Turan çömez -akp li mehmet şimşek CIA in yeminli tercümanı

Bu konuyu okuyanlar

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Turhan Çömez, eski partisi AKP’yi yerin dibine soktu. Ekonomiden Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek’in CIA’nın yeminli tercümanlığını yaptığını açıklayan Çömez, “İngilizler ve Yunanlar Kurtuluş Savaşı’nda silahla yapamadıklarını şimdi çiftçiyi borçlandırıp, 65 bin dönüm araziyi ipotek ederek yapıyor” dedi.

Kupürden demokratlar!..
Kapatılma iddianamesinin gazete kupürlerinden ibaret olduğunu ileri sürerek yargıya saldıran AKP, Çömez’i partiden ’kupür’den sebeplerle ihraç etmiş

Haber : Macit SOYDAN
Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez’in partiden ihraç edilmesi, AKP’nin çifte standartlı yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. Çömez partiden, gazete kupürleri delil gösterilerek uzaklaştırılmış. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı partinin kapatılmasını talep eden iddianamenin gazete kupürlerinden ibaret olduğunu ileri sürerek yargıya saldıran AKP’nin bu çelişkisini Turhan Çömez, gazetedeki köşesine taşıdı.

Erdoğan demokrat mı?
Çömez, Meydan gazetesindeki köşesinde, “Erdoğan gerçekten demokrat mı? Demokrasinin yıldızı olmayı hak ediyor mu?” diye sordu. Çömez AKP’den ihraç edilirken yaşadığı olayı, şöyle anlattı: “Geçtiğimiz günlerde AKP’nin Merkez Disiplin Kurulu’ndan bir yazı aldım. Yazının arkasına gazete kupürleri iliştirilmiş ve bunlarla ilgili savunma yapmam isteniyor. Partiden kesin olarak ihraç edilmem istemiyle hazırlanmış bu yazıya şaşırmadım desem yalan olur.”

Çok büyük çelişki
Gazete kupürleri ile ihraç edildiğini dün yaptığı açıklama ile de doğrulayan AKP eski Balıkesir Milletvekili Turan Çömez, AKP yönetiminin böyle bir yöntemle partiden eski bir milletvekilini ihraç etmesini doğru bulmadığını söyledi. Çömez, “Kapatma iddianamesi gazete kupürlerinden ibaret diyerek, yargıyı eleştiriyorlar. Ardından beni gazete kupürleri ile ihraç ediyorlar. İki konu arasındaki ilişkiye baktığımızda çok büyük bir çelişkinin olduğunu görüyoruz. Böyle olmaması gerekirdi” diye konuştu.

Turhan Çömez’den bombalar
AKP’den ihraç edilen Çömez, hazırlanan iddianamede güçlü deliller olduğunu belirterek, “Türkiye böyle süreçlerden yara almadan çıkmalı” dedi

AKP Merkez Disiplin Kurulu’nun partiden ihraç ettiği Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez, Türk Ocakları Uşak Şubesi’nin davetlisi olarak katıldığı panelde konuşma yaptı. Hürriyet’in haberine göre, konuşmasında AKP’nin kapatılma davasından büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Çömez, “Ben bu davanın açılmasından büyük üzüntü duyuyorum. Çünkü bunun mağduriyetini oynayacak siyasi aktörler bundan zarar görmeyecek. Bırakın kim suçluysa halka hesap versin. Bu millet neyin doğru neyin yanlış olduğu görsün. Siyasi partiler sandıkta hesap vermeli. Ancak Türkiye bu davayla karşı karşıya. Sayın Başsavcı’nın güçlü delilleri var. Türkiye böyle süreçlerden yara almadan çıkmalı. Türkiye Amerika ve AB’nin talimatlarıyla hareket etmemeli” dedi.

Çete süsü vermiş uzantılar
İki kilo baklava çalan çocukları içeri atanların kravatlı çetelere müdahale etmeleri gerektiğini ifade eden Çömez, “Devlet içerisine nüfus eden çetelerin varlığı yıllardır biliniyor. Çeteleri anlamak için geçmişe bakmak yeterli. NATO’nun planladığı oyunlara bakmak lazım. Sağcıları öldüren silahlarla solcuları öldüren silahların aynı olduğunu bilmeli bu halk. Kanlı 1 Mayıs eylemlerinde silahları kimlerin doğrulttuğunu, Maraş olaylarında toplumu çatıştıran otoriteyi bilmeli. Bir de kendine çete süsü vermiş uzantılar var. Devlet otoritesini yitirdiğinde yerine güç odakları çıkar” diye konuştu.

Bakan Şimşek, CIA’nın yeminli tercümanıydı
Turhan Çömez, Ekonomiden Sorumlu İngiliz vatandaşı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in CIA’nın yeminli tercümanlığını yaptığını ifade etti. Türkiye’nin en zengin krom rezervlerinin Hakkari’de olduğuna dikkat çeken Çömez, “Dünyanın en zengin çimento ham maddesi Gabar Dağı’nda, dünyanın en zengin altın rezervleri Van’ın Artos Dağı’nda. Kimsenin bundan haberi yok. Avustralyalı firmalar gelmiş taş çekiyoruz diye ülkeyi sömürüyor. Yıllarca İngiliz Tuzu diye bor madenleri kaçırıldı. Ben beni Ankara’ya gönderen iradeye yani halka ihanet etmedim. İngilizler ve Yunanlar Kurtuluş Savaşı’nda silahla yapamadıklarını şimdi Edirne’de çiftçiyi kendi bankalarına borçlandırarak 65 bin dönüm araziyi ipotek ederek yapıyor. Çünkü Türkiye tarımda girdi maliyeti en yüksek ülke haline geldi. Çiftçi artık arazisini satıyor. Türkiye’ye bu yıl Çin’den 40 milyon çift ayakkabı girdi. Peki bizim ayakkabı firmalarımız ne olacak. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CIA’nın yeminli tercümanlığını yapmıştır. Bütün bunlar Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir sonucudur. Büyük Ortadoğu Projesi Sevr’in devamıdır. Bu proje Kürt devleti kurdurmak için hazırlanmıştır” diye konuştu.

Ergenekon diye oyun sahneleniyor
Turhan Çömez, bugün gelinen noktada 8-10 aydır devam eden bir tiyatro oynandığını bunun içinde Türkiye’nin de olduğunu öne sürdü. Çömez şunları söyledi: “Ergenekon diye bir oyun sahneleniyor. Sekiz aydır iddianamesi hazırlanmamış bir dava. 84 yaşında devletin iki koruma verdiği adam gözaltına alınıyor, ertesi gün pardon deyip bırakılıyor. Birilerini gözaltına alarak gözdağımı verilmek isteniyor. Bu ülkede temiz eller operasyonu yapacaklar, ellerini yüzüne sürüp aynaya bakma cesareti olanlardır. ’Üç çocuk yapın’demekle olmuyor. Benim üçüncü çocuğum İngiltere’den burs alabilecek mi, gemi alabilecek mi bunları söylemek lazım millete. Başbakan ilk bakanlar kurulu toplantısında, sayın bakanlara ’Birinizin yolsuzluğa bulaştığınızı görürsem sizi Kızılay Meydanı’nda sallandırırım’deseydi bugün Maliye Bakanı Unakıtan ortada bu edasıyla dolaşamazdı.”

YARGIYA BÖYLE SALDIRDILAR

Deliller gazete kupürleri
TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, partisi hakkında hazırlanan iddianamenin, hukukun değil, kin ve garezin ürünü olduğunu savunmuştu. 15 Mart’ta AKP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arınç, “Delil toplar, delili sadece sanık görünen kişi veya kurumların aleyhinde değil, lehinde olanları da toplar. Sayın Başsavcının delilleri sadece gazete kupürleridir. Doğruluğu şüphelidir” diye konuşmuştu.

Avuçlarını yalayacaklar
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kapatma davası ile ilgili olarak, “Ben bu davayı ön yargılara, vehimlere dayalı bir dava olarak değerlendiriyorum. Bıyık altından gülüp avuç ovuşturanlara şunu söylemek istiyorum, avuçlarını yalayacaklar” yorumunda bulunmuştu. Şahin, 17 Mart’ta yaptığı değerlendirmede, şunları söylemişti: “Çoğu gazete haberlerine dayanan birtakım belgeler, konuşmalar ve beyanlardır.”

Hedef millet iradesidir
Kapatma davasına karşı AKP’den yapılan açıklama, yargıyı hedef almıştı. AKP’den yapılan yazılı açıklamayı okuyan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat şunları kaydetmişti: “Büyük bir ayıpla karşı karşıyayız. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı kapatma başvurusunun hedefi AKP değil Türk demokrasisi ve millet iradesidir.”

Davayı ciddiye almayın
40 yıllık CHP’li, yeni AKP’li Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, partisine açılan kapatma davasının ciddiye alınmamasın istemişti. Günay, “Kapatma davasını beklemiyorduk. Bu yapılanı çok üzüntüyle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı bir haksızlık olarak niteliyorum. Katiyen bunu ciddiye almayın. İddianameler her zaman yazılır, kararı yargı verir. Türkiye bununla hesaplaşacaktır, meraklanmayın” diye konuşmuştu.

Araf suresiyle cevapladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatma davasının ardından yargıyı hedef almıştı. Siirt’te konuşan Erdoğan, kapatma davasının AKP’ye yönelik değil milli iradeye yönelik atılmış bir adım olduğunu savunmuştu. Erdoğan, yargıya yönelik eleştirilerini Batman’da da Araf suresinden alıntı yaparak sürdürmüştü: “Bazı insanlar vardır kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır gerçekleri konuşamazlar.”

Ergenekon’da bilgi kirliliği rezalet
Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, “Ergenekon soruşturmasında yaşanan bilgi kirliliğinin adı tek kelime ile rezalettir” dedi. Basın Konseyi’nde gazetecilerin karşısına çıkan Ekşi, Türkiye’nin daha önce eşi görülmediği ileri sürülebilecek kadar yoğun bir bilgi kirliliği dönemi yaşadığını söyledi. Ekşi, “Gerçek sorumlu, soruşturmanın gizliliğinin gereğini yerine getirmesi gerekirken aksini yapan, kamuoyunu yetkilendirilmiş kişiler eliyle ve kuralları, yaptırımları belli bir düzen içinde bilgilendirmesi gerekirken kendi yandaşı saydığı medya mensuplarına ve organlarına el altından haber sızdıran kamu görevlileri ile onları yönlendiren yetkililerdir. Onları açıkça kınıyoruz” diye konuştu. Soruşturmanın gizliliğini ihlal etme ve yargıyı etkileme amaçlı uygulamaları cumhuriyet savcılarının görmezden geldiğini belirten Ekşi, harekete geçmeyen savcılarla ilgili “Bağışlanmaz bir meslek kusuru saydığımızı belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Ekşi söz konusu haberleri yapan medya organlarıyla ilgili işlem başlattıklarını belirtti.

AKP’nin tertibi
Bir gazetecinin “100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın’a yapılanları siyasi iktidarın tertibi olarak nitelendirdiniz. Ergenekon soruşturmasını da AKP’nin tertibi olarak mı yorumluyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Ekşi, “Ergenekon ile ilgili olarak bizzat sayın Başbakan, hatırladığım kadarıyla grup konuşmasında, ’Yargıyla yakın işbirliği içinde gidiyoruz ve bunu sonuna kadar götüreceğiz’dedi. Siz eğer böyle derseniz, kendinizin bu olayın tarafı olduğunuzu ilan etmiş olursunuz. O nedenle söz bize ait değil. Tespitimiz, sayın Başbakan’ın sözlerine dayalı bir tespittir” dedi. “Ergenekon soruşturması dönemi bilgi kirliliğinin yaşandığı en kirli dönem diyebiliyor musunuz?” sorusuna Ekşi, “Hayır. Biz benzeri pek çok olaya kendi meslek yaşantımız içinde tanık olduk. Hangisi daha fazladır bunu ölçecek bir terazi yok. Bütün bunların kirli bir uygulama olduğunu, kamuoyunu aldatan, bazı insanları suçlayan, bazı suçluları da koruyan bir uygulamanın söz konusu olduğunu söylüyoruz” şeklinde karşılık verdi.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=6406

fidayda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dinsizin hakkından imansız gelir
Anlayana

ETerNiTYy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekonomiden Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek in ingiliz vatandaşı olduğuna dair bir söylenti vardı, gerçekten böyle ise durum gayet vahimdir. İslamiyette verilen sözlerin yerine getirilmemesi hoş karşılanmaz. Böyle bir olgu ile ingiliz çıkarları için kraliçeye bağlılık yemini eden bir insan olarak içinden çıkılmaz bir duruma girersiniz. yazık..

fidayda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ETerNiTYy dedi ki:
Ekonomiden Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek in ingiliz vatandaşı olduğuna dair bir söylenti vardı, gerçekten böyle ise durum gayet vahimdir. İslamiyette verilen sözlerin yerine getirilmemesi hoş karşılanmaz. Böyle bir olgu ile ingiliz çıkarları için kraliçeye bağlılık yemini eden bir insan olarak içinden çıkılmaz bir duruma girersiniz. yazık..
se sa ile konuşmaya gerek yok
adam Türk değil başka herşey ama suç ondamı onu başa geçiren de mi....