Türk bilim adamından devrim yaratacak buluş

spybot

Guru
Onursal Üye
Türk bilim adamının geliştirdiği modifiye cep telefonu, tıp dünyasında büyük devrim anlamına geliyor

İşte Dr. Aydoğan Özcan'ın kan testi yapabilen telefonu.

ABD'deki California Üniversitesi'nde görev yapan Türk bilim adamı Dr. Aydoğan Özcan, normal şartlarda taşınması mümkün olmayan cihazlarla veya ancak uzman bir personelin gerçekleştirebileceği kan testinin normal bir cep telefonu üzerine eklenmiş ufak bir modifiye ile gerçekleşmesini sağladı. Bu taşınabilir test cihazı HIV, sıtma ve benzeri pek çok hastalığı çok pratik bir şekilde tespit edebiliyor.

Özcan, sıradan bir cep telefonu üzerine bir LED, bir plastik ışık filtresi ve bunları bağlayan kablolar kullanarak, bu pahallı, taşınması mümkün olmayan ve yavaş yöntemler yerine cebe sığan ve dakikalar içinde sonucu verebilen yöntemi ile modern tıbbın ulaşabileceği sınırları genişletti. Cihaz kan örneğini aldıktan sonra Özcan'ın hazırladığı özel bir yazılım analizi gerçekleştiriyor ve örneğin sahibinin sağlık durumunu açıkça ortaya koyabiliyor.

http://www.chip.com.tr/konu/Turk-bilim-adamindan-devrim-yaratacak-bulus_10146.html
 

meçhul_yolcu

Profesör
iyi güzel bir gelişme cep telefonlarına yeni özellikler sağlığımız için pratik çözümler.
paylaşım için teşekkürler.:)
 

Junas

Doçent
Böyle haberleri duydukça gurur duyuyorum.Aslında beyinlerimizi iyi şeylere yöneltsek dünyayı dize getirir.
Ama nerdeee.
 

PRoMeTuS

Profesör
adam california ünisindeymiş... Bu beyin göçü nemzan engellenebilecek yaf :( ama başarısında dolayı kutlarım :)
 

googlog

Profesör
Tüm dünya bu icadı konuşuyorKaliforniya Üniversitesi’nde görevli 31 yaşındaki Prof. Dr. Aydoğan Özcan’ın buluşuyla cep telefonuna takılan 10 dolarlık bir mekanizma, tahlili yapıp sonucu hastaneye mesajla yolluyor.

Genç yaşına rağmen ABD’nin en çok tanınan bilimadamlarından biri olan ve Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Aydoğan Özcan (31), tıpta devrim yaratacak bir icada imza attı. Vatan'ın haberine göre Özcan’ın ekibiyle birlikte geliştirdiği cihaz, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliler yapan bir mikroskoba çeviriyor. Böylece her yere taşınması mümkün olmayan, pahalı aletlerle, uzun sürede yapılan kan testleri yerine hastalıklar herhangi bir yerde, kısa sürede ve ucuz bir şekilde teşhis edilebiliyor. Sistem, cep telefonunun kamerası üzerine takılan özel bir aparatla çalışıyor. Filtre edilen bir ışık kaynağı bulunan bu aparat, telefonun kamerası üzerine yerleştirilen kan örneğinde yer alan yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda ve birkaç saniye içinde görüntülenmesini sağlıyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım da hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem. tüberküloz, anemi ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebiliyor. Bu sonuçlar istenilen sağlık kurumuna da mesaj olarak gönderilebiliyor. Bu cihazın özellikle Afrika gibi laboratuvarların az ancak cep telefonu kullanımının yoğun olduğu bölgelerdeki hastalıklara karşı etkili olacağı belirtiliyor. İcadıyla dün ABD’nin en saygın gazetesi New York Times’a da konu olan Özcan cihazın satışı için Microskia adlı bir şirket kurdu. Cihazın fiyatı ise sadece 10 dolar.Kaynak

Çok büyük bir icad olduğunu düşünüyorum gerçekten.İstediğiniz yerde kan testi yapabileceksiniz.Ve hastalıklarınızı öğrenebilceksiniz.Ve bunun için sadece 10 dolar ödeyeceksiniz.Tebrik ederim bu bilim adamını.:thumbup:
Ben böyle birşey yapsam amma sevap kazanırım :)
Harekete geçmek lazım.Hayat kısa :)
 

braveheart.fb

Profesör
Cep telefonu normal kullanımın dışına çıkarak bu tür şeyler için kullanılması gerekir. Zaten cep telefonu “teknolojiye doymuş” durumda: kamera, internet, her türlü müzik çalar vb…

Bu yüzden ileride cep telefonunu kişinin "alo" demesinin dışında, daha çok kullanacağı alanlar keşfetmek daha mantıklı. Bunun temeli, hem de en güzel temelini atan bir Türk bilim adamı olması gayet güzel...
 

SoftProf

Asistan
iyiki yurtdışında yapmış bu çalışmayı, yoksa kimse umursamazdı bu bilimadamını, umursasalarda kesin uçağını düşürürlerdi.
 

maiwesiyah

Profesör
tebrik etmek lazım
ama aklımda bir soru var; niçin cep telefonu? yani cep telefonunun bataryasından falan mı faydalanıyor?
 

rohirrim

Profesör
Dikkat ettimde:) haber 2008 yıl 2010 sonudayız...:) hani nerede abi bu buluşşşş:D İşte yalan bir haber dahaaa...
 

garipyolcu63

Üyecik
yurt dışında olmaı ne kadar kotu bı sey ama burda kalkmaya yapsa kımse umursamazdı bıle abd ısı bılıyo butun bılım adamlarını topluyo sonra ne ısterse yapıyo burda bı ıcad buldumu hemen hapse yada dısarı toslanıyo
 

sdelta

Profesör
Mükemmel birşey gerçekten, cep telefonunda olmasa da olur elde taşınacak ufak birşey olsa ve bu denli bir test yapabilse gerçekten mükemmel. Tebrik ediyorum. Umarım doğru sonuç verme olasılığı çok fazladır.
 
Üst