Toplayacağım PC için tavsiyeler

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar yaklaşık 10 yıldır tek bir bilgisayara takıldım ve bütün hayatım mahvoldu. Şuan kendi imkanlarımla bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum. Öncelikle aşırı bir AMD hastalığı var bende. Her ne kadar İntel ondan bazı konularda üstün olsada, ben AMD dizmeye kararlıyım.

Her neyse, ben çalışan bir insanım. Planım ise her ay bir parça alarak bilgisayarı tamamlamak. Bu planıma Anakart ve Ram ile başladım.

-Anakart: MSI 970 GAMING AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

-Ram: GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1866MHz CL10 Tek Modül Ram
Bu 8 Gb şimdilik geçici. İlerleyen zamanlarda bir 8 daha alıp 16 ya tamamlayacağım.

Bunlar aldıklarım ve önümüzde ki ay alacağım parça ise İşlemci.

-İşlemci: AMD FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Önbellek 125W 32nm İşlemci
Bir çok yerde adı geçen bu işlemciyi gözüme kestirdim.

Bir sonra ki parçam ise Ekran Kartı. Bu parça üzerinde baya durdum ve bütçeminde yeteceği, beni huzura erdirecek bir parça olsun istedim.

-Ekran Kartı: ASUS RX470 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
Ekran kartı, diğer bütün parçalara nazaran tuzlu ve gittikçe dahada tuzlanıyor ama benim hayalimde ki parça bu ve bunu almakta kararlıyım.

Onun dışında bu parçaları tamamlayıp PC'yi oluşturduğumda, Harddisk, SSD, Power Supply vb. gerekli diğer parçaları alacağım.

Şuan elimde hali hazırda Kasa ve Monitör var. Bunlar sıkıntı değil. Hatta onlarında özelliklerini yazayım.

-Kasa: ZALMAN Z3 PLUS 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
Not: Ancak şuan bu kasayı kullanmamaktayım. Çünkü, zamanında yine böyle bir hevese girip kasadan başladım ve "mal" gibi devamını getirmedim. Kasa öyle boş bir şekilde bekliyor hiç kullanılmadı.

-Monitör: LG 25" 25UM58 Full HD Ultra Wide IPS Monitör
Şuan bu monitörü kullanmaktayım. Ciddi anlamda çok başarılı bir monitör. Aldığım günden beri bir kere bile beni pişman etmedi.

Evet arkadaşlar, yazımın sonuna yaklaşırken, asıl konuyu belirteyim. Alacağım parçaları ve elimde olan parçaları belirttim. Bu sistem sayesinde, nasıl bir oyun ve günlük iş deneyimi alırım? Her şeyden öte, ben oyun oynamayı seven bir insanım. Bu sistem bana, büyük sistem gereksinimli oyunları nasıl oynatır? En basitinden bir GTA V, kaç FPS de oynarım? Bunları belirtirseniz ve en önemlisi, seçtiğim parçalardan daha iyisini biliyorsanız, bütçeme de uygunsa bana önerilerde bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca yukarıda yazdığım bütün parçaları uzun araştırmalar sonucunda topladım. Yani hepside bir biriyle uyumlu o konuda bir sıkıntı yok.

Şimdiden herkese teşekkür ediyorum. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için ise size minnettarım. İyi günler dilerim.

Reaksiyon puanı
2,146
İlla ki AMD diyorsan bekle Zen çıksın, her ay bir parça alacaksın madem bekleyebilirsin. Şu anki AMD işlecileri tercih etmek hata olur, hatada ısrarcı olmayın.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Zen ocak ayında çıkışını gerçekleştirecek, şubat ayı gibi de yaygınlaşır. AM3+ bir işlemci almayın.

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi aklıma birkaç şey takıldı. Zen'i bekledim diyelim. Geldiği zaman tahminen fiyatı kaç olur? Ayrıca aldığım anakart ile uyumlu olur mu? Oda var şimdi. Beklerim ben beklemesine. Hatta daha iyi olur benim için ama bir kaç sıkıntı var.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
O anakartı aldıysanız uyumlu olmayacak, fiyatları Intel'den birazcık ucuz olacaktır.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Hocam AMD almayın. Alacaksanız Zen'i bekleyin.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,194
FX serisi işlemciler pişmanşıktır. Çekirdek başına düşen hız rezalet. Bacaklı 900 pinler vb vb. Zen zen. Bak ben bile alacağım. AMD karşıtı(işlemci) ri olarak.

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi beyler iyi hoşta, ben anakartı aldım. Şuan dolabın üzerinde bana bakıyor. Zira onu iade edebilsem ederim sırf Zen beklemek için. O kadar yazdınız. Ancak ben Anakartı açtım, inceledim vs. baktım yani kısacası. O yüzden kart bende kalacak ki zaten Zen beklesem, yılın başında olarak gösteriyor ancak, Zen'e uyumlu Anakart'lar vs. falan çıkacak bu da yılın ortalarına atar beni. Ben o kadar beklemek istemiyorum. Benim zaten planım 3 aylık bir plandı ve bunun 1. ayı tamamlandı. Geriye 2 ay kaldı ve ben bunun mutluluğuyla kendimi teselli ediyorum. 2 ay sonra pcyi topluyorum diye. Ancak şimdi burada ki sizlerin yazılarıyla tamamen beynimden vurulmuşa döndüm. Ne yapacağımı şaşırdım.

AM3+ soketli işlemciler cidden mi çok kötü? Böyle AMD parçaları toplamaya kalkışarak hata mı yaptım? Ya onuda geçtim. Zen diye birşey çıkmayacak desek. Yukarıda ki yazdığım parçaların hepsini topladık desek. Ne olur? Yukarıda ki en sonda yazdığım yazıyı tekrar yazıyım. Bu sistem bana, büyük sistem gereksinimli oyunları nasıl oynatır?

Reaksiyon puanı
2,146
Sıkıntı çıkmaz oynarsın ama daha iyisi olabilirdi tabi. Söylediğin işlemci 470'i rahat besler.

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben bunu öğrenmek istiyordum çok teşekkür ederim dostum. Beni bir süre götürsün yeter. Başka birşey istemiyorum. Daha iyisi elbet, olabilirdi ancak olamadı. Onu bekleyecek zamanım yok. Her şey için teşekkür ediyorum, iyi günler dilerim.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Hocam satın bence anakartı. AM3+ cidden çok kötü.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Hata yapmışsınız FX işlemciler de oyun performansı vasat ne yazıkki çok fazla fps drop meydana geliyor .

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,194
2012-13 yıllarında olsak direk AMD dermiydik acaba :) yoksa 3- 4. Nesil intelimi gömerdik :D

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
2012-2013-2014 yıllarında F/P olarak çok fazla AMD sistem önerdik burada. 280-300 tl civarına FX-6300 420 civarına FX-8300 bulunduğunu hatırlarım bu fiyatlarda o senelerde rakipleri yoktu bu işlemcilerin.

hkmtrn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Yav durun adamın yüreğine indirmeyin. İşlemciyi at arabası gibi yaptınız. Tamam vasat bir işlemci ama bilgisayar açılmayacak gibi söylüyorsunuz. O işlemci o ekran kartını çok iyi besler ve randıman sağlar ama bir intel değil o ayrı mesele. Hayırlı olsun şimdiden hocam.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
2012-2013-2014 yıllarında F/P olarak çok fazla AMD sistem önerdik burada. 280-300 tl civarına FX-6300 420 civarına FX-8300 bulunduğunu hatırlarım bu fiyatlarda o senelerde rakipleri yoktu bu işlemcilerin.

Yaşattıkları sorunlar nedeni ile birçok forum bu işlemcileri önermeyi bıraktı ...

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Yaşattığı sıkıntılardan ziyade fiyat indirimi gelmeyip yeni nesil i3 ve i5 lerinde fiyat anlamında yakın olup daha iyi performans vermeleri ve Intel anakartların ucuzlamasından dolayı tercih edilmiyor. 2012 yılında 1500-1800 tl ye toplanan bir sistemde AMD dışında tercih yapamazdınız çünkü 3.nesil bir i3 yetersizdi. Intel anakartları da çok daha pahalı olunca amd zorunlu oluyordu. Kendim dahil fx işlemci kullandım, bir çok kişiye de topladım hiç bir zaman sıkıntı yaşamadı sistemler.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Yaşattığı sıkıntılardan ziyade fiyat indirimi gelmeyip yeni nesil i3 ve i5 lerinde fiyat anlamında yakın olup daha iyi performans vermeleri ve Intel anakartların ucuzlamasından dolayı tercih edilmiyor. 2012 yılında 1500-1800 tl ye toplanan bir sistemde AMD dışında tercih yapamazdınız çünkü 3.nesil bir i3 yetersizdi. Intel anakartları da çok daha pahalı olunca amd zorunlu oluyordu. Kendim dahil fx işlemci kullandım, bir çok kişiye de topladım hiç bir zaman sıkıntı yaşamadı sistemler.

Ben kendim topladım 3 bin tl ye hiç memnun kalmadım chip ve d.h de birçok sorun yaşıyan insan gördüm zaten ettikleri zarar ortada amd nin yükselişi ve çöküşü adlı yabancı kaynaktan çevrilmiş bir makale mevcut yazarsanız çıkacaktır isteyen okusun güzel bir yazı başka siteye ait link koyamıyorum geçenlerdeki rx 480 fps drop konusunda zaten durum ortadaydı ben önermiyorum hiç bir platformda bu işlemcileri [Çözüldü] RX 480 FPS Drop Sorunu oyun ve performans takıntılı biriyseniz almayın ama fps düşüşleri vs takmıyorsanız tercih edilebilir butür takılmaları herkes farkedip takmıyor ..

Son düzenleme:

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yav durun adamın yüreğine indirmeyin. İşlemciyi at arabası gibi yaptınız. Tamam vasat bir işlemci ama bilgisayar açılmayacak gibi söylüyorsunuz. O işlemci o ekran kartını çok iyi besler ve randıman sağlar ama bir intel değil o ayrı mesele. Hayırlı olsun şimdiden hocam.

Ciddi anlamda şuan yüreğime indi :D Şuan cidden pişman oldum FX işlemci seçtiğim için. Anakartı aldım ya ben ona yanıyorum. Ama şimdi şöyle bir şeyde var. Ben öyle herşeye çok takıntılı bir insan değilim. Oynadığım bir kaç oyun olacak o kadar. Zaten işten kafamı zor kaldırıyorum. Gece gelip bir iki saat oynuyorum yatıyorum. Şimdi, bu seçtiğim parçalar beni bu 1-2 saatte bile pişman edecekse ben bu anakartı satar İntel'e yönelirim. Benim istediğim tek bir şey var. O da, bu lanet bilgisayardan kurtulmak. Şuan ki kullandığımdan yani. PC'nin özelliklerini yazmaya utanıyorum. Birde ben bununla 10 yıl geçirdim yaklaşık. Birde bu yandan düşünün. "Chrome'u açtığımda kasmasın" seviyesindeyim ben. Öyle ahım şahım birşey zaten istemiyorum. Eğer bu işlemci bana bunları yaptıramıyorsa, ben başında bırakayım en iyisi.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Ciddi anlamda şuan yüreğime indi :D Şuan cidden pişman oldum FX işlemci seçtiğim için. Anakartı aldım ya ben ona yanıyorum. Ama şimdi şöyle bir şeyde var. Ben öyle herşeye çok takıntılı bir insan değilim. Oynadığım bir kaç oyun olacak o kadar. Zaten işten kafamı zor kaldırıyorum. Gece gelip bir iki saat oynuyorum yatıyorum. Şimdi, bu seçtiğim parçalar beni bu 1-2 saatte bile pişman edecekse ben bu anakartı satar İntel'e yönelirim. Benim istediğim tek bir şey var. O da, bu lanet bilgisayardan kurtulmak. Şuan ki kullandığımdan yani. PC'nin özelliklerini yazmaya utanıyorum. Birde ben bununla 10 yıl geçirdim yaklaşık. Birde bu yandan düşünün. "Chrome'u açtığımda kasmasın" seviyesindeyim ben. Öyle ahım şahım birşey zaten istemiyorum. Eğer bu işlemci bana bunları yaptıramıyorsa, ben başında bırakayım en iyisi.

Dediğim gibi intel şuanki serilerde çok daha iyi bir tercihtir ancak şuanki sisteminizde işinizi görür anakartı almışsınız artık satmak pek mantıklı değil iade etme imkanı varsa intele yönelmenizi tavsiye ederim aksi durumda planladığınız sistemden devam edin :)

hkmtrn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17

Kardeşim senin beklentin eğer buysa bunu fazla fazla karşılayacaktır o yönden için rahat olsun. Sen bu sistemi durumu toparlayıncaya kadar kullan sonrasında intele geçtiğinde diğer arkadaşların ne demek istediğini anlayacaksın.

Saintgore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim senin beklentin eğer buysa bunu fazla fazla karşılayacaktır o yönden için rahat olsun. Sen bu sistemi durumu toparlayıncaya kadar kullan sonrasında intele geçtiğinde diğer arkadaşların ne demek istediğini anlayacaksın.

Anladım. Yardımın için teşekkür ederim kardeşim. Beni şimdilik götürsün bu pc bana yeter.

Son mesajlar