Trump: Yakın zamanda Suriye'den çekileceğiz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

SONG JOONG KI

Dekan
Onursal Üye

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Trump, yakın zamanda Suriye'den çekileceklerini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise "Trump'ın açıklamalarına dair bilgilerinin olmadığı" açıklamasını yaptı.

Ohio eyaletinde düzenlenen bir mitinge katılan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye konusunda önemli mesajlar verdi.

Ekonomi ile ilgili konuşmasının bir yerinde sözü ABD'nin Suriye'deki harcamalarına getiren Trump, "Suriye'den çok yakında çıkacağız. Çok yakında. (Bölgedeki) Diğer insanlar artık onunla ilgilensinler. 'Halifelik' diye adlandırdıkları şeyi yüzde 100 bitireceğiz. (DAEŞ'in elinden) Hepsini geri alacağız" değerlendirmesini yaptı.

ABD ordusunun DAEŞ karşısındaki başarısını öven Trump, bununla birlikte DAEŞ'e karşı mücadelede sona geldikleri yorumunu yaptı.
Trump, geçen ay yaptığı bir konuşmada da ABD'nin Suriye'den kısa süre içinde ayrılması gerektiğini dile getirmiş ancak geri çekilme sürecinin detaylarına ilişkin herhangi bir yorum yapmamıştı.
ABD DIŞİŞLERİ’NDEN "BİLGİMİZ YOK" AÇIKLAMASI
Öte yandan Trump'ın açıklamasından kısa bir süre sonra basın brifinginde konuyla ilgili sorulara muhatap olan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Trump'ın açıklamalarına dair bilgilerinin olmadığı" açıklamasını yaptı.
Nauert, bir gazetecinin "Sincar'daki durumu açıklığa kavuşturabilir misiniz? PKK ayrıldığını söylüyor ama Türkiye hala tehdit ediyor. Sizin bildiğiniz kadarıyla durum nedir?" sorusuna, terör örgütü PKK'nın adını anmadan şu yanıtı verdi:
"Sincar'da bazı grupların bulunduğuna ilişkin haberleri elbette ki gördük. Sincar'ı birçoğumuz Yezidilerden hatırlıyoruz, orada yaşayan, kimileri kurtarılmak zorunda kalan, kimileri de IŞİD tarafından vahşice öldürülen Yezidiler. Biz bazı grupların Sincar'da bulunduğu haberlerini gördük."
Türkiye'nin bu grupların Kuzey Irak'ta bulunmasından dolayı bazı kaygılarını dile getirdiğini anladıklarını belirten Nauert, "Sincar da ABD de, Irak'ta yapılacak herhangi bir operasyonun, Irak hükümetinin onayı ile yapılmasını bekler. Yani Türkiye Sincar'a gelecekse bunu Irak hükümeti ile koordine etmeleri gerek" şeklinde konuştu.
Nauert, "PKK'nın Sincar'dan ayrılıp ayrılmadığına ilişkin ABD'nin bilgisi var mı" sorusunu ise cevapsız bıraktı.

kaynak: https://www.ntv.com.tr/dunya/son-da...ilecegiz,u2UWxwRqJEeFJwsEeBktjw?_ref=infinite
 

Gökçe Asena

Profesör
Az kaldı. Petrol savaşları bitip kaosun yerini su savaşları alacak. Bu seferde Ortadoğu önemini kaybettiğinde Antarktika önem arz edecek. Bütün hazırlıklar bunun için.
 
Üst
stat counter