TRT'deki Kuran okuma yarışmasının birincisi eşine şiddetten yargılanıyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
TRT ekranlarında yayınlanan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinci olan Fatih Akçay (24) hakkında 'eşini kasten yaralama' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldığı ortaya çıktı.
Kuran okuma yarışmasının birincisi eşine şiddetten yargılanıyor

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Nisa 34: Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Edit: Yanlış anlaşılmasın. Kuran'da yazan bu. Ben bu yapılanı savunmuyorum.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim - Nisâ Suresi 34. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı'

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Problem ne olursa olsun çiftler birbirine hiçbir şekilde fiziki şiddet uygulamamalı. Olmuyorsa boşan.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Nisa 34: Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim - Nisâ Suresi 34. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı'
Buralar karışır...

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bu arada mesajımı da düzenledim. Yanlış anlaşılmasın ben olayı savunmuyorum sadece Kuran'da böyle bir şeyin geçtiğini ifade ettim. Durduk yere linç yemeyeyim :D

Birazdan burası tesfir ve hadislerle dolabilir. :D

Escanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Reaksiyon puanı
144

Kur'an-ı Kerim'de böyle bir şeyin yazması mümkün değil. Kadın ve erkek Allah katında eşitttir.

Son düzenleme:

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Öncelikle sizi biraz daha seviyeli ve küfürsüz konuşmanız konusunda uyarıyorum. İkinci olarak kaynağa tıklarsanız Diyanet'in yani ülkemizin din işlerinin yürütüldüğü kurumun yayınladığı bir meal. Bu kelimeleri Diyanet'te bu çeviriyi yapanlara söylemiş sayıyorum sizi.
İroni yapmış arkadaş

Reaksiyon puanı
144
Öncelikle sizi biraz daha seviyeli ve küfürsüz konuşmanız konusunda uyarıyorum. İkinci olarak kaynağa tıklarsanız Diyanet'in yani ülkemizin din işlerinin yürütüldüğü kurumun yayınladığı bir meal. Bu kelimeleri Diyanet'te bu çeviriyi yapanlara söylemiş sayıyorum sizi.
Düzenledim mesajı. Uyardığınız için sağolun. Bu arada sizin mesajda da duruyor. Düzenlerseniz sevinirim.

Reaksiyon puanı
6,381
Nisa suresi 34. ayette Türkçe okunuşu "Darabe" olan bir fiil var, bu fiilin bir çok anlamı vardı mesela Diyanette denildiği gibi darp anlamı vardır, aynı zamanda birini kaldırmak (Uyandırmak) için onu sarsma anlamı vardır, aynı zamanda bir kişiyi uyarmak gibi bir anlamı da vardır. O fiili normalde dövme/darp etme olarak çevrilmemesi gerekiyor çünkü kur'an da kadınları dövün asla ve asla yazmaz. Kur'an da ki anlamı bu fiilin, uyarmaktır.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769

O zaman bu şahıs dine göre hareket eden biriyse suçsuz çünkü inandığı Allah öyle emir veriyor.
Hatta bunu yaptığı için sevap bile kazandı.
Ama akıl ve vicdana göre kadına şiddet çok yanlış bir şey. İşte insan olmakla kul olmak arasındaki ince çizgi.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Nisa suresi 34. ayette Türkçe okunuşu "Darabe" olan bir fiil var, bu fiilin bir çok anlamı vardı mesela Diyanette denildiği gibi darp anlamı vardır, aynı zamanda birini kaldırmak (Uyandırmak) için onu sarsma anlamı vardır, aynı zamanda bir kişiyi uyarmak gibi bir anlamı da vardır. O fiili normalde dövme/darp etme olarak çevrilmemesi gerekiyor çünkü kur'an da kadınları dövün asla ve asla yazmaz. Kur'an da ki anlamı bu fiilin, uyarmaktır.
Yani sen Diyanet dini yanlış anlatıyor mu diyorsun ?

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Benim Arapçam yok bilemiyorum. Ben sadece ülkemizde referans kabul edilen Diyanet'in sitesinde böyle bir mealin bulunduğunu söyledim

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Ancak ''onları dövün'' kısmı için gerçekten de onları dövün demek istemiyor mu? Çünkü tam o ayette ''Idrıbuhunne'' diyor bununda darp etmek fiili olması lazım yanlış bilmiyorsam.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Hayır, tabii ki öyle bir şey demiyorum ben bir kelimenin bir çok anlamı olduğu için yanlış anlaşılabiliyor diyorum.
Tamam ama onlar "döv" anlamını kabul ediyor.
Biz en doğru bilgiyi onlardan almıyor muyuz ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Cübbeli Ahmet videosu atan arkadaş gelene kadar ben de bekliyorum :D
Nihat Hatipoğlu da gelebilir ?
Ortaya bir konu atıyorsunuz, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Sonra da gelip işin belki başka bir boyutunu anlatacak birinin gelme ihtimali karşısında da peşinen o kişi/leri yargılıyor ve hakaret ediyorsunuz. Madem öyle siz çalın, siz oynayın o zaman.

Ve o ayetin başını sonunu, demek istediğini kaale almadan Allah'ın ayetlerini ilzam eden kişiyle beraber sizleri Allah'a havale ediyorum. Doğrusu bir daha insanda bir şeyler yazma, anlatma hevesini de bırakmadınız.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Arapça bilginiz mi var sizin? ?

Reaksiyon puanı
6,381
Tamam ama onlar "döv" anlamını kabul ediyor.
Biz en doğru bilgiyi onlardan almıyor muyuz ?
Arap toplumunun yaşam kültürünü, İslam diye algılamamalıyız, biz doğru bilgiyi sadece Diyanetten hiç bir zaman almayız. Bu konuda meal çalışması yapmış herkesten bilgiyi alıp, bu bilgiyi Allah'ın bize verdiği akılla tahlil ederiz. Yani onlardan Doğru bilgiyi almayız biz onlardan sadece bilgiyi alır ve tahlil ederiz. Onlar o fiili "Dövün" olarak kabul ediyor diye biz o fiili "Dövün" olarak kabul edemeyiz. Ayetin iniş zamanına ve sebebine bakarsınız, o kelimenin değişik manalarına bakarsınız ona göre tahlil ederiz. Diyanet o fiili "Dövün" olarak kabul ediyor diye biz de o fiili "Dövün" olarak kabul etmek zorunda değiliz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arapça bilginiz mi var sizin?
Kelimelerin sadece bir anlamına bakıp onları öyle kabul etmeyecek kadar. Ama bunun için de illa ki yüksek bir Arapça bilgisine ihtiyacınız yok. Sadece burada "Darebe" fiilinin Kur'an da "Dövün" olarak kullanılmayacağını akıl edip, "Darebe" fiilinin diğer anlamlarını araştırın. Ama tabii ki gidip de Google çeviriden bakmayın.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Ortaya bir konu atıyorsunuz, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Sonra da gelip işin belki başka bir boyutunu anlatacak birinin gelme ihtimali karşısında da peşinen o kişi/leri yargılıyor ve hakaret ediyorsunuz. Madem öyle siz çalın, siz oynayın o zaman.

Ve o ayetin başını sonunu, demek istediğini kaale almadan Allah'ın ayetlerini ilzam eden kişiyle beraber sizleri Allah'a havale ediyorum. Doğrusu bir daha insanda bir şeyler yazma, anlatma hevesini de bırakmadınız.
Burada ayetin kadınları döv dediğini onaylamadım bile. Sadece çakma hocaların , bize azla yetinin diyip jet ski ile kendinden kaç yaş kücük kızlarla alem yapan , kadın düşmanı hocaların kanıt olarak gösterilmesineydi tepkim.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
@Yeşil Okçu @Dilara Kaya

Şahsınız veya Esprisini Yaptığınız İsmini Zikrettiğiniz Kişilerden Daha İyi Daha Açıklayıcı Bir Kaynak veya Şahsi Bir İlminiz Varsa Buyrun Paylaşın.
Hayır Aksi Durum İse Ortalığı Karıştırmanın Bir Anlamı Olmadığı Gibi Dalga Geçme Alaya Alma Gibi Bir Lüksünüzünde Olmadığını İyi Bilin.

Kim Olursa Olsun, İster Kuran Okuma Birincisi Olsun, İsterse Gelmiş Geçmiş En Çok Hac Yapan İbadet Eden Biri Olsun. ALLAH'ın Emir ve Yasaklarına, Din'i Olan İslam'a Aykırı Hal ve Davranışlarda Bulunuyorsa Bu İslamın Suçu Değildir Kişinin Suçudur.

Bu Tarz Haberler Sırf İslam Dininden Soğutmak, Küçük Düşürmek Amacıyla Servis Edilmiş Haberlerdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...