Yardım Trojen bulaştı ne yapmam gerekiyor

Bu konuyu okuyanlar

Tkyunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarıma yanlışlıkla trojen bulaştı.ilk başta Windows durdurdu karantinaya falan aldı sonra malwareyle tarama yaptım çıkmadı silindi zannetmiştim ve öyle bir kaç gün kullandım.sonra e-posta hesaplarım çalınmaya başladı o sıra fark ettim virüsün olduğunu direk format attım.bende hem sdd hem HDD var HDD iki bölümlü birinde önemli dosyalarım var biri normal kullanmak için ben ssdye ve HDD normal kullandığım bölüme format attım.ilk kez başıma geldiği için tam olarak güvenemedim Kaspersky tam tarama yaptım yine bişey çıkmadı bu seferde önemli dosyalarımı başka hddye attım aktif kullandığım hddyi tamamen sıfırladım sonra yine format attım Windowsu hddye kurup sddyi tamamen sıfırladım sonra tekrar ssdye Windowsu kurdum.eseti indirip tamamen bütün depolamalarımı tarattım ama bazı dosyaları açmadı Windowsun kurulu olduğu yerde öenmli dostların içinde bazılarında bozuk çıktı onun haricinde tehlikeli bir dosya çıkmadı.şuanda hayla güvenmiyorum ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum şuan rahatlıkla bilgisayarı kullanabilir miyim yada önereceğiniz bir yöntem var mı?bana tamamen format at geçer dediler ama bazı dosyaları silemem onlarıda taratıyroum bişey çıkmıyor.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
öncelikle sakin olmaya calış yapacagın şeyleri adım adım sayıyorum derhal yap
1-internet baglantını kes
2-bütün hesaplarında cift faktörlü dogrulama getir
3-verilerini fotograflarını dosyalarını unut
4-temiz bir kurulum yap yani formatla
5-formatladıktan sonra ip adresinin degiştiginden emin ol
Mesaj otomatik birleştirildi:

birdahada lütfen tarama yapmadan sitelere veya dosyaları acmayınız birdahiki sefere dosya ve urlyi bunda taratınız

Bilgisayarıma yanlışlıkla trojen bulaştı.ilk başta Windows durdurdu karantinaya falan aldı sonra malwareyle tarama yaptım çıkmadı silindi zannetmiştim ve öyle bir kaç gün kullandım.sonra e-posta hesaplarım çalınmaya başladı o sıra fark ettim virüsün olduğunu direk format attım.bende hem sdd hem HDD var HDD iki bölümlü birinde önemli dosyalarım var biri normal kullanmak için ben ssdye ve HDD normal kullandığım bölüme format attım.ilk kez başıma geldiği için tam olarak güvenemedim Kaspersky tam tarama yaptım yine bişey çıkmadı bu seferde önemli dosyalarımı başka hddye attım aktif kullandığım hddyi tamamen sıfırladım sonra yine format attım Windowsu hddye kurup sddyi tamamen sıfırladım sonra tekrar ssdye Windowsu kurdum.eseti indirip tamamen bütün depolamalarımı tarattım ama bazı dosyaları açmadı Windowsun kurulu olduğu yerde öenmli dostların içinde bazılarında bozuk çıktı onun haricinde tehlikeli bir dosya çıkmadı.şuanda hayla güvenmiyorum ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum şuan rahatlıkla bilgisayarı kullanabilir miyim yada önereceğiniz bir yöntem var mı?bana tamamen format at geçer dediler ama bazı dosyaları silemem onlarıda taratıyroum bişey çıkmıyor.
virüs bulaştıktan sonra kasperskyde bişey cıkmaz bütün dosyalarını unutman gerekiyor yoksa virüs tekradan bulaşır ve bunu kasperskyde göremez.format attıktan sonra dosyları tekrardan indirmeyiniz ve sirkette calışıyoriseniz şirketin ipsine kesinlikle baglanmayın servera virüs bulaştırırsınız

Son düzenleme:

Tkyunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle sakin olmaya calış yapacagın şeyleri adım adım sayıyorum derhal yap
1-internet baglantını kes
2-bütün hesaplarında cift faktörlü dogrulama getir
3-verilerini fotograflarını dosyalarını unut
4-temiz bir kurulum yap yani formatla
5-formatladıktan sonra ip adresinin degiştiginden emin ol

birdahada lütfen tarama yapmadan sitelere veya dosyaları acmayınız birdahiki sefere dosya ve urlyi bunda taratınız

virüs bulaştıktan sonra kasperskyde bişey cıkmaz bütün dosyalarını unutman gerekiyor yoksa virüs tekradan bulaşır ve bunu kasperskyde göremez.format attıktan sonra dosyları tekrardan indirmeyiniz ve sirkette calışıyoriseniz şirketin ipsine kesinlikle baglanmayın servera virüs bulaştırırsınız
Yazmayı unutmuşum virüs bulaştığı sırada ben hddyi çıkarmıştım daha tam bulaşmadan yani sıkıntı olur mu bilmiyorum.korumak istediğim dosyalarım fotoğraf video işiyle uğraşıyorum hazır ayarlar parayla alınan dosyalar o yüzden onları korumaya çalışıyorum.herhangi bir şirketde çalışmıyorum.hesaplarımda iki aşamalı doğrulama olduğu için çalınmadı.ıp değiştiğini tam olarak nerden görebilirim.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
DHCP'yi etkinleştirmek veya diğer TCP/IP ayarlarını değiştirmek için
  1. Başlangıç , ardından Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneğini belirleyin.
  2. Aşağıdakilerden birini yapın
  3. IP ataması'nın altında Düzenle'yi seçin.
  4. IP ayarlarını düzenle'nin altında Otomatik (DHCP) veya El ile'yi seçin.
  5. İşiniz bittiğinde Kaydet'i seçin.

bulaşmadan önce hddyi cıkartıysanız sorun olmaz

Tkyunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
DHCP'yi etkinleştirmek veya diğer TCP/IP ayarlarını değiştirmek için
  1. Başlangıç , ardından Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneğini belirleyin.
  2. Aşağıdakilerden birini yapın
  3. IP ataması'nın altında Düzenle'yi seçin.
  4. IP ayarlarını düzenle'nin altında Otomatik (DHCP) veya El ile'yi seçin.
  5. İşiniz bittiğinde Kaydet'i seçin.

bulaşmadan önce hddyi cıkartıysanız sorun olmaz
Anladım teşekkür ederim.pcde gezinirken böyle bir dosyaya rastladım bir kere daha format attığımda da vardı tam olarak nedir sizce

Ekli dosyalar

• IMG_20220823_181234.jpg
    IMG_20220823_181234.jpg
    64.9 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20220823_181211.jpg
    IMG_20220823_181211.jpg
    79.5 KB · Görüntüleme: 58

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Ntuser.dat dosyası bilgisayarınızda bulunan önemli kayıt dosyalarından biridir.Ek olarak kayıt defterine ait HKEY_LOCAL_USER verilerini depolamaktadır.Kullanımda olduğundan ve korunduğundan bu dosyayı kesinlikle silemezsiniz.Bu dosyanın bilgisayarınızdan silinmesi halinde bilgisayarınıza ait kayıtlar tamamen karışacaktır.Windows'unuzu kurduktan sonra bilgisayarınıza program kurdukca veya windows güncelleştirmelerini yükledikçe bu dosya ortaya çıkar ve dosyanın boyutu artar.Bu normal ve beklenen bir durumdur.

Tkyunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ntuser.dat dosyası bilgisayarınızda bulunan önemli kayıt dosyalarından biridir.Ek olarak kayıt defterine ait HKEY_LOCAL_USER verilerini depolamaktadır.Kullanımda olduğundan ve korunduğundan bu dosyayı kesinlikle silemezsiniz.Bu dosyanın bilgisayarınızdan silinmesi halinde bilgisayarınıza ait kayıtlar tamamen karışacaktır.Windows'unuzu kurduktan sonra bilgisayarınıza program kurdukca veya windows güncelleştirmelerini yükledikçe bu dosya ortaya çıkar ve dosyanın boyutu artar.Bu normal ve beklenen bir durumdur.
Teşekkür ederim yardımınız için dediğiniz şeyleri yaptım bundan sonra nasıl bir koruma yapmam gerekli hangi antivirüs programını indirmeliyim

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Teşekkür ederim yardımınız için dediğiniz şeyleri yaptım bundan sonra nasıl bir koruma yapmam gerekli hangi antivirüs programını indirmeliyim
Ücretli olarak Kaspersky (Internet Security öneririm), Eset, Norton, Bitdefender iyidir.
Ücretsiz olarak ise Kaspersky Security Cloud Free, Bitdefender Free kullanabilirsiniz. Firewall olarak Comodo Firewall ücretsiz güzel bir çözümdür. Sistemde Norton Power Eraser ve Malwarebytes de bulunsun.

Hesaplarınız da iki faktörlü doğrulama açmanızı ve Bitwarden gibi parola yöneticileri kullanmanızı öneririm.

Son olarak dosyaları başka yazılımlarla da tarattıysanız ve sıkıntı yoksa endişelenmenize gerek yok.