Trump-Kim zirvesi için Dünya ne dedi?

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eylül 2016
Mesajlar
8,217
Reaksiyon puanı
2,988
Puanları
113
Yaş
19
trump-kim-zirvesi-icin-kim-ne-dedi,36bLK4RmnkGCSeYwO14xcA.jpg

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Singapur'da bir araya geldi. Tarihi zirvede "kapsamlı" bir belgeye imza atıldı. Belgede Trump, Kuzey Kore'den nükleer güçten vazgeçmesini istedi. Trump nükleer silahsızlanma karşılığında Kuzey Kore'ye güvenlik garantisi verdi. Trump-Kim zirvesine dünya liderlerinin tepkisi ise şöyle:

SİNGAPUR: KİM KENDİNE GÜVENEN GENÇ BİR LİDER

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'u "Ülkesi için yeni bir yol oluşturmak isteyen, kendine güvenen, genç bir lider" olarak niteledi.

Channel News Asia internet sitesinde yer alan habere göre, Başbakan Lee, ülkesinin ev sahipliği yaptığı ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zirvesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kim'in ülkesi için bir şeyler yapma niyetiyle ABD Başkanı Trump ile görüştüğünü belirtti.

Lee, "Kim, ülkesi için yeni bir yol oluşturmak isteyen, kendine güvenen, genç bir lider. Sanırım yeni bir yol izlemek istiyor. Kore Yarımadası'nda gerginlik varsa bu bölgeyi de istikrarsızlığa sürükler. Bu zirve, bazı olumsuz şeyleri sona erdirebilir. Sorunların çözümü için çaba harcamak, hepimizin görevi" dedi.

FRANSA: KUŞKULARIMIZ BULUNUYOR

Trump-Kim zirvesini değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, "Fransa olarak ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, Kore Yarımadası'nın nükleer silahsızlanması için yapacağı görüşmenin olumlu sonuçlanacağına dair kuşkularımız bulunuyor. Eğer anlaşma gerçekleşirse, ilk alkışlayan ben olacağım'' ifadelerini kullandı.

Kore Yarımadası'nın nükleer silahsızlanması için şimdilik her şeyin olumlu gittiğini belirten Drian, "Umarım sonunda başarıya ulaşılır." dedi.

İSVEÇ: BAŞARISIZ SONUÇLANMASINA DA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'de, Trump, Kim Jong-un buluşmasını olumlu karşıladıklarını vurgulayarak, ''Her ne kadar buluşma umutlarımızı artırsa da buluşmanın başarısız sonuçlanmasına da hazırlıklı olmalıyız'' dedi.

BM: FIRSATI KAÇIRMAYIN

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a Kore Yarımadası'nın barışçıl bir şekilde nükleer silahsızlanması için taraflara bu fırsatı kaçırmamaları çağrısı yaptı.

Guterres, zirvenin küresel barış ve güvenlik için umut verici bir gelişme olduğunu ve iki liderin diplomatik çözüm arayışından memnuniyet duyduğunu söyledi.

MALEZYA: KUZEY KORE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ AÇACAĞIZ

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Malezya'nın Kuzey Kore'de tekrar büyükelçilik açacağını söyledi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur'daki zirvesine değinerek, Kuzey Kore'nin zirvedeki samimiyetine kuşkuyla yaklaşılmaması gerektiğini belirtti.

Kuzey Kore ile Malezya arasındaki ilişkilerin yeniden kurulabileceğine işaret eden Mahathir, "Malezya, Pyongyang'daki büyükelçiliğini tekrar açacak. Kuzey Kore ile ticari ilişki de kurmalıyız.Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan vazgeçmesi halinde bölgede daha az gerginlik olur. Pyongyang, sadece savaş için para harcamamalı. Pyongyang, ABD ve Güney Kore ile gerilimden dolayı silahlı kuvvetlere çok fazla para harcıyor" dedi.


kaynak: https://www.ntv.com.tr/dunya/trump-kim-zirvesi-icin-kim-ne-dedi,Ts6WYUdJNkejUC_tdz-U-g?_ref=infinite
 
Üst