TRT'deki Kuran okuma yarışmasının birincisi eşine şiddetten yargılanıyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Kelimelerin sadece bir anlamına bakıp onları öyle kabul etmeyecek kadar
Güzelmis. Sevindim ben şahsen. Darebe fiili birkaç manaya gelir falan deyince de şaşırdım. Bu konuda bilgisi olan insanlar cidden az çünkü. ? ? ?
Diger 3 kitap (Tevrat zebur ve İncil) semai kitap olmalarına rağmen kendi kavimleri tarafından değiştirilmiştir. Ama kuranda "o kuranı indiriciler de koruyuculari da biziz" buyrulmakta. Kuranın lafzi değişmeyecek lakin ahir zamanda ümmet kurani yanlış tefsir edecekler. Bu şekilde hadis mevcut. Yani birden fazla manaya gelebilir. Bunun için sadece diyanet değil bırkac tefsire bakıp öyle hüküm vermek gerekir. Yani ayete dövün manası verenler de var sarsın manasını verenler de var. Bazısı o görüşü alır amel eder bazısi da diğer görüşü alır amel eder.??

Son düzenleme:

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Güzelmis. Sevindim ben şahsen. Darebe fiili birkaç manaya gelir falan deyince de şaşırdım. Bu konuda bilgisi olan insanlar cidden az çünkü. ? ? ?
Diger 3 kitap (Tevrat zebur ve İncil) semai kitap olmalarına rağmen değiştirilmiş

Sorunda Bu Zaten Arapçaya Tam Anlamıyla Hakim Olamamaktan Kaynaklanan Bir Durum.

Bu Nedenle Kendini Prof Gören Bazı Zibidiler Mealcilikle Başladığı Bu Yolda Gram Arapçalarının Olamaması Gramer, Fiil Çekim Yan Anlam Mecaz Anlam Gerçek Anlam Gibi Arapça Diline Hakim Olmadıklarında Kendileri Çalıp Kendileri Oynuyor. Dini Konuda Yetersiz Olanlarda Bu Mealci Tayfayı Dikkate Alıp Hoca, Alim Yakıştırması Yapıyor. Oysa Her Biri Bir Diğerinden Kansız Emperyal Güçlere Hizmet Eden Lejyonerlerdir.

Reaksiyon puanı
6,381
Diger 3 kitap (Tevrat zebur ve İncil) semai kitap olmalarına rağmen değiştirilmiş
Dediğim gibi bilginiz olmasına gerek yok. SADECE BİRAZ ARAŞTIRIN, DENİLENİ HEMEN KABUL ETMEYİN.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim bilgim Okulumda Arapça dersinde ve anne babamdan öğrendiğim kadar. Yeri gelince Anneme sorarım yeri gelince internet üzerinden araştırırım. Ama denileni hemen kabul etmem.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Güzel Türkiyem'de gene herkes hakim olmuş savcı olmuş yetmemiş üstüne üst düzey halim olmuş İlahiyatçı olmuş Kur'an tasvircisi olmuş Kur'anı yorumlaşmış. Üstüne yetmemiş varsayımlar üstünden saçma sapan bilgilerie Cübbeli Ahmet hocaya göndermeler yapışmış o adam saydığın bütün suçlardan beraat etti. ( Üstte yazıldığı gibi kendileri çalıp kendileri oynamış gene )

Ya şu haberin içeriği nedir az bakayım ayrıntı sahibi olayım ona göre yazayım dedim 1 tane doğru dürüts bilgi yok ve hep aynı haber siteleri kopyala yapıştır haberi yayınlamış. ( Tekrar tekrar yazmayım adlarını o siteleri herkes biliyor Ülke ve İslam düşmanı bazı haber siteleri )

Şimdi haber içeriği nedir 6 ay önce adamın eşini darp ettiği söyleniyor. Etti ise onun acizliği ve salaklığı neyini tartışıyoruz. Adam ifadesinde ben darp etmedim karı koca arasında itişme diyor. ( Mahkemede darp görmemiş ki adamı ifadesini alıp serbest bırakmış. Kadın'da mutlu değil ve darp edildi ise boşansın gitsin zaten size bize burada ne laf düşer )

Bu devirde bu çağda eşinizi dövün kim der veya hangi aklı başında insan döver. Boş Muhabbetler üstünden DİNE saldırmaya çalışanlar burada ağızından salyeler akarak yazmaya çalışanlar Kur'anın tüm ayet ve hadislerine uyuyonuzda bu madde kalmış gibi çok bilmişlik taslıyorlar birde burada.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Ortaya bir konu atıyorsunuz, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Sonra da gelip işin belki başka bir boyutunu anlatacak birinin gelme ihtimali karşısında da peşinen o kişi/leri yargılıyor ve hakaret ediyorsunuz. Madem öyle siz çalın, siz oynayın o zaman.

Ve o ayetin başını sonunu, demek istediğini kaale almadan Allah'ın ayetlerini ilzam eden kişiyle beraber sizleri Allah'a havale ediyorum. Doğrusu bir daha insanda bir şeyler yazma, anlatma hevesini de bırakmadınız.
Yazdığım şeyde nasıl bir hakaret ve yargılama buldunuz acaba havadan nem kapmayın lütfen

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308

youtube dan izleyine basın

Biri eşini dövüyor Hz peygamberimize söylüyorlar o da diyorki sizde o döveni dövün tam o adamı dövücekken tam kapıdan içeri girecekken allah c.c onları durduruyor peygamberimize durun diyor ve allah c.c ben böyle mesud olmam diyor
"Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. " Nisa 34

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Nisa 34: Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Edit: Yanlış anlaşılmasın. Kuran'da yazan bu. Ben bu yapılanı savunmuyorum.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim - Nisâ Suresi 34. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı'
Zırt pırt şunu getiriyorlar dövün kısmını da vurguluyorlar ya müsait yerimle gülüyorum. Bu din düşmanları birşeyleri cımbızla çekme konusunda usta.

Hadistede
Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.”

[Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 15; İbni Mâce, Nikâh 50]

Bir şey bilmeden savunduğu veya saldırdığı şeyi tam kavrayamadan yarım aklı ile ona buna laf atmak ne kadar da basit.

Şu ayetten bilmem kaç tane tefsir çıkıyor şu ayete dair bilmem kaç tane hadis vardır.

Bir ayetin iniş sebebi var kuran içinde direk başka ayetle tefsiri vardır bu ayeti açıklayan hadis vardır uygulamasına dair hadis vardır. Var da var. Bu kitap Allah kelamı olarak kabul ediliyor. Açıklaması bu kadar basit mi olacaktı?

Bu kitap ilk önce HZ. Muhammed'e (s.a.v) inmiştir açıklayıcısı da ilk uygulayıcısı da odur. Direk ayete bakarak amel edemezsin. Aklın yetmez. Bu bir ikincisi meal kuran değildir. Kuran arapçadır.

Bir ayet var Hristiyan ve Yahudileri dost edinmeyin diye meali var kıyameti koparıyorlar halbuki arapçasında evliya diye geçiyor evliya demek dost demek değil. Evliya dosttan çok daha üstün örnek alınan örnek şahsiyet gibi yerlere gidiyor. Yine bu ayete görünüşte muhalif yahudi ve hristiyanlara iyi davranılmasına dair sözlü ve fiili bir sürü hadis var.

Müslüman değilseniz Müslüman değilim diyin ona göre değerlendirelim sizi.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yazdığım şeyde nasıl bir hakaret ve yargılama buldunuz acaba havadan nem kapmayın lütfen
Nasıl bir hakaret mi?
Kahkaha emojisi eşliğinde "Nihat Hatipoğlu da gelebilir" demek, senin açtığın konuya tenezzül buyurup gelecek birini alay etmek, onunla dalga geçmek olmuyor mu?!

Ayrıca havadan nem kapmış olmak gibi bir itham ile bizlerin aklını mantığını da hafife almış oluyorsunuz. Bırakın kardeşim, özür gibi bir derdiniz yoksa bari daha fazlasıyla kırıcı olmayın.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Ancak ''onları dövün'' kısmı için gerçekten de onları dövün demek istemiyor mu? Çünkü tam o ayette ''Idrıbuhunne'' diyor bununda darp etmek fiili olması lazım yanlış bilmiyorsam.

Yola gelmiyorsa hırpalayın manasında Büyük Alimler in şerhlerine göre Tüm uollar tüketildi, hiç bir şekilde güzellik le yola gelmiyorsa uygulanacak.
Meal Kuranın birebir çevirisi değildir. Alimlerin eserlerine danışmadan Peygamberin sünnetine hadisi şeriflere bakmadan ayet öncesi sonrası durum zaman olay hesaba katılmadan meal okumak sakıncalıdır.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Nasıl bir hakaret mi?
Kahkaha emojisi eşliğinde "Nihat Hatipoğlu da gelebilir" demek, senin açtığın konuya tenezzül buyurup gelecek birini alay etmek, onunla dalga geçmek olmuyor mu?!

Ayrıca havadan nem kapmış olmak gibi bir itham ile bizlerin aklını mantığını da hafife almış oluyorsunuz. Bırakın kardeşim, özür gibi bir derdiniz yoksa bari daha fazlasıyla kırıcı olmayın.
Kırmak gibi bir amacım yoktu kırıldıysanız da kusura bakmayın :(

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Nisa suresi 34. ayette Türkçe okunuşu "Darabe" olan bir fiil var, bu fiilin bir çok anlamı vardı mesela Diyanette denildiği gibi darp anlamı vardır, aynı zamanda birini kaldırmak (Uyandırmak) için onu sarsma anlamı vardır, aynı zamanda bir kişiyi uyarmak gibi bir anlamı da vardır. O fiili normalde dövme/darp etme olarak çevrilmemesi gerekiyor çünkü kur'an da kadınları dövün asla ve asla yazmaz. Kur'an da ki anlamı bu fiilin, uyarmaktır.
Ss atar mısınız darabe olan kısmı

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Müslümanım ve attığım tefsir Türkiye'de dinle ilgili konuların referansı olan Diyanet'e ait. Hakkımızdaki ön yargılarınızı aklınızdan atın

Tamam sen madem bu kadar meraklısın eşini dövmeye ilerde evlenirsen döversin.
Neyi uzatıyon nereye varmaya çalışıyon ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,901
Birazdan eş dövme yarışmasında da birinci olur. Double attack yapmak istemiş yarışmalara ?

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Tamam sen madem bu kadar meraklısın eşini dövmeye ilerde evlenirsen döversin.
Neyi uzatıyon nereye varmaya çalışıyon ?
ahahah. bu kadar düşüncesiz nasıl olabiliyorsunuz? benim ilk mesajımı okuyun. bu durumu savunmuyorum ama Diyanet'in sitesinde ayet böyle meal edilmiş diyorum. Siz okumadan sallıyorsunuz. Unutmayın Kuran'ın ilk kelimesi "Oku" idi. Biraz okusanız keşke siz de.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Tüm foruma karşı şuan ki tavrım,

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu forumda veya çevrende yada başka bir yerde. Ben Kur'anda gördüm okudum karımı ondan dövüyom yada dövecem diyen gördün mü duydun mu ?
Zaten Türkiye'de Şerihat yok Adalet sistemi var mahkeme var. Sen döv bakalım eşini mahkeme Kur'an mı tanır Hoca mı tanır hakim Savcı. Konuyu saçma sapan uzatıp aklınca muhabbeti başka yerlere çekmeye çalışıyon.
Kimse saf veya aptal değil. ( Kendin yapmadığın veya kimsenin bu hükümü yapmayacam dediği bir durumda gerçekten derdin nedir ? )

M

Murat Burç

SDN Okuru
Müslümanım ve attığım tefsir Türkiye'de dinle ilgili konuların referansı olan Diyanet'e ait. Hakkımızdaki ön yargılarınızı aklınızdan atın
Diyanet daha düne kadar neler neler diyordu. Burası ayrı bir tartışma konusu

Sen ayeti kabul etmiyorsan Müslüman değilsin. Müslümanım diyemezsin. Hafife alıyorsan Müslüman değilsin alaya alıyorsan Müslüman değilsin. Sana özel söylemiyorum genel kaide bu.

Kuranda yazıyor diyerek atmışsın ben burada bir hoşnutsuzluk ve kabul etmeme seziyorum. Sen kendini bir daha istersen.

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Bu forumda veya çevrende yada başka bir yerde. Ben Kur'anda gördüm okudum karımı ondan dövüyom yada dövecem diyen gördün mü duydun mu ?
Zaten Türkiye'de Şerihat yok Adalet sistemi var mahkeme var. Sen döv bakalım eşini mahkeme Kur'an mı tanır Hoca mı tanır hakim Savcı. Konuyu saçma sapan uzatıp aklınca muhabbeti başka yerlere çekmeye çalışıyon.
Kimse saf veya aptal değil. ( Kendin yapmadığın veya kimsenin bu hükümü yapmayacam dediği bir durumda gerçekten derdin nedir ? )
Siz okumuyorsunuz. Okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. Biraz zihin egzersizleri faydalı olabilir.

SiberOptik

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
359
Burada ayetin kadınları döv dediğini onaylamadım bile. Sadece çakma hocaların , bize azla yetinin diyip jet ski ile kendinden kaç yaş kücük kızlarla alem yapan , kadın düşmanı hocaların kanıt olarak gösterilmesineydi tepkim.
Cübbeli Ahmet Hoca arkadaşımızında dediği gibi beraat etmiştir şuçlamalardan asparas haberler ile lütfen hocamızı suçlamayalım.

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308
Siz okumuyorsunuz. Okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. Biraz zihin egzersizleri faydalı olabilir.
aman hocam ifadelerinize dikkat edin kışkırtıcı laflar bunlar

Cübbeli Ahmet Hoca arkadaşımızda dediği gibi beraat etmiştir şuçlamalardan asparas haberler ile lütfen hocamızı suçlamayalım.
yok abi bunlara din hochası beğendiremiyoruz nihat hatipoğluna bile laf eden adamlar bunlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Din çok hassas bir konudur ve tartışmaya açık olmaz. Forum kurallarında açıkça yazıyor.

Dövmüş olabilir; Hz Muhammed bile hata yapma lüksüne sahip iken birinci olan bir insanın hata yapması çok daha doğal. Dindar diye günahsız insan mı var sandınız? Paşalar gibi cezasını çeker, gerisi Allah'a kalmış.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...