TSK’da Din İşleri Subaylığı geri dönüyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
İslâm barış dinidir. Hz. Âdem'den beri gönderilen tüm peygamberler barışı tavsiye etmiş, tüm ilahi dinler özünde barışı emretmiştir. İslâm kelimesi, Arapça S-L-M kökünden türemiş olup, barış anlamını ifade etmektedir. Bu yüce dine inanan kimselere MÜSLÜMAN denilmiştir.

İslam Dini uhdesinde, bünyesinde yaşayan farklı her insanın inanç özgürlüğü, fikir ve düşünce özgürlüğü hiç olmadığı kadar yüksek olmuştur.
Eğer bu şey zorunlu olacaksa o özgürlük kısılıyor demektir. Bu İslam ile ilgili değil, Türkiye ile ilgilidir. Yukarıda yazdığın yazı bağımsız.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eğer bu şey zorunlu olacaksa o özgürlük kısılıyor demektir. Bu İslam ile ilgili değil, Türkiye ile ilgilidir. Yukarıda yazdığın yazı bağımsız.
O zaman Laiklik de zorunlu, o da özgürlükleri kısıtlıyor :)
Bu anlamda tezin biraz anlamsız oluyor, kendi kendisiyle çelişiyor...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Ne yapabilir mesele zorla özgürlük kısıtlayacak şekilde ?

Daha adamalrın görev tanımını bilmiyorsunuz çok ön yargılı bakıyorsunuz olaya. İçinde sırf DİN geçiyor diye karşı çıkmıyorsa bazıları bende bir şey bilmiyorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Laiklik hiçbir özgürlüğü kısıtlamaz aksine bütün inançların yerine gelmesini güvenli bir şekilde sağlar,yanlış biliyorsunuz.
İyice okuyunuz lütfen, bir önermeye karşılık bir düşünce geliştirme yolu denenmiştir.
İslam Dini zorunlu ise özgürlüğü kısıtlar gibi bir anlam içeren olumsuz düşüncelere kadar varan ifadelere karşı yazılmıştır.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
O zaman Laiklik de zorunlu, o da özgürlükleri kısıtlıyor :)
Bu anlamda tezin biraz anlamsız oluyor, kendi kendisiyle çelişiyor...
Türkiye sözde laik bir ülke. Laiklik isteyenin dinini istediği yaşaması ve din ile devlet işlerinin ayrılmasıdır.
Ben isteyen subayın almasına karşı değilim, zorunlu tutulmasına karşıyım. Kendini çelişen sensin.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Ne yapabilir mesele zorla özgürlük kısıtlayacak şekilde ?

Daha adamalrın görev tanımını bilmiyorsunuz çok ön yargılı bakıyorsunuz olaya. İçinde sırf DİN geçiyor diye karşı çıkmıyorsa bazıları bende bir şey bilmiyorum.
Ben o DİN kısmında sadece İslam'ın olacağını düşünüyorum. Burası Türkiye.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Hem yanlış biliyorsun hem de düşüncelerinle hep dini sevenleri incitecek cümleler kuruyorsun...
Seni önyargılardan kurtulmaya, kibirden uzaklaşmaya ve Bu Orduyu Yüzyıllardır kurup Yönetenlerin İslam Dini hakkındaki ifadelerini bulup okumaya davet ediyorum.
Müneccim olduğunuzu bilseydim size cevap vermezdim kusura bakmayın, her şeyi siz biliyorsunuz çünkü. Alkışlıyorum sizi ayakta ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Türkiye sözde laik bir ülke. Laiklik isteyenin dinini istediği yaşaması ve din ile devlet işlerinin ayrılmasıdır.
Ben isteyen subayın almasına karşı değilim, zorunlu tutulmasına karşıyım. Kendini çelişen sensin.
Askerlik de dahil İslam Dini hiç bir zaman inancı zorla dayatmaz kimseye, daha kanun, kural, yönetmelikleri belli değil hemen İSTEMEZÜK anlayışı ile taaruza geçiyorsun, ondan sonra ben yanlış biliyorum, öyle mi :D Gel de gülme...

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Askerlik de dahil İslam Dini hiç bir zaman inancı zorla dayatmaz kimseye, daha kanun, kural, yönetmelikleri belli değil hemen İSTEMEZÜK anlayışı ile taaruza geçiyorsun, ondan sonra ben yanlış biliyorum, öyle mi :D Gel de gülme...
Kendini tekrar ediyorsun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tartışmaya değmez.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Müneccim olduğunuzu bilseydim size cevap vermezdim kusura bakmayın, her şeyi siz biliyorsunuz çünkü. Alkışlıyorum sizi ayakta ?
Müneccimlikle alakalı bir ifadem varsa yazmış bulunun da bi zahmet biz de haksızız diyebilelim ve sizi alkışlayalım...

Müneccim: Yıldızların hâl ve hareketlerinden ahkâm çıkaran kimse, astrolog, falcı, astronomi ile uğraşan kimse anlamına gelmektedir.

Daha kullandığın kelimenin anlamını bilmiyorsun :D ?

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Müneccimlikle alakalı bir ifadem varsa yazmış bulunun da bi zahmet biz de haksızız diyebilelim ve sizi alkışlayalım...

Müneccim: Yıldızların hâl ve hareketlerinden ahkâm çıkaran kimse, astrolog, falcı, astronomi ile uğraşan kimse anlamına gelmektedir.

Daha kullandığın kelimenin anlamını bilmiyorsun :D ?
İnsanların ne demek istediğini anlayıp böyle şeylerle kendini savunman gerçekten acınası.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Konu siyasete döndü kapansın lütfen.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Benim fikrime göre bir ülkede hangi ülke olursa olsun. Özgür bırakılmalı insanlar inananlar olabilir inanmayanlar olabilir. Din sadece kişiye şahısa bağlıdır. Kişi dini görevlerini yapar veya yapmaz o sadece kişiyi bağlar. Ben kısa dönem askerlik yaptım kimse de kimseye karışmadı. Küçük mescit vardı isteyenler namazlarını kıldılar.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla din subayları büyü yapabiliyorlar. Onlar harp okullarında değil, Hogwarts'da eğitim görüyorlar. Diğer askerlerden ayrı olarak beddua skillerini perfect'liyorlar, cephede en arkadan düşman birliklerine beddua okuyorlar.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben kendimi bildim bileli kimseye zorla Müslüman ol demedim. Davet ettim. Çünkü sorumluluğumuzdur.

Bizler Müslüman olarak başkalarından da sorumluyuz. Kimseyi bir başına bırakamıyoruz işte.
Bu da İslam'ı sosyal bir din yapar.

Devletin, İslam anlayışına gerçekten karşıtım ama bu askerlik olayını sevdim. Çoğu insana annesi babası yeterli eğitimi veremiyor.

Bu eğitim din, temizlik ve ahlak. Belki komutanları güzel bir şeyler öğretebilir.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
@grbzz Yaptığın doğru değil. Biz müslümanların görevi İslam'ı tebliğ etmektir. Uyup uymamak size kalan bir tercihtir. Ek olarak, Osmanlı olmadığımız için gereksiz demişsin. O zaman cami ve Diyanet'te gereksiz. Devletin, şeriat yerine laiklik ile yönetilmesi, halkın dinini ve kültürünü yok sayılacağı anlamına gelmiyor. :)

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
@grbzz Yaptığın doğru değil. Biz müslümanların görevi İslam'ı tebliğ etmektir. Uyup uymamak size kalan bir tercihtir. Ek olarak, Osmanlı olmadığımız için gereksiz demişsin. O zaman cami ve Diyanet'te gereksiz. Şeriat yerine laiklik ile yönetilmesi, halkın dinini ve kültürünü yok sayılacağı anlamına gelmiyor. :)
Sen önce benim ne dediğimi iyice oku. Benim orada dediğim bazi tabirlerin artık geride kaldığı ve bunların Osmanlı'da kaldığı. Ne diyaneti ne camisi? Konu din mi yoksa yapılan bu uygulama mı? Sapla samanı karıştırma.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Sen önce benim ne dediğimi iyice oku. Benim orada dediğim bazi tabirlerin artık geride kaldığı ve bunların Osmanlı'da kaldığı. Ne diyaneti ne camisi? Konu din mi yoksa yapılan bu uygulama mı? Sapla samanı karıştırma.
Neden kaba cevap verdin?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Kabaca değil. Okuduğunu anlamadığın için. İnsanlar senin yorumunu görse benim din karşıtı olduğumu sanacak. Benim orada söylenen tek bir kelime için söylediğim çok açık.
Yo, kendi mesajlarından herkes senin din karşıtı olduğuna vardı. Benim mesajımdan değil.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yok o kısmı anladım ama neden gerek duyuluyor yani. Subaylar dini görevlerini bilmiyormuş mu da telkine ihtiyaç duyuyor? Gereksiz hamleler.
Subaylar Cuma namazı kıldırabiliyor mu? Hutbe vaaz verebiliyor mu? Dini fetva verebiliyor mu? Subaylara ilahiyat mı okutuluyor harp akademisinde. neyi anlamadın, anlamadım.

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
766
Ben kendimi bildim bileli kimseye zorla Müslüman ol demedim. Davet ettim. Çünkü sorumluluğumuzdur.

Bizler Müslüman olarak başkalarından da sorumluyuz. Kimseyi bir başına bırakamıyoruz işte.
Bu da İslam'ı sosyal bir din yapar.

Devletin, İslam anlayışına gerçekten karşıtım ama bu askerlik olayını sevdim. Çoğu insana annesi babası yeterli eğitimi veremiyor.

Bu eğitim din, temizlik ve ahlak. Belki komutanları güzel bir şeyler öğretebilir.
yav he he

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...