Total War: Rome 2 Oynanış

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herkese merhabalar.Total War serisi hastası birisi olarak forumda bunun eksikliğini gördüm açıkçası bende bunun üzerine hem bu oyuna başlamak isteyenler için küçük bir yardım hemde oyunu daha önce oynamamış olanların fikir edinmesi için açmaya karar verdim.Ben tabii oyunda biraz ilerledim ama size buraya kadar olanları anlatacağım merak etmeyin.Şimdi oyunda bir sürü millet ve ırk var.Ben Total War serisinde en çok Roma ile oynamaktan zevk almışımdır :D Evet tarihte Roma pek iyi anılmıyor olabilir ama ben işleri barbarca yönetmiyorum en azından :D Tabii bu işin şakası ama taktik bütün ülkeler için benzerlik gösterir amma oyunu kaderi her zaman aynı gelişmez tabii ki.

Total War_ ROME 1.jpg

Burada gördüğünüz üzere zaten Avrupanın büyük bir kısmını ele geçirmişim.Alt tarafta Kartaca,Doğuda Makedonlar ve Sparta ve kuzeyde ise bizim bildiğimiz adıyla İngilizler olan İceniler ile müttefiklik halindeyim.Açıkçası buraya kadar çok zor geldi oyun zaten 250 tur harcamışım.Oyun başında direkt batı yerine biraz doğuya yönelince olanlar oldu ve oyun bir noktada acayip bir şekilde tıkanmıştı.

Diplomasi:

5.jpg

Oyun başında çoğu milletin birbirine üstünlüğü çok fazla değil bu yüzden diplomatik ilişkiler çok kolay ilerlemiyor.Öncelikle kendinize oyun başı hedef seçmeniz gerekiyor.Ne tarafa doğru ilerleyeceksiniz.İlerleyeceğiniz yerde sizi hangi düşmanlar bekliyor ve düşmanınız düşmanı sizin dostunuzdur sözünü asla unutmamalısınız.Düşmanınızın düşmanı ile mutlaka müttefik olmaya bakın o zaman işler çok daha kolay olacak en azından tek kalmayacaksınız.Unutmayın başkaları ile yapacağınız her anlaşma o devlet ile bir şekilde iyi veya kötü ilişki içerisinde olanların size karşı iyi veya kötü şekilde tutumlarının değişmesine neden olacak.Kim ile iyi veya kötü olmanız konusunda iyi düşünün.

Ekonomi:

4.jpg

Oyunun en önemli konusu.Ekonominiz varsa ayaktasınız demektir.Öncelikle ticaret anlaşması yapabilmeniz gerek ama nasıl?Eğer müttefik olmak istediğiniz birisinin düşmanı ile gidip ticari veya herhangi bir anlaşma yaparsanız o zaman müttefik olma hayallerini unutun desem yeridir.Ticaret anlaşması yapmak için öncelikle bir şey üretmeniz gerek.Bazı şehirlerin yanında ürettikleri element yazar.Üretim olanakları şu ama bunu siz belirlemiyorsunuz bunlar şehirlerde sabitlenmiş zaten.Demir,mermer,zeytinyağı,kereste,şarap,züccaciye,kurşun,ipek ve deri.Bunları üreten eyaletlere sahip olmanız gerek bu yüzden hangi eyalet ne kadar kazanıyor bunları "Eyaletler" kısmından görebilirsiniz.Harcamalarınız dikkatli yapmalısınız.Askeriyeye ve üretime eşit şekilde para harcamalısınız.

Askeri:

askeri.jpg

Öncelikle asker sayısından ziyade generalinizin özellikler ve ordudaki bulunan askerlerin kalitesi çok önemli.O yüzden oyun başı rush yapacaksanız başlangıçta ilk 2-3 araştırmayı askeri yönden yapmalısınız.Ne çok fazla ordunuz olmalı ne de az.Harcamalarınıza göre bunu belirlemelisiniz.Ordunuzu dikkatli kullanmaya özen gösterin çünkü sıfırdan ordu yapmak hem çok maliyetli hemde general yetiştirmek uğraş isteyen bir iş.Casus kullanmak çok önemli.Suikast ile düşman generalleri öldürerek savaşta büyük üstünlük sağlayın.Tabii ki bunlar hemen olmuyor casuslarında yetenekleri ve yıldızları var.Başlarda erzak zehirleme,yük katarı parçalama gibi küçük işlerle casusunuzu geliştirin.Savaşa girmeden yük katarını parçalamak düşmanın teçhizat bonuslarını düşürür, erzak zehirleme direkt düşman askerlerini öldürür, emirleri engellemek ordunun o tur içinde hareket etmesine engel olur(en sinir olduğum şey).Map de görebilirsin nerede hangi asker ve casuslarınız var.

Teknoloji:

teknoloji.jpg

Oyunda teknoloji ve bina açabilmek için araştırma yapmak gerek.2 temel kategori var.Birisi askeri diğeri ekonomi ve bunlar kendi aralarında 3 e ayrılıyor.Bunları dengeli yürütmek çok önemli.Savaş kapıdaysa mecburen askeri teknoloji yapmak zorundasınız.Bunları iyi ayarlamak mühim.

Oyuna önem verin.Bütün savaşlara hemen girip oyunu bitirmeye çalışmaktansa yavaş yavaş tadını alın.Ben mesela generallerimin hepsinin isimlerini öğrenirim.Tabii isimler uzun olduğu için genelde takma ad kullanıyorum :D Umarım yardımcı olabilmişimdir.Son olarak herkes ROMA kılıcına boyun eğecek :D :D

2.jpg

Burası kuzeyde şuan savaş içerisinde olduğum bölge.

3.jpg

Burası ise güney.