TÜBİTAK 32 bankayı hackledi!

Caqatayy

Asistan

TÜBİTAK Müdür Yardımcısı Vekili Dr. Hayrettin Bahşi, BDDK'nın talebi üzerine 2011'de 32 bankanın bilgi sistemine "hacker" gibi sızma testi yaptıklarını söyledi. Bahşi, amaçlarının finansal sistemlerin güvenirliğini "hacker"ların bakış açısıyla test etmek olduğunu belirtti.


Meclis İnternet Araştırma Komisyonu, internetin gençler, çocuklar ve aile üzerindeki etkilerini TÜBİTAK Enstitü Müdür Yardımcısı Vekili Dr. Hayrettin Bahşi'den dinledi. Komisyona siber güvenlik ve siber saldırı konusunda bilgi veren Bahşi, TÜBİTAK'ın yaptığı çalışmaları anlatırken ilginç bilgiler aktardı. Komisyonda sunum yapan Bahşi, TÜBİTAK'ta "Ulusal Bilgisayar Olaylarına Müdahale" ekibi adıyla uzman bir kadronun istihdam edildiğini söyledi. Bilişim sistem güvenliği denetlemeleri ve sızma testleri yaptıklarını ifade eden Bahşi, sistemlerin "hacker" bakış açısıyla test edildiğini bildirdi.

"32 BANKANIN BİLGİ SİSTEMİNE SIZDIK"
Bahşi, denetim ve sızma testleri kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) talebi üzerine 2011'de 32 bankanın bilgi sistemine "hacker" tekniklerini kullanarak sızma testi yaptıklarını bildirdi. Bahşi sadece finans değil sağlık, ulaştırmada da güvenliğin önemine işaret ederek bu alanlarda sızma testleri yapılması gerektiğini belirtti. Bahşi, siber güvenlikteki en zayıf halkanın kullanıcılar olduğunu belirtirken, "Hackerlar en çok kullanıcıları hedef alıyor. Birçok kullanıcıya fishing (balık tutma) yöntemiyle virüs gönderiyor. Bu virüse 5 kişi takılsa bile hacker amacına ulaşmış oluyor" dedi. TÜBİTAK yöneticisi, BTK ile birlikte 2011'de yapılan siber güvenlik tatbikatını hatırlatarak kurumların ne kadar hızlı tedbir aldıklarının görüldüğünü ifade etti. Bahşi, 2013'te de benzer tatbikatların yapılacağını bildirdi.
E-DEVLET'İN 12 MİLYON 700 BİN KULLANICISI VAR
TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay, e-devlet'in 39 kurum ile entegrasyonu ve 12 milyon 700 binin üzerinde kullanıcısı olduğunu ifade etti. Oktay, e-devlet'te en sık başvurulan kurumları ise "Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri (Günlük Hava Tahmini), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı(Öğrenci Bilgi Sistemi)" olarak sıraladı.


kaynak
 

seckyn

Profesör
Kayıt filan varmı nerden bilecez sahte olup olmadığını :mrgreen: Keşke isimlerinide verselerdi :D
 

intricate

Profesör
Peki bürokratik mantık ile bakarsak bu girişimin bir test değil de bir "teşebbüs" kabul edilip bu kuruma soruşturma bile açılabilir. :)
 
Üst