselde yer almaktadır.

1623075547596.png

Kıbrıs Türk Radyosu tarafından kıta sahanlığımızı ihlal ederek kaçak faaliyet gösteren gemiye ardı ardına VTech çağrısı yapılarak bölgeden ayrılması için uyarı yapılırken gemiden çağrılara herhangi bir yanıt gelmiyor. Geminin ise Malta gemisi olduğu ve GKRY'ne çalıştığı bilgiler arasında.

Henüz herhangi bir müdahale gerçekleşmemişken bölge halkından 2 Türk F-16 savaş uçağının bölgeye intikal ettiği iddia edilmekte.

Geminin Jeofizik Etüt, Geoteknik Etüt, Kablo ve Boru Hattı Desteği, Çevre Araştırması yaptığı biliniyor. EuroAsia enterkonnekte adıına Kablo ve Boru Hattı, Çevre Araştırması yaptığı ise iddialar arasında.

Geminin bilgilerini ve anlık konumunu görmek isteyenler için:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Olayın Türk kıta sahanlığı ile ne ilgisi var pek anlayamadım açıkçası.

Bizim Kuzey Kıbrıs tarafının alanları A ile E arası zaten haberde gösterile G bölgesi civarı ondan bize ne !

1623080357291.png

#Chronic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bölgede savaş gemisi yok mu acaba? Doğu akdenizde herkes aktif olmaya çalışırken bizim gemileri geri çekip karadenizde sondaj yapmamız son derece saçma. Şuan karadenizde ihtilaf sorunu yok ama akdenizde var. Gün geçtikçe gerilim artıyor ve taraflar diğer ülkeleri kendi yanına çekerek sondaj yapıyor veya en azından yapmaya çalışıyor. Umarım karadenizde gaz bulduk diye bu bölgeleri bırakmazlar.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bizim Türk kıta sahanlığı ayrı zaten de. Bu Kıbrıs için bir kıta sahanlığı meselesi ve bu ikisi farklı ülke gibi düşüneceksek hepsi baktığı yönü alması gerekir.

Bizim Kuzey kıbrıs Türk tarafının G bölgesinden hak iddia etmesi bana biraz saçma geliyor açıkçası. O tarafa bakan bir kara parçası bile yok iken birde.

Ayrıca Türk F16 larına havalandı işi flan YALANDIR. Orada petrol arayan firmalar boş firmalar değil arkalarında Amerika Fransa İngiltere gibi ülkeler olan firmalar 2 F16 ile geri adım atmazlar. üstüne oraya F16 da kaldıramazsın bizim hava sahamız bile değil orası Kıbrıs RUN tarafına geçmiş olursun. İhlalden vurma hakkı doğar Rumların.

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Sanki propaganda amaçlı açılmış gibi bir konu bu. Neyse umarım buraya aşırı kafası bozuklar üşüşmez. Merak etmeyin klavye delikanlıları burada boşuna vatan millet Sakarya yapmanıza gerek yok devlet erkanı ve silahlı kuvvetler, donanma ilgilenir bununla.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Haberin kaynağı neki bir yerde göremedim.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
Haberin kaynağı neki bir yerde göremedim.
Eklendi. Konu içerisinde geminin konumunun paylaşıldığı linke bakarsanız 8. parsel ortalarında bulunduğunu görebilirsiniz. İddia olarak bahsettiklerim ise adı üzerinde sadece iddia.

Reaksiyon puanı
8,012
Bölgede savaş gemisi yok mu acaba? Doğu akdenizde herkes aktif olmaya çalışırken bizim gemileri geri çekip karadenizde sondaj yapmamız son derece saçma. Şuan karadenizde ihtilaf sorunu yok ama akdenizde var. Gün geçtikçe gerilim artıyor ve taraflar diğer ülkeleri kendi yanına çekerek sondaj yapıyor veya en azından yapmaya çalışıyor. Umarım karadenizde gaz bulduk diye bu bölgeleri bırakmazlar.
Zaten sondaj gemilerimiz giderken yanında savaş gemilerimiz de gidiyordu. Savunma Bakanlığımız bir sürü fotoğraf paylaşmıştır sondaj çalışmalarına eskortluk eden savaş gemilerimizi.

Ek olarak Akdenizden çekildiğimize dair bir belge , kanıt atar mısın?

#Chronic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Zaten sondaj gemilerimiz giderken yanında savaş gemilerimiz de gidiyordu. Savunma Bakanlığımız bir sürü fotoğraf paylaşmıştır sondaj çalışmalarına eskortluk eden savaş gemilerimizi.

Ek olarak Akdenizden çekildiğimize dair bir belge , kanıt atar mısın?
Belgeye gerek var mı? Sondaj gemileri ve sismik araştırma gemileri hep karadenizde. Kanuni akdenizde çalışacak dedik karadenize gitti yavuz akdenizde kalacak dedik o da gitti. Fatih zaten bayadır karadenizde. Ayrıca ben sondaj gemilerini koruyan savaş gemilerinden bahsetmiyorum. Nasıl daha önce italyan eni nin gemisi savaş gemisi ile anında çıkarıldıysa fransanın savaş gemileri nasıl anında çıkarıldıysa bunun da öyle olması gerekiyor. 16 fırkateyn 10 korvet var elbet birinin bölgede olması lazım değil mi? Ayrıca gecenlerde bir fransız şirketi giritin doğusunda tr münhasır ekonomik bölgesinde sismik çalışma yapmıştı. Çalışmalara başladıktan 3 gün sonra uyararak bölgeden çıkarmıştık bak altını çiziyorum 3 gün.