Tıp Kazanmak İsteyenlere ve Kazananlara 8 Kurtarıcı Tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

prognostic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet, herkese merhaba arkadaşlar.Önceki yazımda tıp fakültesi secmenin ve doktor olmanın iyi ve kötü yanları adlı yazımı paylaşmıştım.Bu yazımda da tıp fakültesinde okuyan birisi olarak tıp fakültesi kazanmak isteyenlere ve kazananlara gerçekçi,işe yarar tavsiyeler vermeye çalışacağım.Şimdi başlayalım.

1-)Önce Net Bir Şekilde Hedef Belirleyin

Bu sadece tıp fakültesi kazanmak için değil hayatın her döneminde, her olayda gerekli bir olgu.Öncelikle hedefinizi sağlam bir şekilde belirleyin.Gerçekten ben tıp fakültesinde okumak istiyor muyum,bu meslek bana göre mi gibi sorulara kafanızda cevaplar bulun.Daha sonra cevaplarınız evetse işte siz ilk adımı geçtiniz,tebrikler.

2-)Olabildiğince Çok Sorun ve Gözlem Yapın

Bu işin içinde olan insanlara elinizden geldiğince kafanızdaki sorularla ilgili sorular sorun.Ama bunda dikkat etmeniz gereken bir nokta var.Her insan sorduğunuz sorunun cevabını genel hatlarıyla aynı verse de kendi düşüncelerini işin içine elbette katacaktır.Yani halinden memnun olmayan biri size olumsuz bir cevap verebilir.Sakın hemen moraliniz bozulmasın.Daha fazla insana sorun.İşinde mutlu olan kişileri de bulmaya çalışın.Cevapları karşılaştırın.Ayrıca eğer imkanınız varsa meslek hayatındaki durumunu gözlemlemeye çalışın.Nasıl bir tempoda çalışıyor,neler yapıyor,yaptığı işten zevk alıyor mu gibi cevapları görmeye çalışın.Daha sonra hepsini kendi içinizde harmanlayıp karar verin.

3-)Kendinizi Tanıyın

Belki de bunu ilk sıraya koymalıydım.Çünkü her şeyin başında kişinin kendini tanıması gerekiyor.Peki bunu nasıl yapacağım? Öncelikle siz zaten kendinizi tanıyorsunuz.Ama çoğu insan gibi bu bilinçaltı olarak gerçekleşiyor.Sizin yapmanız gereken uygun konularla ilgili bu benliğinizi bilinç üstüne çıkarıp farkına varmak.Farkına vardığınız an kendinizi tanıdığınızı da hissedeceksiniz.Ne zaman mutsuz oluyorum,beni mutlu eden ne,dayanma gücüm ne kadar gibi soruların cevaplarını kendinize bildirin ve farkedin.

4-)Hemen Pes Etmeyin

Eğer yukarıda yazdıklarımın hepsini yaptıysanız ve artık tıp fakültesi okumaya karar verdiyseniz süreciniz başlamış demektir.Kolay olmayacağını farkedin.Çalışma ve bu duruma kendini hazırlama sürecinde elbette dönem dönem çöktüğünüz ve bırakmak isteyeceğiniz dönemler gelecektir.Bu herkesin başına gelmiştir ve gelmeye devam edecektir.Hepimiz insanız nihayetinde.Ama burda önemli olan konu siz bunu gerçekten istiyorsunuz.Psikolojik olarak çöktüğünüz dönemlerde kendinize biraz izin verin, kafanızı dağıtın.Çünkü her şeyden önemli olan sizsiniz.Siz mutlu olmadıkça yaptıklarınızın ne anlamı kalır ki? Kafanızı toparladğınızda zaten kendiliğinden işlerin yoluna girdiğini göreceksiniz.

5-)Kendinizi Yalnız Hissetmeyin

Tıp fakültesine artık girdiniz ve olayları daha iyi kavramaya zorluğu anlamaya başladınız.Bunu belki ilk senelerde çok farketmeyeceksiniz.Ama emin olan ilk seneden bile tıp fakültesi kendini az çok belli eder.Ben ne yaptım,böyle düşünmemiştim gibi cümlelerde boğuşur durumda bulabilirsiniz kendinizi.Ama unutmayın burada yalnız değilsiniz.Bir insanı en çok kıskaca sokan durumlardan biri olayların sadece kendinin başına geliyormuş gibi hissetmesidir.Halbuki öyle değil sizin gibi binlerce insan var.Bu duygu durumunuzu biraz daha düzene sokacaktır.

6-)Duygularınızı Paylaşmaktan Korkmayın

Tıp fakültesi okurken çektiğiniz zorluğu kendi içinizde yaşamak zorunda değilsiniz.Bunu etrafınızla paylaşın.Öncelikle de ailenize.Belki aile zorlamasıyla buraya geldiniz.Olsun,sorun değil.Siz yine de duygularınızı ailenize açmaktan korkmayın.Kendinizi mecbur hissetmeyin.Duygularınızı,hissettiklerinizi uygun bir dilde anlatın.En yakın arkadaşlarınızla da bunu paylaşabilirsiniz.Emin olun paylaştıkça sıkıntıların azaldığını göreceksiniz.

7-)Çok Hızlı Başlamayın

Belki de tıp fakültesini kazandıktan sonra yapılan en büyük hata, o heyecanla birlikte olaya çok hızlı bir şekilde başlamak.Öncelikle sakin olun.Özellikle 1.sınıfta herkes her türlü kitabı almaya çalışır.Bunu yapmayın.Çünkü zaten size okul tarafından çalışmanız için büyük ihtimalle ders notları verilecektir.Eğer bu sizin motivenizi arttıracaksa tabiki alabilirsiniz.Ama çoğunlukla o kitaplara bakmaya zaman bulamayıp kenarda durduğunu görünce çoğu kişinin morali bozuluyor.Bırakın olay akışında ilerlesin.Hocalarınızın size önermediği veya alın diye diretmediği kitap olmakdıkça herhangi bir kaynak almayın.Ayrıca kendinizi çok hırpalayarak ders çalışmayın.Arttıracaksanız temponuzu yavaş yavaş arttırın.Unutmayın önünüzde çok uzun yıllar var.Kendinizi şimdiden harap etmeyin,zamanın tadını çıkarın.

:cool:Bu Yola Niye Girdiniz Unutmayın

Eğer bu yola isteyerek girdiyseniz, tıp fakültesinde okurken endişe duyduğunuz zamanlar bu yola neden girdiğinizi aklınıza getirin.Evet, belki de düşündüğünüz gibi olmadı.Ama ne kadar olabilir ki.Her işte olduğu gibi işin içine girince olaylar elbet değişecektir.Siz bu yola başlamadan önceki hedeflerinizi,mutluluklarınızı düşünün.Olacakları güzel olarak hayal edin.Eğer öyle düşünürseniz emin olun öyle olacaktır.İşinde mutlu olan binlerce doktor bulunmakta.Çünkü düşünce yapılarını doğru bir şekilde değiştirmişler.Her şeyden önce siz bir insan kurtaracaksınız.Bence bundan daha büyük bir mutluluk kaynağı olamaz.

Tıp Kazanmak İsteyenlere ve Kazananlara 8 Kurtarıcı Tavsiye - İnsan Vücudu Nasıl Çalışır ?