TSK’da Din İşleri Subaylığı geri dönüyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
TSK’da Din İşleri Subaylığı geri dönüyor

1607002548110.png

Türkiye'de 1967’de hukuken kaldırılan Din Subaylığı birimi, TSK bünyesinde yeniden kadro açılmasıyla tekrardan aktif hale geliyor.

Kıbrıs Harekatı’ndan bu yana ataması yapılmayan Din İşleri Subayı kadrosu tekrar hayata geçiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından verilen atama kararıyla yeniden hayata geçecek birim, Kuvvet komutanlıklarının tamamında yer alacak.

TSK tarafından en son Kıbrıs Barış Harekatı’nda kullanılan Din Subaylığı’nın tarifi, TSK’nın sayfasında Subay İhtisasları bilgilendirme bölümünde “Personelin, moral, sosyal refah ve mutluluğunun arzu edildiği seviyeye ulaşması için manevi telkinlerde bulunur. Din eğitimini, ibadet ve dinî törenleri idare eder. İbadethane ihtiyaçlarını ilgili makamlarla eş güdüm sağlamak suretiyle sağlar. Din işlerini sevk ve idare eder.” ifadeleriyle yapıldı.

BİRGÜN GAZETESİ RAHATSIZ OLDU
Haberi okuyucularına duyuran BirGün gazetesi ise bu durumdan rahatsızlığını dile getirdi.

Gazete haberi okuyucularına "Gericiler istedi, oldu: TSK’de ‘Din Subaylığı’ geri dönüyor!" şeklinde servis etti.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Yok o kısmı anladım ama neden gerek duyuluyor yani. Subaylar dini görevlerini bilmiyormuş mu? Gereksiz hamleler.
Günümüzde daha boy abdestini bilmeyip müslümanım diyen gençleri göz önüne alırsak ve asker ocağının peygamber ocağı veya kutsal ocak olarak adlandırılmasını düşünürsek dini yönden destek sağlayan subay ihtiyacı doğduysa alınabilir. Şu anlık ne tür etkileri olur kaç kişiden oluşur bu kadronun net belli değil. Bu yüzden sonucu görmeden birşeye gereksiz tanımını koymak ön yargı olabilir.

Reaksiyon puanı
170
Askerleri Din'i kullanarak gaza getiren bi kurum, günümüzdeki tüm komşuları kanlı-biçakli, iç durumu karışik bir türkiye için uygun görülmüş.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Günümüzde daha boy abdestini bilmeyip müslümanım diyen gençleri göz önüne alırsak ve asker ocağının peygamber ocağı veya kutsal ocak olarak adlandırılmasını düşünürsek dini yönden destek sağlayan subay ihtiyacı doğduysa alınabilir. Şu anlık ne tür etkileri olur kaç kişiden oluşur bu kadronun net belli değil. Bu yüzden sonucu görmeden birşeye gereksiz tanımını koymak ön yargı olabilir.
Ön yargı değil. Bir askere ek bir statü kazandırmak saçmalıktan başka bir şey değil. Osmanlı'da da değiliz neticede yok peygamber ordusu yok bilmeme ne sadece lafta kaldı artık bunlar. İnançlı olan var olmayan var ayrıca. Şahsen ateist bir asker olsam birinin bana din anlatmasına tahammül edemem.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ön yargı değil. Bir askere ek bir statü kazandırmak saçmalıktan başka bir şey değil. Osmanlı'da da değiliz neticede yok peygamber ordusu yok bilmeme ne sadece lafta kaldı artık bunlar. İnançlı olan var olmayan var ayrıca. Şahsen ateist bir asker olsam birinin bana din anlatmasına tahammül edemem.
İslam dininde zorlama yoktur, isteyene verilir dinle ilgili bilgiler... Ayrıca mehmetçik demek Peygamerimizin ocağıdır, bu hep böyle idi, böyle olacaktır!

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
İnançlı olmayan biri zaten dinlemez. Ayrıca dini yönden orduda bir zorunluluk yok. Ordu içerisinde kışla içerisinde mescit halihazırda var ve isteyen gidip namaz kılıyor istemeyen kılmıyor. Bu subaylarda muhtemelen buralarda görevlendirilecekler. Namaz kıldırıp gerekli dini bilgileri vereceklerdir.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
İslam dininde zorlama yoktur, isteyene verilir dinle ilgili bilgiler... Ayrıca mehmetçik demek Peygamerimizin ocağıdır, bu hep böyle idi, böyle olacaktır!
Tamam. İşiniz gücünüz işi dramtikleştirmeye çalışmak zaten. Askerlerin üzerindeki baskıya bir de dini baskıyı eklesinler çok iyi olur emin olun. Buradan boş konuşmak kolay.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
İnançlı olmayan biri zaten dinlemez. Ayrıca dini yönden orduda bir zorunluluk yok. Ordu içerisinde kışla içerisinde mescit halihazırda var ve isteyen gidip namaz kılıyor istemeyen kılmıyor. Bu subaylarda muhtemelen buralarda görevlendirilecekler. Namaz kıldırıp gerekli dini bilgileri vereceklerdir.
O şekilde olursa ne ala ama bizim milletimizdeki din zorbalığı orduya da yansırsa hiç hoş olmaz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
O şekilde olursa ne ala ama bizim milletimizdeki din zorbalığı orduya da yansırsa hiç hoş olmaz.
Çok olumsuz, kötü ve biraz da aşağılayıcı bir dilde yazıyorsun, din güzel insanların güzellikleri hedeflediği, bugüne kadar Türk!ü Türk yapan en önemli unsurdur. Yok sayılamaz veya küçümsenemez ya da bir iki olumsuz vaka örnek gösterilerek harcanamaz!

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Tamam. İşiniz gücünüz işi dramtikleştirmeye çalışmak zaten. Askerlerin üzerindeki baskıya bir de dini baskıyı eklesinler çok iyi olur emin olun. Buradan boş konuşmak kolay.
Askere gitmediğin için askerler üzerinde baskı var mı yok mu bunun sonucuna varamazsın. Evet her ülkede askerler üzerinde disiplinle gelen bir baskı vardır ama Genelkurmay başkanı yanında fotoğraf çeken asker videosunu biliyorsan o kadar da baskıcı bir ortam yok. Sadece askerlikte nöbet ve kurallara riayet etmek çok önemlidir. Zira bir anlık dalgınlık veya zaafiyet başka insanların hayatlarına sebep olabilir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
3 Ay bunu tartışırız şimdide :(

Askerlik nedir Şehitlik nedir Ordu nedir bilmeyen insanlar buradan saldıracak akıl verecek şimdi...

Sanki insanlara Zorla dini eğitim verecekler :D Ateist askerler rahatsız olacakmış flan.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Çok olumsuz, kötü ve biraz da aşağılayıcı bir dilde yazıyorsun, din güzel insanların güzellikleri hedeflediği, bugüne kadar Türk!ü Türk yapan en önemli unsurdur. Yok sayılamaz veya küçümsenemez ya da bir iki olumsuz vaka örnek gösterilerek harcanamaz!
Aşağılayıcı filan konuştuğum yok fikirlerimi ne tarzda aktaracağım benim bileceğim iş. Ben gereksiz ve sonuçlarını olumsuz buluyorum.
Ayrıca Türk'ü Türk yapan en önemli unsur din filan değildir, töresidir. Kendi adınıza konuşun lütfen.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Abdülhamid'e isyan için Yunan eteği giyip dağa çıkanların Bulgar, Rum, Makedon çetecilerle iş birliği yaparak gerçekleştirdikleri kanlı 31 Mart darbesiyle ruhunu bozdukları, içini boşalttıkları, 10 yılda bir "Laiklik elden gidiyor" edebiyatıyla darbe yaptırdıkları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin namluyu dışarıya çevirip yavaş yavaş özüne dönmesi fena dokunmuş Birgün başta ve bazılarına... Bu siyaset meselesi değil Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanında değilseniz karşısındasınız demektir.

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Abdülhamid'e isyan için Yunan eteği giyip dağa çıkanların Bulgar, Rum, Makedon çetecilerle iş birliği yaparak gerçekleştirdikleri kanlı 31 Mart darbesiyle ruhunu bozdukları, içini boşalttıkları, 10 yılda bir "Laiklik elden gidiyor" edebiyatıyla darbe yaptırdıkları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin namluyu dışarıya çevirip yavaş yavaş özüne dönmesi fena dokunmuş Birgün başta ve bazılarına... Bu siyaset meselesi değil Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanında değilseniz karşısındasınız demektir.
Ne güzel söylediniz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aşağılayıcı filan konuştuğum yok fikirlerimi ne tarzda aktaracağım benim bileceğim iş. Ben gereksiz ve sonuçlarını olumsuz buluyorum.
Ayrıca Türk'ü Türk yapan en önemli unsur din filan değildir, töresidir. Kendi adınıza konuşun lütfen.
Hem yanlış biliyorsun hem de düşüncelerinle hep dini sevenleri incitecek cümleler kuruyorsun...
Seni önyargılardan kurtulmaya, kibirden uzaklaşmaya ve Bu Orduyu Yüzyıllardır kurup Yönetenlerin İslam Dini hakkındaki ifadelerini bulup okumaya davet ediyorum.

1607007472958.png

1607007498553.png

1607007514080.png

1607007589063.png

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Burada olaya objektif yorum yapmak gerekiyor.
Şöyle ki büyük ihtimalle dış kaynaktan ilahiyat mezunu subaylar olarak görev yapacaklarını düşünüyorum ama bu insanların görevleri ne olacak,ne için maaş alacaklar bunları değerlendirmek lazım.Buna karşı çıkanlara din düşmanı gözüyle bakıyorlar gerek yoksa böyle bir uygulamaya karşı çıkılır elbette.Şu da ayrı bir konu bu din hizmetleri sınıfını TSK’nın diğer sınıfları kabullenecek mi ? Benimseyebilecek mi ? Unutmayın bekçiler öyle kötü şöhrete kavuştular ki polisler bile onları sevmiyorlar.
Herşeyin hakkında hayırlısı olsun.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hani bu ülke laikti?
Lafta tabii.
İslâm barış dinidir. Hz. Âdem'den beri gönderilen tüm peygamberler barışı tavsiye etmiş, tüm ilahi dinler özünde barışı emretmiştir. İslâm kelimesi, Arapça S-L-M kökünden türemiş olup, barış anlamını ifade etmektedir. Bu yüce dine inanan kimselere MÜSLÜMAN denilmiştir.

İslam Dini uhdesinde, bünyesinde yaşayan farklı her insanın inanç özgürlüğü, fikir ve düşünce özgürlüğü hiç olmadığı kadar yüksek olmuştur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...