Öneri Tiny11, hafif bir Windows 11 pro isteyenler için indirmeye hazır

Bu konuyu okuyanlar

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
Windows 11’in istediği sistem gereksinimleri, birçok bilgisayar için yüksek olarak kabul edilebilir. Neyse ki artık bu sorunun bir çözümü var. Tiny11 adlı işletim sistemi yalnızca donanım engelini kaldırmakla kalmıyor, önceden yüklü olarak gelen pek çok uygulamayı ortadan kaldırıyor. Tiny11, “hafif” bir Windows 11 isteyenler için hazır

Tiny11, NTDEV tarafından geliştiriliyor ve esasen Windows 11 Pro'nun 22H2 tabanlı bir ISO'su. Windows 10 için hemen hemen aynı fikir üzerine kurulmuş olan Tiny10'un da devamı niteliğinde.

NTDEV’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde: “Nihayet burada! Windows 11 Pro 22H2 tabanlı Tiny11, standart bir Windows kurulumunun getirdiği şişkinlik ve dağınıklık olmadan rahat bir bilgi işlem deneyimi için ihtiyacınız olan her şeye sahip.”

Windows 11'in bu alternatif sürümü bir süredir geliştiriliyor ve geçmişte de erken ön izleme sürümleri indirilebilir durumdaydı. Ancak bu son sürüm sorunsuz bir kullanım sunuyor.

Sistem gereksinimleri yalnızca 2 GB RAM (Windows 11'in kendisi için en az 4 GB'a ihtiyacınız var) ve 8 GB depolama alanı. Ayrıca Tiny11, birçok bilgisayar için sorun olan TPM ve Güvenli Önyükleme gibi güvenlik gereksinimlerinden de vazgeçiyor.

Windows 11'i kurmak ister misiniz? Seçenekleriniz şunlar: Ya evet, ya da evet!

Hesap Makinesi, Not Defteri ve Paint gibi temel uygulamalar halen Tiny11 içerisinde bulunuyor. Ama örneğin Microsoft Edge kaldırılmış durumda.

Bu "hafif" Windows 11’i yüklemek için indirmekte serbestsiniz. Ama bunun korsan bir sürüm olmadığını unutmayın. Normal Windows'ta olduğu gibi, işletim sistemini çalıştırmak için hala geçerli bir lisans anahtarına ihtiyacınız olacak.

Arkadaşlar Tiny11 yetersiz olan pc ler için üretilmiş, gerekli açıklamalar ve indirme linkine aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz. Deneyen arkadaşlar görüşlerini bildirirse seviniriz.

tiny11 : NTDEV : Ücretsiz İndir, Ödünç Al ve Akış: Internet Arşivi (archive.org)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=Y8YIadhWbho

Sistem gereksinimleri yalnızca 2 GB RAM ve 8 GB depolama alanı. Ayrıca Tiny11, birçok bilgisayar için sorun olan TPM ve Güvenli Önyükleme gibi güvenlik gereksinimlerinden de vazgeçiyor.

Sistem kararlı ve performanslı bir şekilde çalışıyorsa ve güncelleştirmeleri alıyorsa oldukça cazip aslında. :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Yok güvenemem performans konusunda mutlaka iyidir fakat editlenmiş Windows kullanırken kendimi rahat hissedemiyorum. Güvenlik kaygısı yaşamadığım sanal makine ihtiyaçlarında kullanırım belki.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Oyun performansı Windows 11'den güzel mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar denedim bu dağıtımı. Orijinalden bir farkı yok.

Hayvan gibi; Ram, CPU, Disk gücü tükettiği için kasıyor ayrıca 19 GB depolama alanı tüketiyor boşta.

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Benim hurda götürür büyük bir ihtimal genelde çoğu şahısda sıkıntı çıkaran linux dağıtımları bile bende sıkıntısız çalışır.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Olay ne zamanki Windows mağaza kısmını driverlar ile birleştirdi o zaman da bu tarz editli ekle çıkar sistemlerin hiçbir anlamı kalmadı. Mağaza olmasa bu sefer realtek şu bu sorun çıkaracak öyle olacağına normal sürüm kurar geçerim.

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
Alternatif link kendi uploadım

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Açıkçası modifikasyon görmüş sistemlerden uzak duruyorum ve durulması gerektiğine inanıyorum. X veya Z firmasının bana sunduğu karşılıksız performans vaadinin arkasında ne var? ilk önce bunu sorgularım. Günümüzde yazılımlar haricinde donanımlara dahi yerleşik gömülebilen zararlılar söz konusu iken bunları yapmak zorundayım.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Abilerim ablalarım ben modifiye olan her şeyin arkasındayım. Daha performanslı ve stabil oluyor. Bugün kadar Windows'u hep modifiyeli kullandım. Çünkü bu işlerin de güvenli olanları var yani.

Önemli bilgilerim olan; kart bilgilerim, hesap bilgilerim falan hiç biri patlamadı, fidye virüsü, mining virüsü ya da başka bir şey de yemedim. Mavi ekran hatası almadım ve hiç bir sorunla da karşılaşmadım. Ben yıllardır kullanıyorum bir de.

Ayrıca Windows'un orijinal versiyonu; veri topluyor, bilgisayarı anlamsız kastırıyor, bizden habersiz izinsiz güncellemeleri yada bazı şeyleri kendi yapıyor. Virüsten farkı nedir? İsterseniz hibitten görev zamanlarına bakın bir sürü veri toplayan, izinlerinize ve işlemlerimize müdahale eden görevler var.

Modifiyelide bunları siliyorlar kaldırıyorlar.

Son düzenleme:

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
Kurup yorum yapacak var mı acaba?