Times: Doğu Akdeniz'deki gerilim büyüyor

Bu konuyu okuyanlar

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Times gazetesi, "Doğu Akdeniz'de enerji rezervleri üzerindeki gerilim büyüyor" başlıklı haberinde, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Girit Adası yakınlarında, askeri tatbikatlara başlarken, Türkiye'nin doğalgaz yatakları arayışını genişlettiğini yazıyor.

Times gazetesi, "Doğu Akdeniz'de enerji rezervleri üzerindeki gerilim büyüyor" başlıklı haberinde, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Girit Adası yakınlarında, askeri tatbikatlara başlarken, Türkiye'nin doğalgaz yatakları arayışını genişlettiğini yazıyor.

BAE'nin Girit'in güneyi, batısı ve doğusundaki manevralarda yer alması için dört F-16 savaş uçağı gönderdiğini söyleyen Times, Yunan fırkateynlerinin ve F-16'larının da katıldığını ve 12 gün önce, Yunanistan ve Fransa bölgede ortak tatbikat yaparken, bir Türk fırkateyninin bir Yunan gemisiyle çarpıştığı olayın bir benzerinin yaşanması riskinin arttığını vurguluyor.

Gazete, bu sırada Ankara'nın Oruç Reis gemisinin bölge yakınlarında doğalğaz yatakları arama misyonunun Perşembe gününe kadar uzattığını aktarıyor. Times, geminin bölgeye Türk donanmasına ait beş geminin eskortu eşliğinde girdiğini ve Ankara ile Atina arasında çıkan krizini, diğer bölgesel güçleri de içine çektiğini belirtiyor.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
AKP iktidarının Doğu Akdeniz politikası doğru ama bölge ülkeleri ile (Suriye, Mısır, İsrail) ile o kadar yanlış bir dış politika izlediler ki şimdi işin içinden çık çıkabilirsen.

Bu arada bana göre Ege ve Akdeniz'de ütopik ama Türkiye ve Yunanistan anlaşabilse ilk karşı çıkacak ülkeler Rusya ve ABD olur.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Tabi ki karşı çıkarlar onlar kaostan büyüyüp gelişen ve beslenen devletler. Anlaşma olursa onlara iş kalmaz.

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353
Yunanistan, Macron'a güveniyor tıpkı 1922'de İngiliz ve İtalyanlara güvendikleri gibi. Gerekirse tarih tekerrür eder tekrardan denize gömülürler, ben ortada gerilim göremiyorum. Yunanistan gerilim yaratabilecek çapta bir ülke değil :D

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Bu Araplar Petrol bitince ne yapacak çok merak ediyorum. Tarih tekerrürden ibarettir. Yunanlar tekrar denize gömülecektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yunanistan, Macron'a güveniyor tıpkı 1922'de İngiliz ve İtalyanlara güvendikleri gibi. Gerekirse tarih tekerrür eder tekrardan denize gömülürler, ben ortada gerilim göremiyorum. Yunanistan gerilim yaratabilecek çapta bir ülke değil :D
Avrupa birliğini batırıyordu Yunanlar :D Sonradan Almanya borçları ödedi de kurtuldular.

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
Ben size söyleyeyim yaklaşık 1 yıl içinde bu bir savaşa dönüşçek beni dedi dersiniz

BarKoda1010

Müdavim
Reaksiyon puanı
353
Avrupa birliğini batırıyordu Yunanlar :D Sonradan Almanya borçları ödedi de kurtuldular.

Hocam safi rüzgar bu Yunanistan, aynı şekilde Macron da safi rüzgar. TSK aktif olarak sahada senelerdir operasyon yürüten diri bir orduya sahip, olası savaş durumunda dahi Fransızların üstünden geçer. İsrail ve Yunanistan'ı söylemiyorum bile.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Yununistanı bırakın küçük enişteyi tarzıyla öne sürüyorlar. Türkiyenin karşısına topla tüfekle çıkabilecek güçleri yok. O yüzden ekonomi ile saldırıyorlar. Türkiye bazı şeylerin artık zorla alınmadıkça verilmeyeceğinin farkında.
Ben size söyleyeyim yaklaşık 1 yıl içinde bu bir savaşa dönüşçek beni dedi dersiniz
Savaşlar hiç durmadı. Her zaman savaş halindeyiz. Ne avrupa'da nede dünyada Türk askeri kadar savaşa hazır bir ülke yok.

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
Yununistanı bırakın küçük enişteyi tarzıyla öne sürüyorlar. Türkiyenin karşısına topla tüfekle çıkabilecek güçleri yok. O yüzden ekonomi ile saldırıyorlar. Türkiye bazı şeylerin artık zorla alınmadıkça verilmeyeceğinin farkında.

Savaşlar hiç durmadı. Her zaman savaş halindeyiz. Ne avrupa'da nede dünyada Türk askeri kadar savaşa hazır bir ülke yok.
Biz savaşa hazırız çünkü her an savaltayız zaten ??

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Arkadaşlar, Yunanistan'ı küçümseyebilirsiniz. Küçümsemekte de haklısınız. Ama Yunanistan sadece maşa. Arkada maşayı tutanlar Fransa, ABD, Almanya, İtalya,İsrail, İngiltere. Güç dengesi hiç olmadığı kadar aleyhimize ve alenen de gözüküyor bu durum. Mesela bugün ABD ve Yunanistan Girit'in güneyinde ortak askeri tatbikat düzenlediler. Aynı tatbikatlar İsrail ve Fransa ile de düzenlendi. Adımlarımızı çok dikkatli atmamız gerekiyor.

Almanyanın ve Fransanın batık çok parası var Yunanistan'da. Sırf o sebepten bile buranın Yunan kontrolünde ve dolayısı ile kendi kontrollerinde olmasını isterler.

Biz savaşa hazırız çünkü her an savaltayız zaten ??

Bir de İsrail her an savaştadır.
Ek olarak bizim alamadığımız ancak Yunanistanın alacağı F35 ler hava dengesini Egede değiştirebilir. Buna da acilen çözüm bulmak durumundayız.

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Arkadaşlar, Yunanistan'ı küçümseyebilirsiniz. Küçümsemekte de haklısınız. Ama Yunanistan sadece maşa. Arkada maşayı tutanlar Fransa, ABD, Almanya, İtalya,İsrail, İngiltere. Güç dengesi hiç olmadığı kadar aleyhimize ve alenen de gözüküyor bu durum. Mesela bugün ABD ve Yunanistan Girit'in güneyinde ortak askeri tatbikat düzenlediler. Aynı tatbikatlar İsrail ve Fransa ile de düzenlendi. Adımlarımızı çok dikkatli atmamız gerekiyor.

Almanyanın ve Fransanın batık çok parası var Yunanistan'da. Sırf o sebepten bile buranın Yunan kontrolünde ve dolayısı ile kendi kontrollerinde olmasını isterler.

Bir de İsrail her an savaştadır.
Ek olarak bizim alamadığımız ancak Yunanistanın alacağı F35 ler hava dengesini Egede değiştirebilir. Buna da acilen çözüm bulmak durumundayız.
İkinci bir S-400 anlaşması yapılıyor ama asıl mesele Rusya'nın silahlarına güvenmekten ziyade asıl bombayı Hisar-U bittiğinde yapacağız inşallah :) O zamana kadar caydırıcı olsun diye S-400 ler çok iyi bir seçenek.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
İkinci bir S-400 anlaşması yapılıyor ama asıl mesele Rusya'nın silahlarına güvenmekten ziyade asıl bombayı Hisar-U bittiğinde yapacağız inşallah :) O zamana kadar caydırıcı olsun diye S-400 ler çok iyi bir seçenek.

s400ler savunma amaçlı ancak bizim saldırı amaçlı hava üstünlüğüne de sahip olmamız lazım.
Bu arada ilk parti s400 leri de hala kurup işlevsel hale getirmedik değil mi ?

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
s400ler savunma amaçlı ancak bizim saldırı amaçlı hava üstünlüğüne de sahip olmamız lazım.
Bu arada ilk parti s400 leri de hala kurup işlevsel hale getirmedik değil mi ?
s400 ler sürekli aktif olarak kullanılan bir sistem değil öncelikle. Kuruluma hazır olarak bekletiliyor istenilen durumda yarım saat içerisinde aktif edilebiliyor bir araştırın isterseniz. Savunma amaçlı diyorsunuz ama o 400 km içerisinde Bulgaristan,Yunanistan gibi ülkelerin kıyılarını da kontrol altına alıyorsunuz. Saldırı amaçlı olarak yürütülen projelerimiz var zaten Aselsan,Roketsan tarafından bir çok proje üzerinde çalışılıyor. Hava üstünlüğüne gelecek olursak eğer iha'lar, siha'lar ve yakında akıncılar yeni bir tarih yazacak zaten :) Bir çok Rus hss'sini darmadığın etti saydıklarım. Ülkenizi küçümsemeyin.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
s400 ler sürekli aktif olarak kullanılan bir sistem değil öncelikle. Kuruluma hazır olarak bekletiliyor istenilen durumda yarım saat içerisinde aktif edilebiliyor bir araştırın isterseniz. Savunma amaçlı diyorsunuz ama o 400 km içerisinde Bulgaristan,Yunanistan gibi ülkelerin kıyılarını da kontrol altına alıyorsunuz. Saldırı amaçlı olarak yürütülen projelerimiz var zaten Aselsan,Roketsan tarafından bir çok proje üzerinde çalışılıyor. Hava üstünlüğüne gelecek olursak eğer iha'lar, siha'lar ve yakında akıncılar yeni bir tarih yazacak zaten :) Bir çok Rus hss'sini darmadığın etti saydıklarım. Ülkenizi küçümsemeyin.

merak ettim ülkemi küçümsediğimi nereden çıkardınız ?
ben yeni nesil uçaklar ile filonun güçlendirilmesi gerektiğini söylüyorum.

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
merak ettim ülkemi küçümsediğimi nereden çıkardınız ?
ben yeni nesil uçaklar ile filonun güçlendirilmesi gerektiğini söylüyorum.
Bende size örnekler veriyorum ve çalışmaların yapıldığı bilgisini veriyorum :) ben siyah desem siz beyaz diyeceksiniz bence çokta uzatmaya gerek yok.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ben bu forumdaki zihniyeti anlayamıyorum. Nasıl bir ön yargı ile böyle dediniz. Hayret.
Haklısınız çok da uzatmayalım.