Trend Micro Uyardı!!! Yeni Virüs...

Neotiger

Profesör
Trend Micro, bilgisayar kullanıcılarını "WORM_DOWNAD.AD" adı verilen bilgisayar solucanına karşı uyardı.
Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bilgisayar kullanıcıları "WORM_DOWNAD.AD" adlı solucana karşı uyarılarak, solucanın, şu ana kadar 8,9 milyon bilgisayarı etkilediği bildirildi.

Tüketicilerin, bilgisayarlarını güncel tutmaları, otomatik çalıştırma özelliğini etkisizleştirmeleri ve güçlü bir şifre politikası uygulamalarının önerildiği ifade edildi.

Büyük bir hızla yayılan solucan hakkında duyum alındığı dile getirilen açıklamada, bir Microsoft açığını kullanarak kendi kendine çoğalan solucanın, Kasım 2008'in sonundan bu yana faal durumda bulunduğu kaydedildi.

Yetkililere göre, global bir tehdidin söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa, Güney Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Afrika'da bulaşma vakalarının yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Trend Micro Çözüm Mimarı Rik Ferguson, şunları kaydetti:

"Bizim açımızdan konu ilginç, çünkü bu 'demode' solucan, kurban makinelerin ortaya çıkardığı bir komut ve kontrol yapısına sahip bulunuyor. Bu, aslında eski ve yeni tekniklerin bir karması. Bunun devasa bir botnet (robot ağ) yaratılmasında ilk adım olmasından endişe ediyoruz.

Bu solucanın bu kadar etkili bir biçimde yayılmasının üç ana nedeni var. Birincisi ve en önemlisi, yamasız makineler. Dolayısıyla ilk önerim, makinelerin her zaman mevcut yamalar kullanılarak güncel tutulması. Solucan, takıp çıkarılabilir ortamlar ve ağ paylaşımları kanalıyla otomatik çalıştırma dosyaları üzerinden de yayılıyor. Windows'taki otomatik çalıştırma özelliğini etkisizleştirmek, standart bir güvenlik önlemidir. Son olarak solucan, şifre kırma girişimlerinde bulunarak çoğalmaya çalışıyor. Dolayısıyla, bütün kullanıcı hesaplarında güçlü bir şifre politikası uygulamak gerekiyor.
 

engin_er

Asistan
bilgi için teşekkürler
daha önceleri trend microyu kullanmıştım ve hoşuam gidiyordu ancak son zamanlarda türkçe yaması olmayışından dolayı norton IS kullanıyorum norton bu işi aşmış durumda makinayı hiç kasmıyor arka planda sessizce çalışıyor
 

sarp159

Asistan
Şu ana kadar bu virüsü temizleyecek bir antivirüs programı yok.Bu virüs öyle bir virüs ki sistemden bir türlü silinmiyor.Formatta tavsiye etmem.Harddiskin ön yüklemesine kopyalanıyor.
 
klasik anti virüs uyarısı yani adamlar virüsü yapıp abartıyolar sonra bizim yazılımımız siliyo diyip pazar paylarını atıtırıyolar işte ;)
 
Üst