TOGG marka araçlar beklenir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Skoda Süperb 2014 kullanıyorum. Şu anda TOGG marka araç alabilmek için para biriktiriyorum. Sizce TOGG u bekliyeyim mi?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Arabalar hakkında pek bilgim yok fakat 2012 Volvo benim işimi görüyor keza 2014 SuperB'de senin işini görüyordur, işini görmez hale gelene kadar kullan derim (fazlasına gerek yoksa elindekinden fazlasını isteme derim, kendin için harcayabilirsin o parayı).

Reaksiyon puanı
6,381
Bence bekleyin. Şu an piyasada ki en çok seçilen araç tarzı SUV. Ve TOGG bir SUV. Tabii sedan versiyonu da var. Bence bekleyin. Zaten araç sunulana kadar tüm elektrik dolum istasyonlarını da hazırlayacaklarını söylediler. Pil hacmi gayet yeterli. Ayrıca bir Türk aracı sonuçta. Bekleyin yani. Hem doğaya da katkınız olmuş olur. Araç vergi olmayacağı için de ucuz olacaktır. Yani çok ucuz olmayacaktır ama yine de ucuz olacaktır.

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Bence bekleyin. Şu an piyasada ki en çok seçilen araç tarzı SUV. Ve TOGG bir SUV. Tabii sedan versiyonu da var. Bence bekleyin. Zaten araç sunulana kadar tüm elektrik dolum istasyonlarını da hazırlayacaklarını söylediler. Pil hacmi gayet yeterli. Ayrıca bir Türk aracı sonuçta. Bekleyin yani. Hem doğaya da katkınız olmuş olur. Araç vergi olmayacağı için de ucuz olacaktır. Yani çok ucuz olmayacaktır ama yine de ucuz olacaktır.
SUV modeli almayı düşünüyorum zaten. Ama ne zamana çıkar onu merak ediyorum.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Hem doğaya da katkınız olmuş olur.
Ultra müthiş bir fark yok esasında,
Şöyle açıklayayım:
Elektirikli aracın üretiminde standart bir araç için salınan Co2 miktarı (Ton):
6-8 Ton Otomobil (motor, iç bölüm vs dahil)
7-9 Ton Batarya
Yakıtla çalışan standart bir aracın üretiminde salınan Co2 miktarı (Ton):
5-7 Ton Otomobil (motor, iç bölüm vs dahil)
(150.000 KM olarak baz alınır bir taşıtın ömrü, ortalama 8-10 yıl demektir ve dikkat ederseniz otomobilinizin kullanım kılavuzunda yazar bir köşesinde bu)
Yakıt süreci:
Elektirikli aracın yakıtı için salınan Co2 miktarı (elektirik gökten zembille gelmiyor ve bu elektrik genel olarak fosil yakıtlar aracılığıyla elde ediliyor ve hatta biz bu santrallerde kullandığımız yakıtlarında %60 civarını kaybediyoruz yani elde edilen enerji yakılan fosit yakıtın ortalama %50'si %40'ı):
13-15 Ton
Yakıtla çalışan standart bir otomobilin gitmesi için salınan Co2 miktarı:
20-25 Ton

(elektrik üretimi ile alakalı kaynak:
https://www.ge.com/reports/wp-content/themes/ge-reports/ge-power-plant/dist/pdf/GE Global Power Plant Efficiency Analysis.pdf )

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Sen gene paranı biriktir ama Yerli araba alacam hevesi ile değil.

Korona sonrası oluşacak ekonomik darboğaz ve kriz ile bağlantılı o fabrikanın kurulumu yavaşlayacaktır. Birde yakın zamanda erken seçim olur hükümet değişirse yerli araba için verilen teşvik ve destekleride kaldırıp direk fabrika araba fabrikası diye başlayıp bir bakmışık tencere tava fabrikası olmuş. ( Ne gerek yerli araba denilip )

Ayrıca ben Türkiye'nin daha elektirikli arabalara hazır olmadığınu ve 1-2 senedede hazır olacamıyacağını düşünüyorum şarj istansyonları olarak.

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Sen gene paranı biriktir ama Yerli araba alacam hevesi ile değil.

Korona sonrası oluşacak ekonomik darboğaz ve kriz ile bağlantılı o fabrikanın kurulumu yavaşlayacaktır. Birde yakın zamanda erken seçim olur hükümet değişirse yerli araba için verilen teşvik ve destekleride kaldırıp direk fabrika araba fabrikası diye başlayıp bir bakmışık tencere tava fabrikası olmuş. ( Ne gerek yerli araba denilip )

Ayrıca ben Türkiye'nin daha elektirikli arabalara hazır olmadığınu ve 1-2 senedede hazır olacamıyacağını düşünüyorum şarj istansyonları olarak.

Erdoğan Türkiye nin %52,5 oyu ile Cumhurun Başkanı seçilmiş, Akparti 2023 e kadar bileti almışken , memurların ,emeklilerin maaşları günü gününe ödendiği bir ülke de erken seçim olması imkansız.

MrCrisis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Ah togg vah togg daha çok bekleriz togg.
Siz yine paranızı biriktirin para birikitirmek güzel birşey.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Yani beklenir beklenmesine ama bir şeyi beklemek için net bir tarih gerek. O tarihte şu an ortalıkta yok.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Erken seçim olur da iktidar değişirse daha köklü halledilir bu iş. Şu anki iktidara bu konuda güvenmiyorum. Ki erken seçim yine kaçınılmaz maalesef. Ve bu sefer iktidar değişecek.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Arabalar çok güzel ama fiyatı tuzlu olur alabileceksen bekle. :)

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Erken seçim olur da iktidar değişirse daha köklü halledilir bu iş. Şu anki iktidara bu konuda güvenmiyorum. Ki erken seçim yine kaçınılmaz maalesef. Ve bu sefer iktidar değişecek.
Konu siyasete gitsin istemem ama hiç sanmıyorum bu dediğinin olacağını. ( Muhalefetin yerli araba ile ilgili söylemleri ortada. Yerli araba tanıtımına çağırıldalar gitmemeler ve yerden yere vurmaları ortada. )
Ayrıca Erdoğan'ın 5 babayiğit dediği firma muhalefete göre yandaş şirketler laftası yemiş durumda her fırsatta eleştiriliyor ve adamlar çaldın çıprtın ihaleye fesat karıştırdın gibi söylemler var.

En basitinden yerli otomabilin yüzde 20 hissesi BMC gurubunda bu gurubunda sahibi ( ETHEM SANCAK)
Katar'lılar ile olan BMC ortaklı tank palet fabrikası özelleştirmesinde adama demedikleri kalmadı sence iktidar değişince muhalefet onunla iş yapar mı ? Veya tam tersi. Sana her türlü hakareti eden yerden yere vuran parti ile Ethem Sancak çalışır mı ?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Konu siyasete gitsin istemem ama hiç sanmıyorum bu dediğinin olacağını. ( Muhalefetin yerli araba ile ilgili söylemleri ortada. Yerli araba tanıtımına çağırıldalar gitmemeler ve yerden yere vurmaları ortada. )
Ayrıca Erdoğan'ın 5 babayiğit dediği firma muhalefete göre yandaş şirketler laftası yemiş durumda her fırsatta eleştiriliyor ve adamlar çaldın çıprtın ihaleye fesat karıştırdın gibi söylemler var.

En basitinden yerli otomabilin yüzde 20 hissesi BMC gurubunda bu gurubunda sahibi ( ETHEM SANCAK)
Katar'lılar ile olan BMC ortaklı tank palet fabrikası özelleştirmesinde adama demedikleri kalmadı sence iktidar değişince muhalefet onunla iş yapar mı ? Veya tam tersi. Sana her türlü hakareti eden yerden yere vuran parti ile Ethem Sancak çalışır mı ?
Muhalefet kinci değil.

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Arabalar çok güzel ama fiyatı tuzlu olur alabileceksen bekle. :)
Umarım şöyle bir 230 bin in üzerine çıkmaz. Bekemek isteniyorum çünkü o zamana kadar o para kaybolabilir. Arabayı satar üstüne de birikimimi koyarsam 230 un üzerine çıkmazsa alabilirim. Ama alırsam tost alacak paramda kalmayabilir sjsjsna

crash0057

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Skoda Süperb 2014 kullanıyorum. Şu anda TOGG marka araç alabilmek için para biriktiriyorum. Sizce TOGG u bekliyeyim mi?

araba fiyatları her geçen gün artıyor elimmizdekinin kıymetini bilmeliyiz satıp yerine üst model alıcak durumunuz yoksa arabanız iyi bence çok yakınım bir sözü varıdr türkiyede parna varsa mala bağlıcaksın diye

MrCrisis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28

İktidar değişince ethem sancağın kıçına giyecek donu kalmaz o kaçınılmaz gerçek hepsi bu milletin bu ülkenin parası,bunlar nasıl zengin olduda fabrika holding sahibi oldu zannediyorsunuz.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
sadece teröristlerle işbirliği yapıyorlar..
Bu söyleminizi aynen başımızdakilere iade ediyorum. Kendi yaptığı yanlışları başkasına atmak yeni bir yalan şekli değil. İnsanlar var olduğundan beri kullanılan bir yöntem.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Muhalefet kinci değil.
Konu gerçekten siyaset bölümüne kaysın istemiyorum ama bu söylenenler gerçekten komik :D

Burada sayfalar almaz iktidar olursak yapacaz dediklerini yazmaya. ( Kapatacaz görevden alacaz uzaklaştıracaz hapse atacaz yargılayacaz dediği isimin kurumun haddi hesabı yok. Yada değiştirecez kaldıracaz dediği kanunun anayasal düzenlemenin haddi hesabı yok. ) Ayrıca üstte ki arkadaşın yazdığı gibi donuna kadar alacaz mal varlığına el koyacaz taksimde sallandıracaz dedikleride cabası. ( Lafa geldimi herkes özgürlükçü eşitlikçi adil ama uygulamada asacaz kesecez...

En basitinden hükümete yakın tabir edilen bütün kanalları kapatacaz dedi direk parti sözcüsü ( Bu kindarlık olmuyor mu ?)
AKP'nin yaptığı bütün ihaleleri iptal edecez dedi ( Bu kincilik olmuyor mu ?)
Devlette devamlılık diye birşey vardır. ( Biz iktidar olursak bizden zırnık alamaz hiçbir firma ve şirket dediler bu kindarlık değil mi ?
Atamalar memurlar hakkında söyledikleri askerler komutanlar paşalar savcılar hakimler hakkında söyledikler görevden alacaklar liste uzar gider...

İktidar değişsin bak gör TOGG' flan kalıyor mu gereksiz masraf denilecek. Dua edekte İHA SİHA'yada karşıydılar Erdoğan'ın damadı yapmış deyip onlarıda kullanmayak garaja kaldırak demesinler. )

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Konu gerçekten siyaset bölümüne kaysın istemiyorum ama bu söylenenler gerçekten komik :D

Burada sayfalar almaz iktidar olursak yapacaz dediklerini yazmaya. ( Kapatacaz görevden alacaz uzaklaştıracaz hapse atacaz yargılayacaz dediği isimin kurumun haddi hesabı yok. Yada değiştirecez kaldıracaz dediği kanunun anayasal düzenlemenin haddi hesabı yok. ) Ayrıca üstte ki arkadaşın yazdığı gibi donuna kadar alacaz mal varlığına el koyacaz taksimde sallandıracaz dedikleride cabası. ( Lafa geldimi herkes özgürlükçü eşitlikçi adil ama uygulamada asacaz kesecez...

En basitinden hükümete yakın tabir edilen bütün kanalları kapatacaz dedi direk parti sözcüsü ( Bu kindarlık olmuyor mu ?)
AKP'nin yaptığı bütün ihaleleri iptal edecez dedi ( Bu kincilik olmuyor mu ?)
Devlette devamlılık diye birşey vardır. ( Biz iktidar olursak bizden zırnık alamaz hiçbir firma ve şirket dediler bu kindarlık değil mi ?
Atamalar memurlar hakkında söyledikleri askerler komutanlar paşalar savcılar hakimler hakkında söyledikler görevden alacaklar liste uzar gider...

İktidar değişsin bak gör TOGG' flan kalıyor mu gereksiz masraf denilecek. Dua edekte İHA SİHA'yada karşıydılar Erdoğan'ın damadı yapmış deyip onlarıda kullanmayak garaja kaldırak demesinler. )
Tek siz vatanseversiniz, tek siz doğuyu biliyorsunuz değil mi? Keşke en büyük vatan hainlerinin kimler olduğunu görebilseniz. Şu saatten sonra ne desem size boş. Baya düşünüp yazdınız.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
50 sene sonra çıkar herhalde ömrümüz yeterse alırız

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Ulan arkadaş ülkeye bak arabayla ilgili konu muhalefetin kinci olup olmadığına gitti.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bence beklenmez. Ne olacağı belli değil sonuçta. Ne zaman çıkacak, o bile net değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada o arabanın ortaklarından birisi Turkcell ya. Bana fiyatı kazık olur gibi geliyor.

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Minimum 500 bin liraya çıkacak araçlar için insanlar para biriktirebiliyor. Ne kazanıyorsunuz da para biriktiriyorsunuz abilerim. Allah'ım bana da nasip et şöyle konuşabilmeyi. :D

500 bin ne alaka diye soracak olursanız Doğan Kabak abimizin şu videosunda fiyatla ilgili ciddi bir konuşma geçiyordu sanırım;
TOGG halkı geçtim, orta ve "zengine" yakın insanlar için bile tasarlanmıyor. Bir kaç yurtdışı örneği veriliyor bu konuda.