TTNET İnternet (WAN) Durumu

Bu konuyu okuyanlar

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hız sorunu nedeni ile TTNET müşteri hizmetlerini aradım, bayan test etti filan derken en son değerlerim aşağıda resimlerde gördüğünüz gibi.

Hız testi 3.5mbps ama 150mb lık bir download yaptım, birkaç dakika sonra 4.0mbps'i gördü hız. İlk resimdeki 4096 olan hızı sonuna kadar görüyor demek oluyor bu.
Yani santraldan gelen hızı sonuna kadar kullanabiliyor ancak santralda bir sınırlama var sanırım. Çünkü test yapılırken, modemden bu sayfayı sürekli güncelledim ve 4096 yazan yer 6000-7000'leri gördü ama testte en son 4096'ya sabitlediler.

Hızım hala düşük dedim, bayan santral bu hıza kadar destekliyor dedi.
Aynı apartmandaki komşumdada aynı paket (8mbps) var o 6.5mbps hızı geçiyor dedim, onun santrali farklı olabilir diyor. :huh:

Konuyu esas açma amacım ise modem arayüzünde (ilk resimde görüldüğü gibi) hat zayıflaması, güç, hız vs.. Bu değerler sizlerde ne durumda bunu merak ediyorum...

Buyrun paylaşalım...

TTNET paketim 8Mbps ye kadar...

WAN.png
HIZ.PNG

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Birde merak ettiğim Antalya'da METRO NET ten hizmet alan var mı?

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Gürültü seviyen çok yüksek aynı santralde iki farklı kullanıcı arasında ciddi farka sebep olabilir. Santralinin T11 olup olmadığını öğren, T11 ise VDSL2 için kullanılan, Türk Telekom'un ücretsiz taahhütsüz (abonelik iptalinde geri teslim ediyorsun) modemini iste. Değilse senin kablolarda sıkıntı var. Ben binanın girişinde daireye giren ve daireye dağıtımın yapıldığı odadaki duvardaki o yuvarlak kutuyu açtım, kullanmadığım tüm odalarınkisini söktüm, bu bile 0.5 mbit arttırdı. Bina girişine kadar olan kabloyu da test ettirip düzelttirirsen sorun telekoma kalıyor.

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gürültü seviyen çok yüksek aynı santralde iki farklı kullanıcı arasında ciddi farka sebep olabilir. Santralinin T11 olup olmadığını öğren, T11 ise VDSL2 için kullanılan, Türk Telekom'un ücretsiz taahhütsüz (abonelik iptalinde geri teslim ediyorsun) modemini iste. Değilse senin kablolarda sıkıntı var. Ben binanın girişinde daireye giren ve daireye dağıtımın yapıldığı odadaki duvardaki o yuvarlak kutuyu açtım, kullanmadığım tüm odalarınkisini söktüm, bu bile 0.5 mbit arttırdı. Bina girişine kadar olan kabloyu da test ettirip düzelttirirsen sorun telekoma kalıyor.
TTNET'ten aldığım paket 8Mbps ancak santralden bana verdikleri hız 4Mbps ve download yaparken 4Mbps hızın tamamını kullanabiliyorum ki zaten. Yani santraldan 8Mbps verseler 8'inde kullanacak hat ancak verilmiyor.

gvm4k.png
TTnetle hersey mümkün :)
gvm4k.png
TTnetle hersey mümkün :)
Bu sayfa değil hocam, desibel cinsinden dB birimi yazan 'Hat zayıflaması', 'Güç' vs o değerleri merak ediyorum ben.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
TTNET'ten aldığım paket 8Mbps ancak santralden bana verdikleri hız 4Mbps ve download yaparken 4Mbps hızın tamamını kullanabiliyorum ki zaten. Yani santraldan 8Mbps verseler 8'inde kullanacak hat ancak verilmiyor.

TTNet'i ara, de ki santral ayarında sıkıntı var, modem başındayım, 8 mbit hız ayarının yapılarak denenmesini istiyorum de. Onlar 8 mbite alacaklar, bağlantı olmadığı sürece santral ayarlarda hızı otomatik olarak yarıya düşüre düşüre kablona hatta uygun hıza getirecek. 2-4 mbit çıkarsa müşteri hizmetlerindeki elemanı sıkıştırma, de ki "telekoma çağrı açın, apartman girişindeki kutudan hız testimi yapsınlar, kontrol etsinler" bir yandan da kendi bina içini kablonu kontrol ettir ki ekipler suçu sana ve bina içi tesisata atmasınlar..

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
TTNet'i ara, de ki santral ayarında sıkıntı var, modem başındayım, 8 mbit hız ayarının yapılarak denenmesini istiyorum de. Onlar 8 mbite alacaklar, bağlantı olmadığı sürece santral ayarlarda hızı otomatik olarak yarıya düşüre düşüre kablona hatta uygun hıza getirecek. 2-4 mbit çıkarsa müşteri hizmetlerindeki elemanı sıkıştırma, de ki "telekoma çağrı açın, apartman girişindeki kutudan hız testimi yapsınlar, kontrol etsinler" bir yandan da kendi bina içini kablonu kontrol ettir ki ekipler suçu sana ve bina içi tesisata atmasınlar..

SNR Sınırı (dB): yani 'Sinyal Gürültü Oranı' 11-20dB arası iyi bağlantı olarak geçiyor, 20dB üzeri mükemmel.
Hat Zayıflaması (dB): 40-50dB arası iyi, 30-40dB arası mükemmel olarak geçiyor.

Yani benim hat değerlerim 8Mbps için gayet yeterli, ben farkındayım da müşteri hizmetlerini aradığımda önce 2mbps ile test etti, sonra 6mbps ile sonra 4mbps ile test etti. En sonda 4 de sabitledi. Sürekli kontrol ettim 8mbps hiç denemedi. Kablolarda hiç sorun yok, ekleme, bantlama falan da yok. Daire girişindeki buattan da diğer tüm odalara giden tlf kablolarını iptal edersem hat zayıflamasıda 40'ın altına düştümü 10mbps'yi bile kaldırır bu değerler.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Benim yüklleme 35 indirme 42, gürültüler de yükleme 6,indirme 13 desibel. Gerçi santral bizim binanın altında, o yüzden bu kadar yüksek. Ama senin indirme gürültün 48 db.. Kim iyi der bilmem ama bana göre kötü. Bu arada twisted pair kablo kullanmak çok çok iyi oluyor, bilgine sunayım..

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim yüklleme 35 indirme 42, gürültüler de yükleme 6,indirme 13 desibel. Gerçi santral bizim binanın altında, o yüzden bu kadar yüksek. Ama senin indirme gürültün 48 db.. Kim iyi der bilmem ama bana göre kötü. Bu arada twisted pair kablo kullanmak çok çok iyi oluyor, bilgine sunayım..
Kataloglarda böyle geçmiyormu hocam, hat zayıflaması: 30-40 arası çok iyi, 40-50dB arası iyi 50dB den yukarısı kötü... Bu gürültü her 1Mbps de 1dB düşmesi gerekmiyormu? Mesela şu an hızımı 6Mbps sabitlediler gürültü 11.1'e düştü...

WAN2.png

Mesela Güç 19.6dB
Her 1Mbps'de 1dB düşüyor diye biliyorum.
Yani 8Mbps de 8dB düşer ve 11.6dB olması gerekir ki bu da zaten iyi bir bağlantı için sınır gürültü oranı.
Gürültü oranı 11'in altı kötüye doğru gidiyor :)

Ama görüldüğü gibi güç 19.6 ve hız 6mbps iken 11'e düşmüş, bu da teorinin uygulamaya uymadığını gösteriyor.
Normalde zayıflama doğrusal gibi görünüyor ama lineer olarak düşüş gösteriyor.

Hat zayıflamasını 40dB2in altına düşürmek şart

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
" Bu gürültü her 1Mbps de 1dB düşmesi gerekmiyormu?" Böyle bir yaklaşım doğru değil.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Desibel Biraz karışık ama ilk iki cümle ile formüllere bakarak kaba saba anlamaya çalışabilirsin, mühendis olup da bu desibel olayını anlamayan çok insan vardır.

Aslında bu Airties'ın arayüzündeki kelimeler yanlış seçilmiş, 48,5 galiba sinyal seviyen.

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ekranalntsuf.jpg

Hız 600 Kb/s'lerde

İşte görmek istediğim buydu.

SNR Sınırı (dB): ve Güç (dB) değerleri benim ilk resimdeki değerlere yakın.
Demek ki benim Hat Zayıflamasınıda 40dB'in altına düşürebilirsem olacak bu iş :)

Hocam bu arada senin paket ne bilmiyorum ama 8Mbps hızı yani downloadda 800kb/s görebilirsin. tabi müşteri hizmetlerini arayıp
ADSL Hızı(Kb/s): 8000 lere yani 8Mbps ye yükseltmelerini iste, Hat değerlerin çok iyi...

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Benim şimdilik TTNet'in 6.5 mbit sorunu haricinde sıkıntım yok. Fırsat bulursam Superonline Fiber'e geçeceğim. O zamana kadar bağlantım kopmasın 6 mbit in altına inmesin yeter.

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
" Bu gürültü her 1Mbps de 1dB düşmesi gerekmiyormu?" Böyle bir yaklaşım doğru değil. http://tr.wikipedia.org/wiki/Desibel Biraz karışık ama ilk iki cümle ile formüllere bakarak kaba saba anlamaya çalışabilirsin, mühendis olup da bu desibel olayını anlamayan çok insan vardır. Aslında bu Airties'ın arayüzündeki kelimeler yanlış seçilmiş, 48,5 galiba sinyal seviyen.
Hocam modemde görünen güç birimide zaten dB, watt olsa çevirirdik te dB olarak gösteriyor zaten modem. Aynı güç ve gürültü oranına sahip hat için aynı hızı okumamız lazım ama hat zayıflaması farklı ise herşey değişiyor. Hız, güç, gürültü arasındaki bağlantıyı merak ediyordum. Teorik olarak zaten biraz bilgim vardı ama uygulamada nasıl görmek istemiştim, onuda [MENTION=309727]Son Miralay[/MENTION] ın gönderdiği resimle görmüş oldum :)

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yıl olmuş 2013 ama oturduğum bölgede adsl tamamen kesilmiş durumda şuan 3g kullanıyorum ben çok üzülüyorum Türkiye için asla kaliteli bir internet alt yapısı olamayacak galiba.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
http://en.wikipedia.org/wiki/Signal-to-noise_ratio

8e7f17468834710c835579e252528515.png

Sinyal oranının logaritması SNR'ı veriyor, bu da güç farkına eşit. Doğrudan hızını şu kadar etkiler diyemezsin. Hızını aynı zamanda band genişliği de etkiler. dB senin modem ile santral arasındaki bağlantının 1 mi, 2 mi 4 mü ya da 8 mbit mi olduğunu belirler. Hat zayıflaması yüzünden hızın ilk başta 4000 lerdeydi (santral ayarı bir ara yaptığı gürültü hesaplamasına göre yapmış sonra da ayarını düzeltmişler.) Modem arayüzünde 6000 iken 2000 alırsan bu sefer de mahallenin ya da santralin band genişliğinden. Yani doğrudan etki yok..

Ɲevermore

Müdavim
Reaksiyon puanı
249
İşte görmek istediğim buydu.

SNR Sınırı (dB): ve Güç (dB) değerleri benim ilk resimdeki değerlere yakın.
Demek ki benim Hat Zayıflamasınıda 40dB'in altına düşürebilirsem olacak bu iş :)

Hocam bu arada senin paket ne bilmiyorum ama 8Mbps hızı yani downloadda 800kb/s görebilirsin. tabi müşteri hizmetlerini arayıp
ADSL Hızı(Kb/s): 8000 lere yani 8Mbps ye yükseltmelerini iste, Hat değerlerin çok iyi...

Tam 8 Mbps değil o yüzden aramıyorum 8 Mbps'e kadar Net Limitsiz Plus sürekli kopmalar yaşıyordum aradım hizmetli sağolsun biraz düzelme oldu hattı iyileştirdiler..

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Aynı sorunu bende yaşadım. Daha önce aldığım 8mbit 3-4 mbite düştü. Birde demesinlermi santral bunu destekliyor diye. 1 yıldır benim 8mbiti kim destekliyordu :S Ayrıca komşum 8mbit alabılıyordu. Neyse Telekomda mühendis ark vardı. Futbolcu sanatçı vs vip müşterilerle doğrudan ilgilenen zaman zaman sahaya çıkan biri. Kontrol ettirdim. Teknik ifadesini bilmem ama ikimizinde hattı aynı cihaza bağlıymış. Cihaz farklı değil dedi. Gerçektende sorun kablolamadan çıktı. Alakasız şekilde en ufak sorun gözükmeyen bakır kablolarda problem vardı. Kablo mühim yanı :D

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
http://en.wikipedia.org/wiki/Signal-to-noise_ratio

8e7f17468834710c835579e252528515.png

Sinyal oranının logaritması SNR'ı veriyor, bu da güç farkına eşit. Doğrudan hızını şu kadar etkiler diyemezsin. Hızını aynı zamanda band genişliği de etkiler. dB senin modem ile santral arasındaki bağlantının 1 mi, 2 mi 4 mü ya da 8 mbit mi olduğunu belirler. Hat zayıflaması yüzünden hızın ilk başta 4000 lerdeydi (santral ayarı bir ara yaptığı gürültü hesaplamasına göre yapmış sonra da ayarını düzeltmişler.) Modem arayüzünde 6000 iken 2000 alırsan bu sefer de mahallenin ya da santralin band genişliğinden. Yani doğrudan etki yok..

Hocam bende buna göre yapıyorum zaten.

P signal (dB) modeme gelen güç: 19.6
P noise (dB) her Mbps için ne kadar zayıfladığı (ben tahmini her 1Mbps için ~ 1dB diye biliyorum)

SNR (dB) gürültü oranı 6dB ve daha altında sürekli kopat hat. Stabil bağlantı için 10-11 dB sınır diye biliyorum.

Modeme gelen güç yani P signal: 19.6 dB
Bu değerden Stabil bağlantı için gereken 11dB sınırını çıkarırsak bu hat için ulaşılabilir stabil bağlantı hızını buluruz.

19.6 - 11 = 8.6dB (Her 1Mbps için 1dB zayıflama varsayarsak) = 8.6Mbps hız demek oluyor. Ama tutmuyor işte lineer değil değişim. Logaritmik.

Burda önemli olan her 1 Mbps de güç ne kadar düşüyor...

Neyse hocam TTNET uğraşsın biz neden kafa yoruyoz :)

Şimdi denedim 6Mbps de bu hat değerleriyle gayet stabil download yapıyor. No problem :D
SPD.png

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorunu bende yaşadım. Daha önce aldığım 8mbit 3-4 mbite düştü. Birde demesinlermi santral bunu destekliyor diye. 1 yıldır benim 8mbiti kim destekliyordu :S Ayrıca komşum 8mbit alabılıyordu. Neyse Telekomda mühendis ark vardı. Futbolcu sanatçı vs vip müşterilerle doğrudan ilgilenen zaman zaman sahaya çıkan biri. Kontrol ettirdim. Teknik ifadesini bilmem ama ikimizinde hattı aynı cihaza bağlıymış. Cihaz farklı değil dedi. Gerçektende sorun kablolamadan çıktı. Alakasız şekilde en ufak sorun gözükmeyen bakır kablolarda problem vardı. Kablo mühim yanı :D
Hocam kabloda sorun olsa santral 4mbps verdiğinde 400kb/s, santral 6mbps hız verdiğinde 600kb/s hızla download yapmaz, daha düşük olur download hızı. Kabloların Hat zayıflamasına etkisi çok. Mesela ben 1Mbps için 1dB zayıflama diyorum ya, bu Hat zayıflamasının hangi değeri için geçerli mesela bilmiyoruz. Muhtemelen 30dB için 1Mbps - 1dB.. 48dB hat zayıflaması için bu değer 1.4 gibi görünüyor. vs vs... Sonuç itibari ile yukardaki denklem bu hesaplamayı yapmak için yetersiz. Gerçek denklemde en az 4-5 değişken olması gerekiyor, hatta elektronik devrelerdeki verim filanda hesaba girer, modem kalitesi, santraldaik cihaz kalitesi vs derken uzar gider.. :D Bizim hesaplar ~ değerler..

savliusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende o değerler yok nerden bakıyorz acaba modemim Lİnksys Cisco WAG320N
Dual-Band Wireless-N ADSL2+ Modem Router with Gigabit